MKTG SR - pasek na kartach artykułów

77 proc. Polaków pomogło Ukraińcom. Zaangażowali się zarówno młodzi, jak i osoby starsze. Wydali kilka miliardów złotych

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Polacy przeznaczyli na pomoc Ukraińcom około 10 mld złotych
Polacy przeznaczyli na pomoc Ukraińcom około 10 mld złotych Anna Kaczmarz / Polska Press
Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) wyliczył wartość pomocy dla ukraińskich uchodźców. Od początku wojny Polacy wydali na ten cel około 10 miliardów złotych. Kolejne 15,9 mld złotych przeznaczyły na pomoc polskie władze. Kto i w jaki sposób najczęściej pomagał Ukraińcom?

Od momentu inwazji do Polski dotarło ponad 5 milionów uchodźców z Ukrainy. Część z nich zatrzymała się jedynie na krótki czas, by następnie kontynuować podróż do innych krajów, jednak około 1,55 mln osób postanowiło zostać na dłużej.

Tak duży napływ ludności w krótkim czasie wymagał ogromnego zaangażowania polskiego społeczeństwa oraz władz samorządowych i centralnych. W pierwszych dniach wojny na obszarze całej Polski można było zaobserwować oddolne, spontaniczne zaangażowanie Polaków, którzy oferowali zarówno pomoc materialną, jak i finansową.

Polacy pomogli Ukraińcom. Kto był najbardziej zaangażowany?

Według szacunków PIE uchodźcom na początku wojny pomogło 70 proc. Polaków. W następnych miesiącach wsparcie nieco zmalało (50 proc.), lecz nadal utrzymywało się na wysokim poziomie. Warto też wspomnieć o 7-procentowej grupie Polaków, która włączyła się w pomoc dopiero w późniejszym czasie. Łącznie 77 proc. obywateli udzieliło pomocy Ukraińcom.

Poziom zaangażowania częściowo zależny był od wieku, wykształcenia, a nawet płci. Oczywiście dużą rolę odegrały też dochody osób, które decydowały się na udzielenie wsparcia.

Silnym zaangażowaniem wykazywały się osoby młode w wieku od 20 do 34 lat z wykształceniem wyższym. Umiarkowane zaangażowanie najczęściej deklarowały osoby w wieku od 35 do 49 lat, również z wykształceniem wyższym. Warto jednak zaznaczyć, że przedział wiekowy w przypadku tego rodzaju pomocy był bardzo podobny. Chętnie pomagali zarówno młodzi, jak i osoby starsze po 60. roku życia.

Jak wynika z opublikowanego badania, osoby niezaangażowane w pomoc to najczęściej mężczyźni z wykształceniem średnim (26 proc.) lub zawodowym (25 proc.) w wieku od 20 do 34 lat.

Istotną rolę w pomocy odgrywała także wysokość zarobków. Najczęściej pomagały osoby zarabiające powyżej 5 tys. złotych. Podobne zaangażowanie można natomiast zaobserwować u osób o dochodach od 3 do 4 tys. zł, a także od 4 do 5 tys. złotych.

W jaki sposób Polacy pomagali uchodźcom z Ukrainy?

Najwięcej ankietowanych pomogło, kupując niezbędne artykuły (59 proc.) oraz udzielając wsparcia finansowego (53 proc.). Nieco mniej osób zadeklarowało pomoc w załatwianiu spraw (20 proc.), wolontariat (17 proc.) czy udostępnienie mieszkania (7 proc.).

Uchodźcom pomagały też instytucje takie jak Caritas Polska, który zebrał 100 mln złotych środków finansowych oraz dary rzeczowe warte około 132 mln złotych. Wsparcia udzieliły też fundacja Siepomaga.pl (52 mln zł), Polska Akcja Humanitarna (32 mln zł) i fundacja Solidarni z Ukrainą (11,7 mln zł).

Według wyliczeń PIE w ciągu roku polskie władze przeznaczą na pomoc ukraińskim uchodźcom ponad 15 miliardów złotych. Większość tej kwoty trafi na edukację, refundację kosztów zakwaterowania i wyżywienia, opiekę zdrowotną i świadczenia na dzieci.

Po kilkumiesięcznej spontanicznej pomocy przyszedł czas na kolejny etap wsparcia uchodźców z Ukrainy. Wraz z czasem zmieniły się potrzeby Ukraińców przebywających w naszym kraju, którym teraz władze planują zapewnić bezproblemowy dostęp do edukacji, służby zdrowia oraz pomocy socjalnej.

W najbliższej przyszłości konieczne będzie zatem wypracowanie narzędzi, które pozwolą na trwałe oraz skuteczne włączenie uchodźców do społeczeństwa polskiego przy jednoczesnym niwelowaniu napięć między nową emigracją a Polakami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 77 proc. Polaków pomogło Ukraińcom. Zaangażowali się zarówno młodzi, jak i osoby starsze. Wydali kilka miliardów złotych - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki