Afera Amber Gold: Zarzuty dla byłych szefów OLT Express Regional [ZDJĘCIA]

Szymon Zięba

Wideo

Udostępnij:
Są nowe zarzuty w wątku tzw. afery Amber Gold. Prokuratura przedstawiła zarzut prezesowi oraz członkowi zarządu spółki OLT Express Regional.

Jak przypominają śledczy, Prokuratura Okręgowa w Łodzi 25 czerwca 2015 roku skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Marcinowi P. i Katarzynie P.
- Nie oznacza to jednak, że sprawa Amber Gold oraz spółek z grupy OLT powiązanych kapitałowo z Amber Gold jest już całkowicie zamknięta dla prokuratury - zastrzegają prokuratorzy z Prokuratury Krajowej.

Wszystko na temat afery Amber Gold

Śledczy informują, że od 7 lipca 2016 roku Prokuratura Regionalna w Łodzi prowadzi śledztwo dotyczące domniemanych nieprawidłowości w funkcjonowaniu spółek Amber Gold oraz spółek lotniczych finansowanych przez Amber Gold, w tym OLT Express Poland i OLT Express Regional.
- W jego toku wyjaśniane są także powiązania Marcina P. i Katarzyny P. z innymi osobami, które z nimi współpracowały i czerpały korzyści ze stworzonej piramidy finansowej - mówią prokuratorzy.

Tłumaczą, że śledztwo prowadzone jest przez zespół prokuratorów, który został powołany 6 kwietnia 2017 roku przez I Zastępcę Prokuratora Generalnego – Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego.
- Postępowanie to zostało wszczęte jeszcze przed rozpoczęciem prac Sejmowej Komisji Śledczej do zbadania prawidłowości i legalności działań organów i instytucji publicznych wobec podmiotów wchodzących w skład Grupy Amber Gold. Działania prokuratury podejmowane są niezależnie od prac sejmowej komisji - informują przedstawiciele Prokuratury Krajowej.

Tymczasem jak informuje Prokuratura Krajowa, "ustalenia poczynione w toku śledztwa" pozwoliły na przedstawienie zarzutów prezesowi oraz członkowi zarządu spółki OLT Express Regional.

O co dokładnie chodzi? W czwartek, 6 lipca 2017 roku, prezesowi zarządu spółki OLT Express Regional - Jackowi Ł. - prokurator przedstawił zarzut "popełnienia przestępstwa udaremnienia lub uszczuplenia zaspokojenia wielu wierzycieli (art. 300 par. 1 i 3 kodeksu karnego)".

- Podejrzany, działając wspólnie i w porozumieniu z podejrzanym Andrzejem D., usunął składniki majątkowe spółki OLT Express Regional w postaci pieniędzy w kwocie 92 tysiące 921 złotych, poprzez ich przelanie na rachunek bankowy spółki OLT Express Poland. Podejrzany uszczuplił tym samym zaspokojenie wierzycieli spółki OLT Express Regional i wyrządził szkodę wielu wierzycielom tej spółki. Do popełnienia tego czynu doszło 27 lipca 2012 roku, a więc dzień po złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości spółki. Miał on zatem świadomość grożącej spółce upadłości - mówią śledczy.
Zarzut popełnienia tego samego przestępstwa został przedstawiony przed tygodniem (30 czerwca 2017 roku) także Andrzejowi D. - członkowi zarządu spółki OLT Express Regional

Jak podaje prokuratura, wobec obu podejrzanych prokurator zastosował poręczenia majątkowe w kwocie po 50 tysięcy złotych.

To jednak nie wszystko, bo śledczy z "krajowej" podkreślają, że sprawa jest rozwojowa, a ogłoszenie zarzutów szefom spółki OLT Express Regional nie kończy łódzkiego śledztwa.

- Prokuratorzy z Prokuratury Regionalnej w Łodzi cały czas podejmują intensywne czynności zmierzające do pełnego wyjaśnienia ich roli w przestępczym procederze oraz dokładnego ustalenia, co stało się z majątkiem Amber Gold oraz spółek lotniczych finansowanych przez Amber Gold, w tym OLT Express Poland i OLT Express Regional. W przyszłości mogą one skutkować rozszerzeniem zarzutów stawianych Jackowi Ł. i Andrzejowi D. - podkreślają prokuratorzy.

Jakie są dotychczasowe ustalenia prokuratury? "Krajowa" informuje, że "od 15 grudnia 2011 roku do 30 sierpnia 2012 roku OLT Express otrzymywała znaczne przelewy pieniężne z kont Amber Gold. Na rzecz OLT Express przelanych zostało 5 milionów 800 tysięcy dolarów oraz 43 miliony 600 tysięcy złotych."

- Pomimo tego OLT Express nie realizowała swoich zobowiązań finansowych wynikających choćby z konieczności uregulowania rat leasingowych. Prokuratorzy przypuszczają, że nie były to wszystkie pieniądze klientów Amber Gold, które zostały wyprowadzone z kont spółki. Zbadanie wszystkich takich przepływów pozwoli na szersze zaspokojenie pokrzywdzonych w sprawie Amber Gold - mówią śledczy z PK.
Co więcej - jak tłumaczą śledczy, w zainteresowaniu prokuratorów jest dokładne zbadanie funkcjonowania spółek lotniczych finansowanych przez Amber Gold, w tym OLT Express Poland i OLT Express Regional.

- Chodzi głównie o źródła ich finansowania. Badane są również wszystkie powiązania tych spółek i członków ich władz ze spółką Amber Gold, jej twórcami oraz osobami, które z nimi współpracowały i czerpały korzyści ze stworzonej piramidy finansowej. Prokuratorzy i powołani przez nich biegli w całości zbadają przepływy środków finansowych z kont Amber Gold do spółek z grupy OLT - mówią prokuratorzy.

Działania prokuratury - informuje Prokuratura Krajowa - mają na celu "wszechstronne i rzetelne wyjaśnienie wszystkich okoliczności tej sprawy, w tym także ustalenie wszystkich osób, które współdziałały z Marcinem P. i Katarzyną P. i czerpały korzyści ze stworzonej piramidy finansowej."

- W przyszłości mogą one skutkować ogłoszeniem zarzutów kolejnym osobom powiązanym z Amber Gold i spółkami z grupy OLT oraz rozszerzeniem zarzutów dotychczas ogłoszonych podejrzanym - podsumowują przedstawiciele PK.

Materiał oryginalny: Afera Amber Gold: Zarzuty dla byłych szefów OLT Express Regional [ZDJĘCIA] - Dziennik Bałtycki

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
BoloiLolo
Boloilolo 2017-10-08 08:28

Chrześcijanin nie pali węglem? Organizacje katolickie kończą z paliwami kopalnymi

Dawniej w każdym mieście była Gazownia ,,,zbiorniki gazu oraz towarzysząca im koksownia zabrakło natomiast prawdziwej zamkniętej technologii- rafinacji -destylacji węgla o ulepszonej szczelności tych technologii--a najlepiej wszystko wysadzić zrujnować tak jak u nas w Grudziądzu :::zamknięto Browar,,wysadzono oraz zmielono cegłe dużego Zakładu Mięsnego ,,zrujnowano GZPGUM drugi zakład po Łodzi w Polsce,,,pracowało tam około 6000tysięcy ludzi ,,zrujnowano Pomorską Odlewnie i Emaliernie gdzie""" Pompy Głębionowe""typu ""S"" oraz G-40, G-60, G-80 , G-125 ,,, szły do 30 krajów świata--wysokiej klasy, nie wspomną o innych typach pomp,,tylko debilatum i durniatum potrafi wysadzać bez wojny takie zakłady ,,,ja jeżdziłem po Niemczech i zauważyłem że Niemcy nie zamknęli żadnej stoczni oraz innych zakładów.Podobnie było z 3 trzema spółkami Olt Expres Regional oraz dwoma innymi jak pokazano na Komisji Sejmowej a przewijał się tam wątek Niemiecki co w końcowym etapie miało dobić Polskiego Przewoźnika ""LOT"". ,,,Być może Donald Tusk za to dostał """mEDALUM"" OD Merkel pokazywała to Polska Telewizja,,,taka jest rzeczywista prawda ,,, Dziennikarze piszcie prawdę o tym zjawisku szkodliwym społecznie.
l
ll

Amber Gold przy 3 mld złotych, które Polacy stracili w pisowskich skokach to  marne ochłapy :) Na szczęście coś się ruszyło w temacie bo pisowskie g.wno na gwałt szuka tematów zastępczych :)

t
turbodymomen

czas najwyższy

G
Gosc
Wazne ze upadl i to posrednio nas kosztuje. Ktos powinnien dopilnowac zeby juz nie bylo bankructwa.
U
UN
Skoki=WSI czyli Komoruski Bronek i znowu Platforma umoczona
G
Gosc
Nastepna komisja bedzie od Skokow, jakies kilka tygodni temu padl,to nieprawda ze oni dbaja o nasze interesy,to wojenki partyjne o wladze i wisienki ktora ona przynosi.
G
Gość
„Usunął składniki majątkowe spółki OLT Express Regional w postaci pieniędzy w kwocie 92 tysiące 921 złotych, poprzez ich przelanie na rachunek bankowy spółki OLT Express Poland. Podejrzany uszczuplił tym samym zaspokojenie wierzycieli spółki OLT ER i wyrządził szkodę wielu wierzycielom tej spółki.”

Gdzieś pisano, że zgraja ukradła ca. 960 mln zł. Jeżeli wyciągnąć stosowny procent, wówczas to zaskarżone i „odnalezione” ma się tak: (92.000,921 x 100 : 960.000.000) = 0,009583429%.
Ile jeszcze lat należy przeznaczyć na poszukiwanie, aby to móc odzyskać chociażby te 0,09583429%? Szefową komisji jest lady M. Wassermann. I pewnym jest, że pan, w błękitnym ancugu, nie wskrzesi „N”.
S
SK
h... d... i kamieni kupa to cała PO
B
Bul
Czekamy na deportacje Ryżego
Dodaj ogłoszenie