Absolutorium dla burmistrza Ostrowi

Mieczysław Bubrzycki
Mieczysław Bubrzycki
Mieczysław Bubrzycki
Ostrowscy radni rozpatrywali na sesji sprawozdanie finansowe i z wykonania budżetu za 2016 rok oraz udzielali burmistrzowi absolutorium.

24 maja w Ostrowi Mazowieckiej obradowała Rada Miasta. Głównym punktem było sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z wykonania budżetu za ubiegły rok oraz udzielenie burmistrzowi absolutorium.

Burmistrz Jerzy Bauer zaprezentował najważniejsze fakty i liczby dotyczące ubiegłego roku. Liczby porównywał do średniej wyliczonej z dwóch poprzednich kadencji (2007 – 2014).

Dochody budżetu miasta w ub. roku wyniosły 79 mln zł, a średnie w poprzednich ośmiu latach – 56 mln zł. Wyższe były wpływy z podatku PIT (w ub. roku 17,8 mln zł – więcej o 3,8 mln zł) oraz CIT (1,8 mln zł – więcej o 700 tys. zł).

W 2016 roku zdecydowanie wyższe były także wydatki budżetu (80,5 mln zł, czyli więcej o prawie 30 mln zł). Na podobnym poziomie (ok. 9,5 mln zł) utrzymały się natomiast wydatki majątkowe czyli inwestycyjne. Jak wyjaśnił burmistrz, na wysoką średnią w poprzednich latach wpłynęły dwie bardzo poważne inwestycje, czyli hala i basen przy Trębickiego oraz rondo Rotmistrza Pileckiego.

W 2016 roku wyraźnie wyższe były natomiast wydatki na inwestycje drogowe (budowę ulic i chodników). Zadłużenie miasta jest natomiast niższe – na koniec 2016 roku wyniosło 10,2 mln zł, podczas gdy w poprzednich ośmiu latach było to średnio 14,5 mln zł.

Jeśli chodzi o inwestycje, to oprócz wybudowania w ubiegłym roku prawie 3 km nowych ulic za 4,3 mln zł oraz 3500 m kw. chodników, w ubiegłym roku rozpoczęto też budowę sztucznego lodowiska, rozbudowę dwóch budynków socjalnych przy Wołodyjowskiego oraz kontynuowano modernizację kina.

Regionalna Izba Obrachunkowa pozytywnie zaopiniowała przedstawione sprawozdania finansowe, a komisja rewizyjna wniosła o udzielenie burmistrzowi absolutorium. Nadszedł czas na dyskusję, która tak naprawdę była deklaracjami radnych co do absolutorium. Głos zabrała spora część z 21 radnych.

Radny Robert Krajewski w imieniu klubu radnych „Razem z PiS” oświadczył, że klub będzie głosował za absolutorium.

Radny Jacek Wilczyński - szef opozycyjnego klubu radnych „Wspólnie dla samorządów” zadeklarował, że w jego klubie nie ma w tej sprawie dyscypliny, ale on będzie przeciw, bo choć sprawy finansowe idą dobrze, to burmistrz nie współpracuje z radnymi.

Głosowanie za absolutorium zadeklarowała radna Alina Rytelewska, która jest niezadowolona z tego, że burmistrz nie realizuje zgłaszanych przez nią wniosków, ale docenia m.in. owocne starania burmistrza o środki zewnętrzne. Podobną deklarację złożył radny Jerzy Pawluczuk.

Radny Tadeusz Malec z opozycji powiedział, że wstrzyma się od głosu, a radna Anna Krajewska z opozycji, że nie będzie głosowała za udzieleniem absolutorium, bo „nie akceptuje tego, co pan burmistrz robi”.

Deklarację głosowania przeciw wraz z długą listą zarzutów zgłosił radny Stanisław Dylewski, a radny Krzysztof Laska zadeklarował, że – mimo iż burmistrz nie zawsze słucha radnych – zagłosował za absolutorium, bo „stała się rzecz niebywała, miasto pozyskało 33 mln zł ze źródeł zewnętrznych”.

Burmistrz Bauer przed samym głosowaniem zaapelował:

- Wkrótce wybory, w których będziemy konkurować, ale jeszcze możemy pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i spróbować powspółpracować dla dobra miasta.

Wszyscy radni głosowali za przyjęciem sprawozdań finansowego i z wykonania budżetu.

Natomiast za absolutorium opowiedziało się 13 radnych, 3 było przeciwnych, a 5 wstrzymało się.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie