Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

A do wynagrodzenia musi być plus. Przynajmniej jeden benefit każdemu pracownikowi się należy

AIP
mat. prasowe
Benefitami, które najbardziej zachęcają do zmiany pracy są dofinansowania do urlopów i szkoleń. Prywatna opieka medyczna jest coraz częściej traktowana przez polskich pracowników jako standard. 69 proc. badanych otrzymuje w swej pracy przynajmniej jeden benefit. Pracodawcy najczęściej oferują pracownikom opiekę medyczną, zaraz za nią znajduje się karta sportowa.

Benefitami, które najbardziej zachęcają do zmiany pracy są dofinansowania do urlopów i szkoleń. Prywatna opieka medyczna jest coraz częściej traktowana przez polskich pracowników jako standard.

Jak wynika z badania Pracuj.pl Benefity oczami pracowników przeprowadzonego w grudniu 2017 r. na użytkownikach portalu Pracuj.pl, 69 proc. badanych otrzymuje w swej pracy przynajmniej jeden benefit. Pracodawcy najczęściej oferują pracownikom opiekę medyczną, zaraz za nią znajduje się karta sportowa. Nieco mniej, ale wciąż dość popularne są formy dofinansowania: jedna czwarta badanych wskazała, że ich pracodawca dopłaca im do szkoleń lub urlopów, a co piąty respondent może liczyć na dodatek do nauki języka.

Benefity najrzadziej otrzymują ankietowani w przedziale wiekowym od 40 do 49 lat – w tej grupie, aż 37 proc. ankietowanych zadeklarowało, że nie otrzymuje żadnych dodatków pozapłacowych. Część z oferowanych dodatków jest bardzo popularna, część bardzo rzadka, co wcale nie oznacza, że mniej pożądana.

Pracujący Polacy pytani w badaniu Czy pieniądze szczęścia nie dają o powody, które skłaniają ich do zmiany pracy, odpowiedzieli w większości, że są to wyższe zarobki. Jednak kiedy zadano im pytanie o konkretne benefity, okazało się, że i one mogły mieć znaczenie przy podejmowaniu decyzji o zmianach zawodowych.

Dla ankietowanych, w momencie zmiany pracodawcy, największe znaczenie miałoby dofinansowanie do urlopu (72 proc.) oraz szkoleń (70 proc.). Nieco mniejsze znaczenie miałaby prywatna opieka medyczna (62 proc.), a najmniejsze – możliwość pracy zdalnej (40 proc.).

Wynik ten wskazuje na to, że badani w ofercie pracodawców, najwyżej cenią sobie te benefity, które pozwalają im na oszczędności – czyli wszelkie formy dofinansowań.

Cieszy wysoka pozycja dofinansowania do szkoleń, bo pokazuje, że ankietowani nie rozpatrują benefitów wyłącznie w kategorii okazji do odciążenia domowego budżetu, ale również długofalowej inwestycji w swój rozwój i dalszą karierę. Dość niska ocena prywatnej opieki medycznej może wynikać z tego, że jest ona już w wielu firmach standardem, co oznacza, że przy zmianie pracy, benefit ten jest uznawany za oczywisty.

Praca zdalna natomiast jest najbardziej brana pod uwagę przy zmianie pracy, przez osoby do 40. roku życia – w tym przedziale deklaruje tak, co druga badana osoba. Wraz z wiekiem ankietowanych, rola tego benefitu w znaczący sposób maleje.

- Zróżnicowane w grupach wiekowych podejście do pracy zdalnej jako do benefitu pracowniczego, może być sygnałem zupełnie nowego trendu w obszarze udogodnień oferowanych pracownikom przez ich firmy. Za granicą benefity określane mianem perks (ang. dodatki) mają niewiele wspólnego z polskimi pozapłacowymi świadczeniami. Coraz częściej są to wyróżniki kultury organizacyjnej firmy i charakteryzują styl pracy w organizacji. Przykłady takich rozwiązań są już widoczne na naszym rynku. Są w Polsce firmy, które jako benefit pracowniczy określają wspólne śniadania jedzone przez pracowników, możliwość przychodzenia do biura ze zwierzętami, czy 4-dniowy tydzień pracy - komentuje Maciej Maciej Bąk, ekspert ds. raportów wynagrodzeń w Pracuj.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: A do wynagrodzenia musi być plus. Przynajmniej jeden benefit każdemu pracownikowi się należy - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki