Uroczystość rozpoczęła się od odegrania hymnu państwowego. Następnie kilka słów do zebranych skierował burmistrz miasta Hubert Betlejewski. Po modlitwie okolicznościowej wygłoszonej przez ks. prałata Jana Okułę odbył się Apel Poległych i oddano salwę honorową.
1944 rok 1 sierpnia godz. 17.00. Rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Od początku wydaje się, że zryw się nie powiedzie. Wcześniejsze doniesienia mówią o tym, że Rosjanie nie wejdą na teren walk, jednak Polacy zaczynają walczyć. Warszawiacy stają do bitwy z najeźdźcą niemieckim. Po co to było? To zbudowało tożsamość wśród nas, Polaków. To pozwoliło za jakiś czas odzyskać niepodległość, a w 89. roku stać się krajem demokratycznym. Cześć i chwała bohaterom. Bo tym ludziom, którzy walczyli za naszą ojczyznę należy się ogromny szacunek
- mówił podczas swojego przemówienia burmistrz miasta.
Następnie delegacje złożone z przedstawicieli władz miasta i powiatu oraz przedstawicieli służb mundurowych, miejskich instytucji, harcerstwa i stowarzyszeń złożyły kwiaty przed mauzoleum. Hołd powstańcom oddali także mieszkańcy miasta i kibice Legii. Zapalono również znicze.
Wojskową asystę honorową wystawił 22. Wojskowy Ośrodek Kartograficzny w Komorowie.
A o 18:00 w ogrodzie Muzeum Dom Rodziny Pileckich rozpoczął się koncert piosenek patriotycznych. W muzealnym ogrodzie wspólnie z zespołem "C'mon" śpiewano powstańcze piosenki.
Przeczytaj także:
- Przerwa technologiczna na ostrowskim basenie. Kiedy?
- Wyłoniono dyrektora Samorządowego Żłobka w Nagoszewce Drugiej
- Nowi policjanci w garnizonie mazowieckim. Trafią m.in. do Ostrołęki
- Biblioteka w Wąsewie zaprasza na warsztaty "Szumi Las"
- Woda w Broku nadal nie nadaje się do spożycia
- Dożynki gminno-parafialne w Wąsewie już 15 sierpnia. Program
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?