MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Andrzejewo. Uroczystość 80. rocznicy bitwy pod Łętownicą i Andrzejewem

Piotr Ossowski
Uroczystość 80. rocznicy bitwy pod Łętownicą i Andrzejewem
Uroczystość 80. rocznicy bitwy pod Łętownicą i Andrzejewem UG Andrzejewo
Andrzejewo. Uroczystość 80. rocznicy bitwy pod Łętownicą i Andrzejewem. Coroczne uroczystości organizowane są w rocznicę bitwy z 12 i 13 września 1939.

W tym roku uroczystości w Andrzejewie zorganizowano 15 września. Obchody rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w kościele parafialnym w Andrzejewie - w intencji poległych żołnierzy/ Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przeszli na cmentarz parafialny, pod Mauzoleum 18 Dywizji Piechoty oraz pomnik Żołnierzy Armii Krajowej i Narodowej Organizacji Wojskowej.

W tym miejscu odśpiewano hymn państwowy oraz obejrzano część artystyczną przygotowaną przez uczniów Szkoły Podstawowej im. 18 Dywizji Piechoty.

Rocznica bitwy pod Andrzejewem i Łętownicą

Podczas uroczystości głos zabrali goście, a także wójt gminy Andrzejewo Beata Ponichtera, która powiedziała między innymi:

- Jak wspominają uczestnicy walk pod Łętownicą i Andrzejewem, pola dzielące te wsie były gęsto usłane rannymi i poległymi żołnierzami. W pochówek poległych i pomoc rannym żołnierzom włączyła się miejscowa ludność, byli to często młodzi ludzie, uczniowie. Pamięć o tragicznych wydarzeniach sprzed 80 lat jest tu w Andrzejewie żywa, pielęgnowana i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Na dzisiejszych uroczystościach obecna jest młodzież także uczniowie szkoły podstawowej im. 18 Dywizji Piechoty Ziemi Łomżyńskiej w Andrzejewie.

Wasi dziadkowie i pradziadkowie wykazali się przed osiemdziesięciu laty walecznością i ofiarnością, niosąc pomoc rannym żołnierzom. Obyście wy nigdy nie musieli stawać przed tak trudnym egzaminem. Zachowujcie pamięć o tych wydarzeniach, otaczajcie czcią bohaterskich żołnierzy 18 Dywizji Piechoty. Wszyscy jesteśmy im to winni.

Przed Mauzoleum 18 Dywizji Piechoty, oficer Wojska Polskiego ppłk Bieńkowski odczytał apel pamięci, była też salwa honorowa dla uczczenia pamięci żołnierzy poległych podczas bitwy pod Andrzejewem i Łętownicą.

Dziadek Jacka Kurskiego walczył pod Andrzejewem

Pod mauzoleum oraz pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej upamiętniającym poległych żołnierzy, delegacje oraz mieszkańcy złożyli kwiaty i zapalili znicze. Wśród nich znaleźli się: kombatanci oraz rodziny poległych żołnierzy, kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce Marcin Grabowski, starosta powiatu wyszkowskiego Jerzy Żukowski, wicestarosta powiatu ostrowskiego Józef Rostkowski, wójtowie gmin, dyrektorzy szkół.

Gościem uroczystości był także prezes TVP Jacek Kurski wraz z żoną oraz ojcem Witoldem. Prezes TVP, a wcześniej znany polityk, jest częstym gościem uroczystości w Andrzejewie. Pod Andrzejewem w 1939 roku walczył Longin Kurski – dziadek Jacka. Po bitwie trafił do niewoli niemieckiej. Co ciekawe, Longin Kurski walczył też nieopodal z wojskami sowieckimi w czasie wojny 1920 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki