Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Andrzejewo: Świętowali rocznicę bitwy

M. Bubrzycki
Wieniec składa delegacja gminy z wójtem Michałem Rutkowskim
Wieniec składa delegacja gminy z wójtem Michałem Rutkowskim M. Bubrzycki
Nie żyje już żaden żołnierz, ale żyjący w każdą rocznicę oddają im hołd

Bitwę pod Łętownicą i Andrzejewem stoczono 12 i 13 września 1939 roku. Okrążona przez Niemców polska 18 Dywizja Piechoty została niemal doszczętnie wybita. W szturmie na Andrzejewo ciężko ranny został jej dowódca płk dypl. Stefan Kossecki, poległ natomiast jego zastępca płk Aleksander Hertel oraz ponad 400 żołnierzy, którzy spoczywają dziś na andrzejewskim cmentarzu.

Poświęcone im jest mauzoleum, przy którym w każdym wrześniu odbywają się rocznicowe uroczystości patriotyczne-religijne, współorganizowane przez samorząd powiatowy i gminny oraz parafię.

Tegoroczne - w 74 rocznicę bitwy - odbyły się 15 września. Rozpoczęły się mszą świętą w andrzejewskim kościele w intencji poległych i zmarłych żołnierzy dywizji. Były poczty sztandarowe związków kombatanckich, strażaków oraz szkół, byli harcerze z ZHR. Uroczystości miały wojskową oprawę, zapewnili ją żołnierze z 22 Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie.

- Lata mijają, znów spotykamy się, aby pomodlić się, spotkać, uczcić i uhonorować tych, którzy polegli - mówił podczas kazania ks. dr Jerzy Kruszewski, proboszcz parafii.

Po mszy pododdział wojska, poczty sztandarowe oraz goście i mieszkańcy przeszli na pobliski cmentarz.

Tam przemawiali wójt Michał Rutkowski, starosta Zbigniew Kamiński i prof. Józef Kossecki - syn dowódcy 18 Dywizji Piechoty.

Po apelu poległych i salwie honorowej delegacje złożyły pod mauzoleum wieńce i kwiaty. Z krótkim programem artystycznym wystąpili uczniowie z pobliskiej Szkoły Podstawowej noszącej imię 18 Dywizji Piechoty.

Poczty sztandarowe i delegacje z kwiatami przeszły jeszcze pod niedaleki grób żołnierzy Armii Krajowej i Narodowej Organizacji Wojskowej, poległych w bitwie pod Czerwonym Borem, stoczonej 22 - 23 czerwca1944 roku.

Po uroczystościach można było obejrzeć popisy jeźdźców z oddziału ułanów działającego przy parafii w Zarębach Kościelnych. Szwadron kawalerii towarzyszył też uroczystościom na cmentarzu.

Więcej przeczytasz w następnym papierowym wydaniu TO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki