MKTG SR - pasek na kartach artykułów

85 placówek w programie „Pierwszy dzienny opiekun w gminie”. Nowa szansa na opiekę nad dziećmi do lat 3. Trwa nabór

Magdalena Ignaciuk
Opracowanie:
Wideo
od 7 lat
W ramach inicjatywy „Pierwszy dzienny opiekun w gminie”, 85 placówek edukacyjnych otrzyma wsparcie finansowe w wysokości 300 tys. zł na utworzenie miejsc opieki nad małymi dziećmi. Program ten, realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji, ma na celu zwiększenie dostępności opieki w mniejszych gminach. Jak można zgłosić chęć udziału w programie? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Spis treści

„Pierwszy dzienny opiekun w gminie”

„Pierwszy dzienny opiekun w gminie” to nowy program Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, aby rozwiązać problem braku dostępności opieki dla najmłodszych dzieci, szczególnie w mniejszych gminach. Podczas wspólnej konferencji prasowej, wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska oraz minister edukacji Barbara Nowacka ogłosiły szczegóły tej inicjatywy.

„Pierwszy dzienny opiekun w gminie” to nowy program Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jego celem jest rozwiązanie problem braku dostępności
„Pierwszy dzienny opiekun w gminie” to nowy program Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jego celem jest rozwiązanie problem braku dostępności do opieki nad małymi dziećmi, szczególnie w mniejszych gminach. freepik.com

Nowacka podkreśliła, że program wspiera wyrównanie szans edukacyjnych.

Małe dzieci będą mogły trafić do placówek edukacyjnych już od 20 miesiąca życia, będą mogły być włączone w system, co pozwoli na aktywizację zawodową rodziców - wyjaśniła szefowa MEN. Ponadto - dodała - dzieci będą mogły być włączone w system blisko domu, co jest szczególnie ważne z perspektywy aktywizacji zawodowej kobiet mieszkających na terenach wiejskich i w małych gminach.

Ponad 1000 gmin bez opieki dla najmłodszych

Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zwróciła uwagę, że w 1046 polskich gminach wciąż nie ma żadnej placówki - ani publicznej, ani prywatnej - w których małe dzieci mogłyby rozwijać umiejętności społeczne, lingwistyczne, w przypadku których moglibyśmy mówić o rozwoju kognitywnym, ale przede wszystkim o uspołecznieniu.

Poinformowała, że razem z przedstawicielami samorządu uzgodniła, że trzeba skoncentrować się na gminach, które nie mają żadnych form opieki dla najmłodszych dzieci.

To małe, bardzo często wiejskie gminy, w których wyzwaniem jest zbudowanie nowej placówki – zaznaczyła.

Przekazała, że we współpracy z minister edukacji sprawdzono, jaki jest dostęp do placówek edukacyjnych - przedszkoli i szkół, w których forma dziennego opiekuna, „czyli tej najprostszej, najbardziej podobnej do domowych warunków opieki nad małymi dziećmi mogłaby być sprawowana w placówkach edukacyjnych”.

8 tysięcy złotych dla placówki

W ramach współpracy z Ministerstwem Edukacji przeprowadzono analizę dostępności placówek edukacyjnych, takich jak przedszkola i szkoły, które mogłyby pełnić funkcję dziennego opiekuna. Wytypowano 85 placówek edukacyjnych z 222 zgłoszonych, które znajdują się w miejscach z największym brakiem opieki.

Każdego miesiąca będziemy przekazywać 8 tys. złotych na pokrycie kosztów bieżących, tak, by gminy, samorządy, nie ponosiły kosztów związanych z rozwojem opieki wczesnodziecięcej, ale też (będziemy) wspierali kwestie związane z wyzwaniami edukacyjnymi w tych placówkach - zapewniła wiceszefowa MRPiPS. Dodała, że program będzie wspólnie realizowany w ramach ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.

Gajewska wyraziła nadzieję, że jeśli pilotażowy program się sprawdzi, będzie kontynuowany w przyszłym roku.

Szefowa MEN oceniła, że program jest też szansą na powstrzymanie niekorzystnych zmian demograficznych.

Widzimy potężne zmiany demograficzne, które w pierwszej fali odbiją się na systemie żłobkowym, przedszkolnym i szkolnym - zaznaczyła.

Wiceszefowa MRPiPS dopytywana o funkcjonowanie programu podkreśliła, że wytypowane 85 placówek pokrywa się z analizą miejsc, w których w ogóle nie ma dostępu do opieki wczesnodziecięcej.

Natomiast doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że 1046 gmin nie ma dostępu do opieki wczesnodziecięcej. To jest 42 proc. gmin w Polsce - stwierdziła.

Jednocześnie dodała, że gdyby w tych 85 gminach pojawiły się placówki dziennego opiekuna, to oznaczałoby zniknięcie blisko 10 proc. gmin z mapy białych plam.

Gajewska zaznaczyła, że gminy mogą się cały czas zgłaszać do udziału w programie.

Jak wyjaśniła, najgorsza sytuacja, jeżeli chodzi o dostępność do opieki wczesnodziecięcej, jest w województwie mazowieckim, na Lubelszczyźnie, Podlasiu, w woj. warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim i podkarpackim.

To były pierwsze województwa, gdzie podejmowaliśmy się właśnie wspólnych rozmów z przedstawicielami samorządów, gdzie angażowaliśmy urzędy wojewódzkie i gdzie jasno mówiliśmy: tu mamy najwięcej do zrobienia, tu białych plam jest najwięcej - wyjaśniła.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej MRPiPS, poinformowano też, że nabór wniosków potrwa do 31 sierpnia. Rozstrzygnięty zostanie 13 września.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki