Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Andrzejewo: Od tamtej bitwy minęło 75 lat. Obchody rocznicy dramatycznych walk

Mieczyslaw Bubrzycki
Wieniec składa delegacja gminy Andrzejewo
Wieniec składa delegacja gminy Andrzejewo M. Bubrzycki
Co roku w Andrzejewie pamiętają o rocznicy bitwy stoczonej 12 i 13 września 1939 roku pod Andrzejewem i Łętownicą

To była największa bitwa kampanii wrześniowej w tej części Mazowsza. Polska 18 Dywizja Piechoty otoczona przez niemieckie oddziały została niemal doszczętnie wybita. Ciężko ranny został jej dowódca płk dypl. Stefan Kossecki, poległ natomiast jego zastępca płk Aleksander Hertel oraz ponad 400 żołnierzy, którzy spoczywają dziś na andrzejewskim cmentarzu.

Obchody 75 rocznicy bitwy obchodzono w Andrzejewie 14 września, przy wyjątkowo pięknej pogodzie. Zorganizowali je gmina, powiat i parafia. Pododdział żołnierzy z jednostki w Komorowie, kilkanaście pocztów sztandarowych, uczniowie, wielu mieszkańców Andrzejewa i okolic wzięło udział we mszy św. w intencji poległych w bitwie i zmarłych później żołnierzy, ale także wszystkich, którzy stracili życie w czasie II wojny światowej. Odprawił ją ks. dr Jerzy Kruszewski - proboszcz miejscowej parafii.

Uczestnicy mszy przeszli z kościoła na pobliski cmentarz, gdzie zgromadzili się przy zbiorowej mogile żołnierzy poległych przed 75 laty i pomniku im poświęconym. Gości powitał wójt Michał Rutkowski.

Po złożeniu wieńców i kwiatów na żołnierskiej mogile, odbył się apel poległych zakończony salwą honorową. Uczniowie z pobliskiej szkoły podstawowej im. 18 Dywizji Piechoty zaprezentowali pierwszy akt wierszowanego dramatu o tamtej bitwie, który napisał Ryszard Dmochowski - przewodniczący Rady Gminy. Drugim aktem była inscenizacja potyczki z 1939 roku zaprezentowana potem przez grupę rekonstrukcyjną.

Wcześniej jednak poczty sztandarowe i delegacje przeszły jeszcze do niedalekiego grobu żołnierzy Armii Krajowej i Narodowej Organizacji Wojskowej, poległych w bitwie pod Czerwonym Borem, stoczonej 22 - 23 czerwca1944 roku, gdzie złożono kwiaty.

Oprócz rekonstrukcji bitewnej potyczki z 1939 roku liczni widzowie obejrzeli też pokaz umiejętności kawaleryjskich kilkunastu ułanów z Zarąb Kościelnych i Wysokiego Mazowieckiego. Nagrodzono ich gromkimi oklaskami.

Dodatkową atrakcją była parada motocyklistów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki