Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Afganistan: Prezydent Donald Trump ogłasza wycofanie wojsk z Afganistanu. Kiedy nasi? Ilu Amerykanów zginęło? Ilu Polaków zginęło? [BILANS]

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Afganistan: Prezydent Donald Trump ogłasza wycofanie US Army z Afganistanu. Ilu Amerykanów zginęło? Ilu Polaków zginęło? [BILANS]
Afganistan: Prezydent Donald Trump ogłasza wycofanie US Army z Afganistanu. Ilu Amerykanów zginęło? Ilu Polaków zginęło? [BILANS] Fot. East News
Donald Trump jest zadowolony z porozumienia z talibami o zakończeniu wojny w Afganistanie. Byłby to sukces jego prezydentury. Polska też aktywnie bierze udział w tej wojnie. Jaki jest bilans strat amerykańskich i polskich?

Donald Trump: Opuszczamy Afganistan

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w weekend, że „czas zabrać żołnierzy USA z powrotem do domu” po tym, jak USA podpisały w Doha w Katarze umowę z talibami mającą na celu przywrócenie pokoju w Afganistanie. Bilans strat tej długotrwałej wojny dotknął także Polskę, podobnie jak „naszej” wojny w Iraku.

Donald Trump obiecał w sobotę, że 5000 żołnierzy amerykańskich opuści Afganistan do maja 2020 r. Wkrótce ma się też spotkać z przywódcami talibów, ale nie określił z kim i kiedy to nastąpi.

Oczywiście najtrudniejsze przed prezydentem USA. Teraz czas na rozmowy między rządem afgańskim a talibami. Prezydent Afganistanu Ashraf Ghani już oświadczył, że jego rząd nie zobowiązał się do uwolnienia talibskich więźniów, jak stwierdzono w umowie zawartej przez USA i bojowników talibskich.

Podczas konfliktu w Afganistanie zginęło 2216 żołnierzy amerykańskich, 20 050 zostało rannych.

Afganistan: Ilu Polaków zginęło

Polska także odczuła udział w Afgańskiej wojnie, która zaczęła się de facto 11 września 2001 r. po ataku Al-Kaidy na WTC i inne cele w USA, a 7 października 2001 roku Amerykanie i Brytyjczycy rozpoczęli ostrzał wyznaczonych celów w Afganistanie.

Polski kontyngent wojskowy w Afganistanie oficjalnie rozpoczął działalność 16 marca 2002 r. Wtedy jego liczebność wynosiła ok. 120 osób. W szczytowym okresie naszej obecności w tym kraju (27.04.2010-26.10.2011), nasz stan wynosił ok. 2600 żołnierzy i personelu pomocniczego. Obecnie w Afganistanie polski kontyngent szkoleniowy liczy ok. 320 osób.

Na razie nie wiadomo, jak to porozumienie wpłynie na naszą obecność i kiedy zaczniemy wracać do domu.

Jaki jest nasz bilans strat? W działaniach bojowych poszkodowanych zostało 869 żołnierzy i pracowników wojska, z czego zostało 361 rannych.

Jak podaje Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa w trakcie misji w Afganistanie poległo lub zmarło 43 polskich żołnierzy i 1 pracownik cywilny wojska.

Irak: Ilu Polaków zginęło

Duże straty odnieśliśmy biorąc udział w wojnie w Iraku. W latach 2003-2011 w Iraku zginęło 28 Polaków (22 żołnierzy, 1 funkcjonariusz BOR-u, 3 pracowników firm wojskowych (2 z Blackwater i 1 z Aegis) oraz 2 dziennikarzy TVP), rannych zostało ok. 150.

Waldemar Milewicz, korespondent wojenny TVP, zginął w Iraku 7 maja 2004 r., gdy samochód polskiej ekipy jadącej z Bagdadu do Karbali ostrzelano z broni maszynowej. Razem z nim zginął algierski montażysta z polskim obywatelstwem Mounir Bouamrane, a operator kamery Jerzy Ernst został ranny.

Nasz kontyngent w Iraku na początku liczył ok. 2500 osób. Potem systematycznie był zmniejszany, by w 2008 r. wynieść jedynie 10 osób.

Do Iraku wróciliśmy 20.06.2016 r. jako biorący udział w walce z tzw. Państwem Islamskim. Wtedy wysłaliśmy do Iraku ok. 60 wojskowych. Obecnie w tym kraju przebywa ok. 270 polskich żołnierzy szkolących irackie służby bezpieczeństwa. Oficjalnie Polacy nie uczestniczą w działaniach bojowych. W tym przypadku nie wiadomo, kiedy nasz misja się zakończy.

W Iraku zginęło 4497 Amerykanów, a 32 222 zostało rannych. Dwie osoby uznaje się za zaginione.

Wojna z terroryzmem

Wojna z terroryzmem (ang. War on Terror) - termin wprowadzony do polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych przez prezydenta George’a W. Busha po zamachach z 11 września 2001 r. na WTC i Pentagon.

Doktryna Busha

Doktryna Busha (ang. Bush Doctrine) - przyjęta przez prezydenta George’a W. Busha linia polityki zagranicznej. Jej głównym założeniem jest koncepcja „wyprzedzającego uderzenia”, która stwierdza, że USA mają prawo do prewencyjnego ataku militarnego na każde państwo, które stanowi lub może stanowić zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych.

ZOBACZ TEŻ: Gdzie stacjonują w Polsce żołnierze US Army:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Afganistan: Prezydent Donald Trump ogłasza wycofanie wojsk z Afganistanu. Kiedy nasi? Ilu Amerykanów zginęło? Ilu Polaków zginęło? [BILANS] - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki