Spis treści
„Pierwszy dzienny opiekun w gminie”
„Pierwszy dzienny opiekun w gminie” to nowy program Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, aby rozwiązać problem braku dostępności opieki dla najmłodszych dzieci, szczególnie w mniejszych gminach. Podczas wspólnej konferencji prasowej, wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska oraz minister edukacji Barbara Nowacka ogłosiły szczegóły tej inicjatywy.
Nowacka podkreśliła, że program wspiera wyrównanie szans edukacyjnych.
Małe dzieci będą mogły trafić do placówek edukacyjnych już od 20 miesiąca życia, będą mogły być włączone w system, co pozwoli na aktywizację zawodową rodziców - wyjaśniła szefowa MEN. Ponadto - dodała - dzieci będą mogły być włączone w system blisko domu, co jest szczególnie ważne z perspektywy aktywizacji zawodowej kobiet mieszkających na terenach wiejskich i w małych gminach.
Przeczytaj też: Praca w żłobku pod lupą. Jak powinna wyglądać? Jakie trzeba mieć wykształcenie? Sprawdzamy przepisy
Ponad 1000 gmin bez opieki dla najmłodszych
Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zwróciła uwagę, że w 1046 polskich gminach wciąż nie ma żadnej placówki - ani publicznej, ani prywatnej - w których małe dzieci mogłyby rozwijać umiejętności społeczne, lingwistyczne, w przypadku których moglibyśmy mówić o rozwoju kognitywnym, ale przede wszystkim o uspołecznieniu.
Poinformowała, że razem z przedstawicielami samorządu uzgodniła, że trzeba skoncentrować się na gminach, które nie mają żadnych form opieki dla najmłodszych dzieci.
To małe, bardzo często wiejskie gminy, w których wyzwaniem jest zbudowanie nowej placówki – zaznaczyła.
Przekazała, że we współpracy z minister edukacji sprawdzono, jaki jest dostęp do placówek edukacyjnych - przedszkoli i szkół, w których forma dziennego opiekuna, „czyli tej najprostszej, najbardziej podobnej do domowych warunków opieki nad małymi dziećmi mogłaby być sprawowana w placówkach edukacyjnych”.
8 tysięcy złotych dla placówki
W ramach współpracy z Ministerstwem Edukacji przeprowadzono analizę dostępności placówek edukacyjnych, takich jak przedszkola i szkoły, które mogłyby pełnić funkcję dziennego opiekuna. Wytypowano 85 placówek edukacyjnych z 222 zgłoszonych, które znajdują się w miejscach z największym brakiem opieki.
Każdego miesiąca będziemy przekazywać 8 tys. złotych na pokrycie kosztów bieżących, tak, by gminy, samorządy, nie ponosiły kosztów związanych z rozwojem opieki wczesnodziecięcej, ale też (będziemy) wspierali kwestie związane z wyzwaniami edukacyjnymi w tych placówkach - zapewniła wiceszefowa MRPiPS. Dodała, że program będzie wspólnie realizowany w ramach ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.
Gajewska wyraziła nadzieję, że jeśli pilotażowy program się sprawdzi, będzie kontynuowany w przyszłym roku.
Szefowa MEN oceniła, że program jest też szansą na powstrzymanie niekorzystnych zmian demograficznych.
Widzimy potężne zmiany demograficzne, które w pierwszej fali odbiją się na systemie żłobkowym, przedszkolnym i szkolnym - zaznaczyła.
Wiceszefowa MRPiPS dopytywana o funkcjonowanie programu podkreśliła, że wytypowane 85 placówek pokrywa się z analizą miejsc, w których w ogóle nie ma dostępu do opieki wczesnodziecięcej.
Natomiast doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że 1046 gmin nie ma dostępu do opieki wczesnodziecięcej. To jest 42 proc. gmin w Polsce - stwierdziła.
Jednocześnie dodała, że gdyby w tych 85 gminach pojawiły się placówki dziennego opiekuna, to oznaczałoby zniknięcie blisko 10 proc. gmin z mapy białych plam.
Gajewska zaznaczyła, że gminy mogą się cały czas zgłaszać do udziału w programie.
Jak wyjaśniła, najgorsza sytuacja, jeżeli chodzi o dostępność do opieki wczesnodziecięcej, jest w województwie mazowieckim, na Lubelszczyźnie, Podlasiu, w woj. warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim i podkarpackim.
To były pierwsze województwa, gdzie podejmowaliśmy się właśnie wspólnych rozmów z przedstawicielami samorządów, gdzie angażowaliśmy urzędy wojewódzkie i gdzie jasno mówiliśmy: tu mamy najwięcej do zrobienia, tu białych plam jest najwięcej - wyjaśniła.
Podczas czwartkowej konferencji prasowej MRPiPS, poinformowano też, że nabór wniosków potrwa do 31 sierpnia. Rozstrzygnięty zostanie 13 września.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!
Źródło:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?