80 lat na straży

Jarosław Sender
Udostępnij:
W parciackiej jednostce służy 35 ochotników. OSP świętuje okrągły jubileusz

W tym roku Ochotnicza Straż Pożarna w Parciakach obchodzi 80-lecie swojego istnienia. Dokładna data założenia jednostki OSP nie jest znana, jednak w najstarszych zapiskach i w pamięci starszych mieszkańców to 1929 rok.

Uroczyste świętowanie jubileuszu rozpoczęło się 19 lipca Mszą św. w miejscowym kościele.

Jak przystało na tak zacną rocznicę, do Parciak przyjechali strażacy z wszystkich jednostek OSP z tereny gminy Jednorożec: z Jednorożca, Lipy, Olszewki, Bud Rządowych, Ulatowa Pogorzeli, Małowidza, Połoni i Żelaznej Rządowej.

Po mszy ks. kan. Edward Pilarski, proboszcz parciackiej parafii pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika poświęcił kupiony w ubiegłym roku pożarniczy wóz bojowy.

Następnie strażacy z Parciak wraz z druhami z innych jednostek oraz orkiestrą dętą udali się przed remizę OSP, gdzie odbywały się dalsze uroczystości. Uczestniczył w nich m.in. zastępca komendanta PSP w Przas¬nyszu Arkadiusz Gołębiewski, wiceprezes Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Po¬żarnych Włodzimierz Stolarczyk, prezes zarządu gminnego ZOSPRP Bogumił Piotrowski, komendant zarządu gminnego ZOSPRP Piotr Maligranda.

Jubileusz był również okazją do wręczenia odznaczeń najbardziej aktywnym strażakom. Odznaki wzorowego strażaka otrzymali: Witold Karaszewski, Karol Prusik, Witold Tabaka oraz Zbigniew Stolarczyk. Srebrnymi medalami za zasługi dla pożarnictwa odznaczono Andrzeja Kardasia i Marka Walę¬dziaka, natomiast złote medale otrzymali: Kazimierz Kardaś i Stanisław Kara¬szewski.

Najpierw drewniana remiza

Założycielami Ochotniczej Straży w Parciakach w 1929 r. byli: Walenty Mróz, Stanisław Prusik (naczelnik), Julian Prusik i ksiądz Ferdynand Pajewski (prezes). Jedną z pierwszych inicjatyw było wybudowanie w niespełna dwa lata drewnianej remizy. Po zakończeniu budowy strażacy z Parciak pozyskali sprzęt gaśniczy, m.in. ręczną pompę, która jest obecnie eksponatem w izbie pamięci Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Parciakach. II wojna światowa przerwała działalność OSP. Jednak już po zakończeniu wojny, pomimo trudnych warunków, strażacy wznowili swoją bezinteresowną działalność. Pierwszym prezesem OSP w Parciakach po wojnie był Stanisław Karaszewski, naczelnikiem Stanisław Kardaś, zastępcą naczelnika - Stanisław Tabaka, skarbnikiem Teofil Przybyłek, natomiast sekretarzem był Stanisław Gronowski. W tym czasie straż pożarna w Parciakach liczyła 27 strażaków. W stanie gotowości bojowej były trzy zaprzęgi konne obsługujące dwa beczkowozy o pojemności 200 i 800 litrów oraz transport motopompy. Po śmierci S
tanisława Karaszewskiego, funkcję prezesa w 1949 r. objął ks. Józef Wójcik, sprawujący ją do 1953 r. W tych ciężkich dla inicjatyw społecznych czasach jednostka OSP w Parciakach, po 1956 r. otrzymała samochód pożarniczy marki Żuk. Jednak już po dwóch latach eksploatacji odebrano samochód ze względu na brak odpowiednich warunków do jego garażowania. Narodziła się wtedy idea budowy remizy z garażem. W 1971 r. oddano do użytku nowo wybudowany budynek remizy strażackiej. Ufundowano również w tym okresie sztandar. W 1980 r. w trosce o stan bezpieczeństwa przeciwpożarowego powstał zbiornik wodny w Par¬ciakach. Niespełna rok później par¬ciacka jednostka wzbogaciła się o lekki samochód pożarniczy ,,Żuk", który służy druhom z Parciak do dziś.

Młodzież się nie garnie

Jubileusz 80-lecia jednostki to chwila do wspomnień i refleksji mieszkańców Parciak. Podczas rozmów wspominali oni swój udział w zabezpieczeniu jednej z pielgrzymek Ojca Świętego Jana Pawła II w Płocku. Ponadto, parciaccy strażacy cyklicznie biorą udział w zawodach sportowo-pożarniczych, organizowanych na szczeblach gminy i powiatu.

W ubiegłym roku jednostka kupiła nowy sztandar. Niestety, pomimo tak ważnego święta w Par¬ciakach, zaledwie garstka mieszkańców tej wsi uczestniczyła w honorowej gali. Największą bolączką wszystkich jednostek OSP w okolicy są braki kadrowe młodzieży, która nie chce pełnić tej bezinteresownej, jednak zaszczytnej służby.

Obecnie strażacka brać z Parciak liczy 35 druhów. Prezesem jednostki jest Zbigniew Stolarczyk, naczelnikiem Krzysztof Kuta, zastępcą naczelnika Marian Kuta, sekretarzem Marek Walędziak, skarbnikiem Kazimierz Kardaś, gospodarzem Krzysztof Parciak. Pozostali członkowie to: Edward Abramczyk, Paweł Berk, Sławomir Borewicz, Mateusz Gąska, Jerzy Karaszewski, Stanisław Karaszewski, Witold Karaszewski, Andrzej Kardaś, Eugeniusz Kardaś, Kazimierz Kardaś, Stanisław Mąka, Władysław Mąka, Wiesław Opalach, Władysław Orzoł, Dariusz Płodzicki, Mieczysław Płodzicki, Czesław Prusik, Ireneusz Prusik, Karol Prusik, Mariusz Przybyłek, Tomasz Przybyłek, Kazi¬mierz Sędrowski, Dariusz Stefania, Bronisław Stolarczyk, Mirosław Stolarczyk, Bogdan Suchodolski, Kazimierz Suchowiecki, Witold Tabaka, Sylwester Wróblewski.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie