MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ale się będzie budowało!

Jarosław Sender
Do końca przyszłego roku powinny stanąć w Ostrołęce cztery bloki. Znajdzie się w nich ponad 250 mieszkań

Wiosną powinny ruszyć w Ostrołęce budowy czterech bloków mieszkalnych. Takiej sytuacji nie było w mieście chyba od lat 80. ubiegłego wieku. Trudno dziś zgadywać, czy spowoduje to spadek cen, ale z pewnością ponad 250 nowych mieszkań będzie miało wpływ na to, co dzieje się na rynku mieszkaniowym.

Inwestor z Łomży zaczyna

O planach budowy bloków przez firmę Inwestbud z Łomży, mówiło się od kilku lat. Deweloper ten jest właścicielem działki przy ul. Steyera - sąsiadującej z wybudowaną niedawno przychodnią lekarską, niedaleko "Biedronki". To co do niedawna było jedynie planami, dziś staje się rzeczywistością. Budowa ma ruszyć lada tydzień.

- Wszystko jest już gotowe, czekamy tylko na pozwolenie na budowę. Mamy je otrzymać w marcu - mówi Waldemar Baranowski, współwłaściciel firmy Inwestbud.

Blok, który postawi w Ostrołęce będzie dość spory - znajdzie się w nim 110 mieszkań. Najmniejsze będą miały 33 m kw., największe - 77,5 m kw. W bloku znajdzie się 37 podziemnych garaży, będzie też przyblokowy parking. Czterokondygnacyjny budynek powinien zostać oddany do użytku jesienią 2012 roku. Nowością w Ostrołęce będzie to, że blok będzie ogrodzony - na posesję (i co ważne - na parkingi) będą mogli wjeżdżać tylko właściciele mieszkań i ich goście.

Blok przy Steyera to pierwsza w naszym mieście inwestycja Waldemara Baranowskiego. Ale nie można wykluczyć, że ostatnia. To przedsiębiorca doskonale znany w sąsiedniej Łomży i, szerzej, na Podlasiu.

- Nasza firma, pod obecną nazwą, istnieje od siedmiu lat. A w ogóle na rynku nieruchomości działamy od 13 lat. Jesteśmy sprawdzoną firmą. Tylko w Łomży wybudowaliśmy 13 bloków, głównie dla Spółdzielni Mieszkaniowej "Perspektywa", i osiedle domków jednorodzinnych - mówi Waldemar Baranowski. - Znam rynek ostrołęcki i myślę, że jest tu miejsce dla de¬weloperów. Nie wykluczam, że - jeśli te mieszkania dobrze się sprzedadzą - poszukamy kolejnej działki w Ostrołęce. Ale to kwestia przyszłości.

Zainteresowani kupnem mieszkania w bloku przy Steyera, już mogą się o to dowiadywać w… Ostrołęckim Towarzystwie Budownictwa Społecznego. To też nowatorskie rozwiązanie na ostrołęckim rynku - spółka Waldemara Baranowskiego zajmie się budową bloku, całą resztą - miejska spółka.

- Na mocy umowy z firmą Inwest¬bud, jesteśmy inwestorem zastępczym. To znaczy, że zajmiemy się nadzorem nad tą inwestycją, sprzedażą mieszkań, a potem także administrowaniem obiektu - tłumaczy Witold Noll, prezes OTBS.

Znana jest już, wstępnie, cena mieszkań w bloku przy Steyera. Żeby stać się właścicielem, trzeba będzie zapłacić 3900 zł za metr kwadratowy.

Wiszowaty także rusza

Ceny swoich mieszkań, nie chce na razie zdradzać szef Agromaszu, Kazimierz Wiszowaty - dotychczas jedyny w mieście deweloper, budujący bloki. Teraz przybyła mu konkurencja. Wiszowaty nie zmienia jednak swoich planów. On także, jak tylko pogoda pozwoli, zacznie budować kolejny blok - al. Jana Pawła II, za istniejącymi już blokami tego dewelopera.

W nowym bloku powstanie 79 mieszkań o powierzchni od 38 do 76 metrów kwadratowych. Blok będzie miał podziemny parking i (to nowość w blokach Agromaszu) sklepy i punkty usługowe na parterze.

Podobnie jak blok inwestora z Łomży, powinien zostać oddany do użytku jesienią przyszłego roku.

Spółka zamierza także pobudować obok swojego bloku budynek przeznaczony na przychodnię lekarską o powierzchni 1600 metrów kwadratowych.

Ale to nie koniec pomysłów Agro¬maszu.

- Mamy w planach także budowę domków jednorodzinnych - zdradza Kazimierz Wiszowaty. - Dosłownie na dniach podejmiemy decyzję, czy rozpoczniemy budowę teraz, równolegle z budową bloku, czy poczekamy jeszcze trochę.

Jeśli decyzja będzie "na tak", za blokami Agromaszu, już w tym roku zacznie rosnąć mini osiedle domów jednorodzinnych.

- Docelowo, zgodnie z koncepcją zagospodarowania tego terenu, mogłyby tu powstać w sumie 24 domki. Jesteśmy na etapie projektowania - zapewnia Wiszowaty.

OTBS na 99,9 procent

Tymczasem ostrołęczanie od pewnego czasu zastanawiają się, co się dzieje, z zapowiadaną od dawna, budową dwóch kolejnych bloków OTBS przyal. Jana Pawła II - za istniejącymi blokami miejskiej spółki.

Mają w nich powstać 64 mieszkania, o powierzchni od 37 do 66 m kw. Każdy z bloków będzie miał trzy klatki i cztery kondygnacje. Na terenie przed blokami powstanie 26 miejsc postojowych oraz plac zabaw dla dzieci.

Tak jak wcześniejsze mieszkania OTBS, tak i te, będą mieszkaniami de facto "pod wynajem" - po wpłaceniu 30 procent wartości lokalu, jego przyszły użytkownik resztę spłaca w czynszu. Zasady, na jakich użytkuje się mieszkania w blokach OTBS są zresztą doskonale znane - miejska spółka w ostatnich latach buduje najwięcej mieszkań w blokach.

Teren jest już ogrodzony, umowa z wykonawcą - firmą ABC - została podpisana jeszcze latem ubiegłego roku, a tymczasem na placu budowy nic się nie dzieje. I przyczyną nie jest bynajmniej zima.

- Wciąż nie otrzymaliśmy kredytu z Banku Gospodarstwa (wszystkie bloki TBS-ów w Polsce budowane są z kredytów Krajowego Funduszu Mieszkalnictwa przyznawanych przez państwowy BGK - przyp. red.) - tłumaczy prezes OTBS, Witold Noll. - Mamy, już od dawna promesę kredytową, ale czekamy na ostateczną decyzję.

Prezes Noll zapewnia jednak, że nie ma powodów do obaw. Decyzja o kredycie ma zapaść w połowie marca.

- Mogę powiedzieć, że na 99,9 procent kredyt otrzymamy. I od razu możemy zaczynać budowę - zapewnia prezes Noll.

Cykl realizacji to ponad rok.

Tak więc - jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planami inwestorów - w przyszłym roku ostrołęcki rynek wzbogaci się o ponad 250 nowych mieszkań.

To sporo, ale czy na tyle dużo, żeby spowodować spadek cen na rynku? Czas pokaże.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki