ABC Natury: Las, czyli nasza "zielona apteka"

Materiał partnera zewnętrznego
123rf
Lasy nazywane są „zieloną apteką”, gdyż dostarczają wielu gatunków ziół przydatnych dla rozwoju medycyny. Lista roślin służących człowiekowi do rozmaitych kuracji jest długa, warto jednak wymienić choćby kilka z nich.

Dziki bez czarny naturalnie występuje na skrajach lasów liściastych, często zarasta spontanicznie skraje dróg i miedze w miejscach, gdzie jest żyzna i odpowiednio wilgotna gleba. Czarny bez jest też wykorzystywany przy migrenach, bólach głowy, zębów a także w reumatyzmie. Preparaty z tego krzewu wpływają również korzystnie na perystaltykę jelit, oczyszczają krew i zapobiegają tworzeniu się złogów w nerkach.

Jałowiec pospolity to krzew iglasty zasiedlający siedliska ubogie. Często w lasach iglastych, czyli borach, tworzy warstwę krzewów. Wykorzystuje się głównie owoce jałowca, czyli szyszkojagody. Zawierają one m. in. olejki eteryczne, garbniki oraz związki żywiczne. Mają one właściwości bakteriobójcze, odkażające oraz moczopędne i żółciopędne. Stosowane są przy przeziębieniach, stanach zapalnych układu moczowego i przewodu pokarmowego. Olejek z szyszkojagód jałowca jest stosowany zewnętrznie do nacierania przy nerwobólach i reumatyzmie, ponieważ ma właściwości rozgrzewające. Ze względu na dobroczynny wpływ na przewód pokarmowy szyszkojagody jałowca dodawane są do wielu ciężkostrawnych potraw, jak bigos, kiełbasy i potrawy z dziczyzny. Wspaniale smakują również wędliny i ryby wędzone w dymie jałowcowym.

Borówka czarna to roślina kwasolubna, występująca w lasach iglastych, czyli borach. Jest to roślina jadalna i lecznicza.Borówka czarna to również roślina lecznicza. Jako lekarstwo wykorzystuje się przede wszystkim owoce. Stosowane są one na biegunkę i krwawą dyzenterię a także na zaparcia. Substancje zwarte w owocach działają bakteriobójczo, wiążą w przewodzie pokarmowym toksyny bakteryjne. Niektóre badania wskazują na to, że ze względu na właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne zapobiegają powstawaniu nowotworów i hamują ich rozwój, zwłaszcza w przypadku raka jelita grubego. W ziołolecznictwie wykorzystuje się również liście borówki czarnej. Mają one działanie przeciwbiegunkowe, przeciwbakteryjne a także moczopędne. Stosowane są w postaci naparów i odwarów do picia jak również w postaci okładów na trudno gojące się rany i nasiadówki w przypadku stanów zapalnych układu moczowego.

Kruszyna pospolita jest to krzew powszechnie występujący w Polsce w lasach liściastych oraz zadrzewieniach śródpolnych. Jest to roślina trująca i lecznicza. Jako surowiec leczniczy wykorzystuje się korę kruszyny i owoc kruszyny. Korę kruszyny, po odpowiednim przygotowaniu, stosuje się jako naturalny środek na zaparcia i żółciopędny.

Lipa drobnolistna naturalnie występuje na terenie całego kraju w lasach liściastych, czyli grądach, rosnących na żyznych glebach. Surowcem leczniczym z lipy są przede wszystkim kwiaty. Herbatkę z kwiatów lipy stosuje się przy przeziębieniach, grypie, anginie, bólu gardła, męczącym kaszlu i gorączce. Ma ona właściwości napotne, przeciwzapalne, przeciwbólowe, osłaniające na gardło i przewód pokarmowy a także ułatwiające odksztuszanie. Napar z kwiatów lipy ma również działanie uspokajające i rozkurczające mięśnie gładkie, przez co działa uspokajająco i ułatwia zasypianie oraz usprawnia działanie przewodu pokarmowego.

W lecznictwie wykorzystuje się również drewno lipy, z którego przygotowuje się węgiel aktywny podawany przy biegunkach i zatruciach pokarmowych.

Dęby to jedne z najpospoliciej występujących w Polce gatunków drzew. Najczęściej spotykamy rodzime gatunki dębu szypułkowego i bezszypułkowego oraz sprowadzonego z Ameryki Północnej dąb czerwonolistny.. W lecznictwie wykorzystywana jest głównie kora dębu, którą stosuje się wewnętrznie przy biegunce i krwawieniach z przewodu pokarmowego i zewnętrznie na trudno gojące się rany, oparzenia, odmrożenia i choroby skóry. Płukanka z odwaru zalecana jest przy stanach zapalnych jamy ustnej i gardła a także poprawia kondycję włosów i je przyciemnia. Kąpiel z dodatkiem kory dębu pozytywnie wpływa na kondycję skóry oraz zmniejsza potliwość.

Autor : Anna Iglińska

Projekt: Przyjaciel Natury- edukacja mieszkańców obszarów Natura 2000 z 13 powiatów północno-wschodniego Mazowsza, Południowej Warmii i Mazur oraz Północno-Zachodnieg Podlasia poprzez zajęcia, aplikację multimedialną, artykuły prasowe i audycje radiowe w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020
Fundacja Drabina Rozwoju - www.drabina.org
Multimedialne Centrum Natura
ul. Natury 7, Ostrołęka
www.mcnatura.pl
tel.: 516 491 060