Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Apel o pomoc dla Moniki Czaplickiej

(as)
Monika Czaplicka
Monika Czaplicka Fot. Archiwum
Na wigilijnym spotkaniu członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej postanowili pomóc chorej na zanik mięśni Monice Czaplickiej.

Monika Czaplicka
(fot. Fot. Archiwum)

- Przy wigilijnym stole zostawiamy wolne miejsce dla niespodziewanego gościa. Część osób, myśląc o spóźnionym gościu, myśli o osobach ubogich i potrzebujących. Ale jest jeszcze jeden zwyczaj - który nakazuje nam przed Wigilią Bożego Narodzenia zrobić coś dobrego. Czasem potrzeba niewiele, bo ktoś potrzebujący jest obok nas, często wystarczy prosty gest - mówił 19 grudnia na opłatkowym spotkaniu TPZP Tomasz Ulatowski, zachęcając przybyłych do pochylenia się nad nieszczęściem Moniki Czaplickiej, uczennicy IV klasy Technikum Ekonomicznego ZSP w Przasnyszu.
Mieszkająca w Obrębcu Monika zachorowała na dystrofię, czyli zanik mięśni, kilka lat temu. Obecnie porusza się tylko na wózku inwalidzkim.
- Większość osób chorych na dystrofię żyje krótko. Monika wie, na co choruje i jakie są rokowania - mówił Tomasz Ulatowski, nauczyciel z ZSP. - Dwa lata temu Monika załamała się i straciła wiarę w sens chodzenia do szkoły, ale udało nam się wyrwać ją z tej depresji. Dziś Monika jest osobą pełną nadziei i optymizmu, potrafi dawać radość innym. Osiąga bardzo dobre wyniki w nauce i jest zaangażowana w działania charytatywne. W tym roku, po raz czwarty, będzie aktywnie działać na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Ulatowski nie prosił zebranych o pieniądze, ale o pomoc organizatorską w stworzeniu Monice godnych warunków do życia. Chorą dziewczynką i jej rodzeństwem opiekuje się matka, wdowa. Dwa lata temu udało się jej doprowadzić do małego domku wodociąg i zbudować łazienkę, ale by się do łazienki dostać, trzeba przejść przez podwórko.
- Zwracam się do państwa z prozaiczną prośbą. Proszę o pomoc w stworzeniu lepszych warunków mieszkaniowych dla Moniki. Dużym udogodnieniem dla tej rodziny będzie, jeśli pokój dzienny Moniki znajdzie się blisko łazienki. Może ktoś mógłby dać trochę materiałów budowlanych, może jakąś futrynę - prosił o pomoc Ulatowski.
Ale materiały budowlane to nie jedyny rodzaj pomocy, jaką można zaoferować chorej Monice. Nauczyciele z ZSP prowadzą z lekarzami ze Stanów Zjednoczonych i Ukrainy rozmowy na temat zabiegu, który mógłby zatrzymać chorobę Moniki. Ale operacja wiąże się ze sporymi kosztami.
- Jesteśmy w trakcie korespondencji z ośrodkami na temat zabiegu i jego kosztów, ale dziewczynka ma już założone konto w fundacji "Zdążyć z pomocą" - wyjaśnił Ulatowski, z góry dziękując za każdą pomoc.

Od redakcji: Osoby, które chciałyby pomóc Monice finansowo, mogą dokonywać wpłat na konto: Fundacja Dzieciom "Zdążyć z pomocą" PKO BP XV Oddział Warszawa, 9310201156123112454, z dopiskiem "Pomoc, leczenie, rehabilitacja Moniki Czaplickiej".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki