Aplikacja, która w prosty sposób wprowadzi twoje dziecko w świat finansów

Artykuł sponsorowany BANKU PEKAO
Wiedza Polaków na temat finansów jest niewystarczająca, dlatego tak ważna jest edukacja. Eksperci zgodnie twierdzą, że warto ją zacząć jak najwcześniej. Sami rodzice jednak często nie potrafią rozmawiać z dziećmi o finansach. Czas powrotu naszych pociech do szkół to najlepszy moment na praktyczne wprowadzenie najmłodszych w świat finansów. Można to zrobić w prosty i nowoczesny sposób z aplikacją PeoPay KIDS.

Jak wynika z badania „Family Power” agencji badawczej IQS, prawie 80 proc. rodziców uważa, że jedną z najważniejszych wartości, które chcieliby przekazać swoim dzieciom, jest niezależność. Jednocześnie prawie 70 proc. uważa, że umiejętność oszczędzania jest jedną z tych, które dziecko powinno nabyć jak najszybciej. Wcześnie rozpoczęta edukacja finansowa jest kluczowa dla późniejszych sukcesów dzieci w dorosłym życiu. Coraz więcej rodziców dąży do ukształtowania takiego nawyku u swoich pociech.
Tutaj pojawia się problem. Co prawda niemal co trzeci Polak swoją wiedzę finansową ocenia na poziomie bardzo dobrym lub dobrym, ale jeżeli zestawimy to z wynikami raportu „Wiedza finansowa Polaków”, przygotowanego przez Federację Konsumentów i Fundację Rozwoju Rynku Finansowego, okaże się, że ocenę dobrą uzyskało zaledwie 25 proc. ankietowanych. Mało tego, ocenę niedostateczną otrzymałoby 40 proc. badanych. Ten wynik potwierdza zasadność szerzenia wiedzy ekonomicznej już wśród najmłodszych.

Oczywiście w sklepach są dostępne zabawki, które wprowadzają najmłodszych w świat finansów, na półkach księgarni znaleźć można literaturę ekonomiczną dla dzieci, ale nie jest tajemnicą, że do dzieci najszybciej trafia wiedza praktyczna podana w sposób dostosowany do wieku dzieci.

– Dla wielu rodziców we współczesnym świecie edukacja finansowa najmłodszych stanowi wyzwanie. Nie wiedzą, jak rozmawiać z dziećmi o pieniądzach i w jaki sposób dotrzeć do swoich pociech – mówi Remigiusz Hołdys, dyrektor Departamentu Zarządzania Ofertą i Segmentami Klientów Banku Pekao S.A. - Zdają sobie jednak sprawę, że jest to temat bardzo ważny. Dlatego szukają rozwiązań, które mogą im w tym zadaniu pomóc. Rozwiązania te coraz częściej oferowane są przez sektor finansowy, który cieszy się zaufaniem społecznym. Dlatego naszym zdaniem zarówno produkty dla dzieci, jak i sfera edukacji finansowej najmłodszych, będą w najbliższym czasie zyskiwały na znaczeniu – dodaje.

Jak wynika z raportu Banku Pekao „Dziecięcy świat finansów – jak rynek finansowy odpowiada na potrzeby najmłodszych klientów”, rodzice szukają gotowych rozwiązań edukacyjnych.

W dzisiejszych czasach w tym zakresie najlepiej radzą sobie aplikacje mobilne. Wiele dzieci w cyfrowym świecie dużo lepiej radzi sobie od dorosłych. W badaniu IQS „Family Power” czytamy, że prawie 85 proc. dzieci w wieku 11-16 lat korzysta ze smartfona. Dlatego rozwiązania skierowane do tej grupy odbiorców powinny być jak najbardziej nowoczesne i wykorzystywać nowe technologie.

Dlatego Bank Pekao stworzył aplikację PeoPay KIDS, która jest dedykowana dla najmłodszych. Chodzi o dzieci od 6 do 13 lat, które dopiero poznają wartość pieniądza. Aplikacja ma wprowadzić dzieci w świat finansów. Bank zadbał o to, żeby aplikacja była prosta w obsłudze zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Dostępny w aplikacji trener Lis, Złotówka lub Żubr, nauczy w bajkowy sposób dzieci podstawowych pojęć oraz pokaże, jak skutecznie oszczędzać i gospodarować swoimi pieniędzmi - to tyle w teorii.

W praktyce zasada działania aplikacji jest bardzo ciekawa. Najmłodsi posiadacze pakietu PeoPay KIDS, na który składa się aplikacja, za pośrednictwem smartfona mogą korzystać z bezpłatnego Konta Przekorzystnego (Portfel) i na nim gromadzić środki, a także tworzyć cele oszczędnościowe w ramach konta Mój Skarb (skarbonka). Dzięki temu pociechy same będą mogły decydować, ile pieniędzy przeznaczą na wybrany przez siebie cel. Oczywiście dzieci cały czas mogą sprawdzać, jak dużo środków udało im się zgromadzić.

– Aplikacja działa w animowanej oprawie, w taki sposób, żeby była jak najprostsza w obsłudze. Jednocześnie pozwala najmłodszym poczuć się naprawdę dorosło. Jak? Oferując jej posiadaczom możliwość dokonywania przelewów z bezpłatnego Konta Przekorzystnego lub doładowania telefonu. Oczywiście autoryzacji transakcji zawsze dokonuje rodzic. Jednak, żeby jak najbardziej usamodzielnić dziecko w wirtualnym świecie finansów, PeoPay KIDS jest wyposażony w funkcję wirtualnego trenera, który udziela dziecku różnego rodzaju podpowiedzi i stopniowo wprowadza w świat finansów – wyjaśnia Bartosz Zborowski, dyrektor Departamentu Innowacji i Płatności w Banku Pekao S.A.

W jaki sposób dziecko może korzystać z aplikacji? To bardzo proste, można ją zainstalować na smartfonie dziecka, a jeżeli takiego nie posiada, to nic straconego - aplikację można zainstalować na urządzeniu rodzica. Dodatkowo dziecko może też posiadać własną kartę płatniczą PeoPay KIDS do Konta Przekorzystnego. Żeby jeszcze bardziej podkreślić, czyje jest to konto, najmłodsi mogą sami wybrać jeden z sześciu wizerunków, który pojawi się na ich karcie. Oczywiście jest to pełnoprawny środek płatniczy, za jej pomocą dziecko może dokonać płatności w sklepach oraz wypłacać gotówkę. Tutaj znowu pojawia się rodzic, który może ustalić dzienny limit na karcie, od 20 do 50 zł. Co ważne, bank nie pobiera opłat za wydanie i obsługę karty.

– Warto podkreślić, że Bank Pekao posiada już silną pozycję wśród rodzin z dziećmi. Do tej pory oferowaliśmy Konto Przekorzystne i konto oszczędnościowe Mój Skarb od najmłodszych lat, a także kartę i aplikację PeoPay od 13 roku życia. Teraz uzupełniliśmy ofertę o Pakiet PeoPay KIDS z kartą i aplikacją dla dzieci w wieku 6-13 lat, zapewniając rodzicom możliwość edukacji finansowej oraz kontrolę w Panelu rodzica w aplikacji dla dorosłych lub serwisie Pekao24. Karta jest oznaką dorosłości i samodzielności. Aplikacja PeoPay KIDS ułatwia oszczędzanie na wymarzone cele, które bank wspiera specjalną ofertą 2 proc. na koncie oszczędnościowym Mój Skarb do 3 tys. zł przez 4 miesiące od otwarcia. Na start na Konto Przekorzystne dziecka przygotowaliśmy też 50 zł kieszonkowego. Dodatkowo, mama lub tata mogą założyć dziecku Pakiet PeoPay KIDS w pełni zdalnie w bankowości elektronicznej Pekao24 lub aplikacji PeoPay w Panelu rodzica – mówi Tomasz Molenda, dyrektor Biura Zarządzania Segmentem Klientów Detalicznych w Banku Pekao S.A.

Każdy rodzic, przynajmniej na początku chce wiedzieć, w jaki sposób dziecko dysponuje zebranymi pieniędzmi. Dzięki dostępowi do Panelu rodzica w aplikacji PeoPay i bankowości internetowej Pekao24, może w dyskretny sposób weryfikować jego wydatki, kontrolować saldo konta, czy ustawić funkcje, które będą dla niego dostępne. Jak również mogą ustalać dzienny limit wydatków na karcie płatniczej lub, kiedy zajdzie taka potrzeba, zablokować kartę lub aplikację. Rodzic ma także możliwość wykonania natychmiastowego przelewu na konto swojej pociechy albo zlecenia stałego kieszonkowego w postaci cyklicznej płatności. Córka lub syn mogą również poprosić o przelew zewnętrzny, a rodzic zadecyduje, czy go zatwierdzi, odrzuci lub zmieni jego parametry.
Początek roku szkolnego to idealny moment na to, by zacząć rozmawiać z dziećmi o finansach i nauczyć je gospodarowania pieniędzmi w praktyce. Warto więc wyposażyć dziecko nie tylko w szkolną wyprawkę, ale również Pakiet PeoPay KIDS, dzięki któremu maluch będzie mógł zrobić bezpiecznie drobne zakupy kartą w szkolnym sklepiku czy doładować telefon, by swobodnie się z nami kontaktować.

Materiał oryginalny: Aplikacja, która w prosty sposób wprowadzi twoje dziecko w świat finansów - Dziennik Bałtycki

Dodaj ogłoszenie