Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Anioł od racjonalizacji kosztów

Anna Suchcicka
Jak ziemia odtaje i przasnyski Zakład Energetyki Cieplnej skompletuje wszystkie konieczne pozwolenia na rozbudowę ciepłociągu - w Przasnyszu pojawią się nowe wykopki.

- Podpisałem już 20 umów z odbiorcami indywidualnymi i z firmą ABB - poinformował nas 21 stycznia Jan Przybyłek, prezes zarządu przasnyskiego ZEC-u.
Prywatyzacji przanyskiego ZEC-u towarzyszyła czarna rozpacz. Kilkunastu pracowników musiało odejść, inni bali się porządków zapowiedzianych przez nowego właściciela - firmę Praterm.
- Po półtora roku pracy pod Pratermem mogę powiedzieć, że wielki czarny diabeł okazał się aniołem, który bardzo rozsądnie dokonuje wszelkich modernizacji dla racjonalizacji kosztów. Widać, że jest to naprawdę doświadczony przedsiębiorca w dziedzinie ciepłownictwa - podsumował jeden z pracowników ZEC-u.

Bez dymów z kominów

Prywatyzacja ZEC-u oznacza także likwidację dymów z kominów.
- Dymy z domków jednorodzinnych może mniej się rzucały w oczy niż dymy ze szkoły nr 2 i starostwa, ale w sumie zanieczyszczały powietrze o wiele bardziej - mówi prezes ZEC-u. - Teraz odchodzimy od kominów i powietrze w mieście staje się coraz czystsze.
Prezes zapewnił nas także, że ceny ciepła do końca kwietnia 2004 roku z przyczyn "zakładowych" na pewno nie wzrosną. Stawka może pójść w górę tylko w wyniku np. podrożenia węgla.
- W umowie o sprzedaży przez miasto udziałów w zakładzie spółce Praterm jest zapis, że może nastąpić wzrost taryfy opłat o wielkość mniejszą od wielkości inflacji lub o stopień wzrostu cen nośnika energii, czyli węgla, proporcjonalny do udziału kosztów tego węgla w kosztach ogólnych w zakładzie. W tej chwili mamy ok. 60 proc. udziałów kosztów węgla w kosztach ogólnych. Oznacza to, że np. jeśli przykładowo węgiel zdrożeje o 5 proc., to my możemy podwyższyć taryfę maksymalnie o 3 proc. - wyjaśnia Przybyłek.

Rozbudowa cieplnych nitek

Przasnyski ZEC został sprzedany 3 lipca 2002 roku. W dniu sprzedaży została podjęta decyzja o budowie sieci ciepłowniczej i podłączeniu 19 budynków osiedla wojskowego. Inwestycja ta została zakończona w Wigilię 2002 roku. W 2003 roku prezes ZEC-u wystąpił do miasta o wydanie decyzji o warunkach zabudowy w marcu. Prace ziemne trwały do późnej jesieni. W 2003 roku została wybudowana sieć cieplna od parkingu przy sklepie "Gośka" przy ulicy Orlika, przez centrum miasta, do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych przy ul. Mazowieckiej, wraz z licznymi przyłączami budynków na całej trasie sieci. Ogólna długość trasy ciepłowniczej wraz z przyłączami to prawie trzy kilometry sieci wykonanej z sześciu kilometrów rur. Nowa sieć pozwoliła na podłączenie do niej 43 nowych odbiorców ciepła.
- Nabrałem już pewnych doświadczeń i obecnie nie zwlekając wystąpiłem o decyzję o warunkach zabudowy już 2 grudnia - mówi Jan Przybyłek, który w 2004 roku planuje kolejną rozbudowę miejskiej sieci ciepłowniczej. - W 2004 roku największym terenem robót związanych z podłączaniem do sieci cieplnej odbiorców indywidualnych będzie rejon ulicy Miłej, Spokojnej i Słonecznej. Wiąże się to z bardzo skuteczną społeczną agitacją na rzecz rozbudowy ciepłociągu radnego Stanisława Nowickiego oraz mieszkańca Przasnysza Mirosława Chmielewskiego, widzących jaśniejszą i czystszą przyszłość dla miasta poprzez eliminację domowych, mało wydajnych kotłowni węglowych, przy jednoczesnym wykorzystaniu ciepła wytwarzanego w profesjonalny sposób w ciepłowni przy ulicy Orlika - podkreśla Przybyłek.
Drugim placem budowy będzie ulica Leszno od dworca autobusowego do zakładu ABB-ZWAR i Domu Pomocy Społecznej na Rudzie o długości około 2,8 km. Następnym placem budowy będzie budowa sieci wzdłuż ulicy Mazowieckiej i Gdańskiej do zajezdni autobusowej i Poradni Pedagogiczno-Zawodowej przy ulicy Szosa Ciechanowska o długości około 1,4 km. Ale to nie wszystko.
- Nadal istnieje możliwość przyłączania się do miejskiej sieci cieplnej, na co bardzo liczymy. Szczególnie w rejonie planowanych na 2004 rok inwestycji. Przypomnę, że koszt przyłącza i węzła cieplnego ponosi w pełnej wysokości Zakład Energetyki Cieplnej. Odbiorca płaci tylko za pobraną energię cieplną wg cennika zatwierdzonego przez Urząd Regulacji Energetyki w Warszawie. Zapraszam wszystkie zainteresowane osoby do siedziby Zakładu przy ul. Orlika 29 w celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji techniczno-ekonomicznych - zachęca prezes ZEC-u.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki