600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących - to propozycja ekonomisty. Będą zmiany? [20.08.2019 r.]

jsZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących – takie rozwiązanie zaproponował główny ekonomista banku Pekao SA. Jego zdaniem 500 plus rozdawane wszystkim po równo, i tym pracującym, i tym niepracującym, osłabia motywację do znalezienia zatrudnienia. Wielu rodziców zrezygnowało z pracy zarobkowej całkowicie po otrzymaniu wsparcia finansowego od państwa. Czy pomysł Marcina Mrowca się przyjmie?

600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących – ta zmiana może pomóc pracodawcom

Marcin Mrowiec, główny ekonomista banku Pekao SA uważa, że wsparcie od państwa w postaci 500 plus doprowadza do unikania pracy:

Marcin Mrowiec dla Businessinsider: Można by zmodyfikować program 500 plus w kierunku promowania beneficjentów programu, którzy pracują. Np. 600 plus dla pracujących, 400 plus dla niepracujących. Może z wyjątkiem matek, które mają troje i więcej małych dzieci.

Zdaniem ekonomisty, aktualne rozwiązania prawne nie sprzyjają poszukiwaniom pracy. Oprócz rodziców, osobami, które nagminnie rezygnują z jakiegokolwiek zatrudnienia, są osoby niepełnosprawne.

Marcin Mrowiec: Teraz system podatkowo-składkowy wspierający te osoby wytwarza bodźce utrzymujące je poza rynkiem pracy. Te osoby nie zawsze mają wysokie kwalifikacje, a gdyby zaczęły pracować, uzyskując niewysokie zarobki, równocześnie tracą prawa do dodatków socjalnych. Często nie opłaca im się więc podejmować pracy.

TOP 25 najlepszych miejsc pracy w Europie. Chcesz tutaj prac...

500 plus do podziału? „Trzeba zachęcać do aktywności zawodowej”

Zdaniem ekonomisty pat, w którym znajduje się sporo osób bezrobotnych w Polsce, wynika z przepisów, które nie przystają do rzeczywistości.

  1. Na polskim rynku pracy obciążenia związane z zatrudnieniem są wysokie dla wszystkich – osoby, które mogą liczyć na najniższe wynagrodzenie, często z niego rezygnują, ponieważ nie jest to dla nich opłacalne.
  2. Osoby pobierające różnorakie świadczenia obawiają się ich utraty w przypadku rozpoczęcia pracy zarobkowej.
  3. Wysokość świadczeń i wysokość najniższego wynagrodzenia często są zbliżone do siebie.

Marcin Mrowiec podkreśla, że Słowacy kilka lat temu zaczęli stosować ujemny podatek dochodowy (dopłacanie do bardzo niskich dochodów). Dzięki temu sporo bezrobotnych chciało znaleźć pracę.

Według ekonomisty, budowany przez 3 dekady system, na którym opiera się polski rynek pracy, powinien być dokładnie zbadany:

Brakuje nam rąk do pracy i musimy się upewnić, czy nasz system skłania ludzi do pracowania, a nie wzmacnia w nich tendencje, aby nie pracować, albo żeby pracować w szarej strefie.

Trwa głosowanie...

Popierasz obecne zmiany w programie 500 Plus?

Materiał oryginalny: 600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących - to propozycja ekonomisty. Będą zmiany? [20.08.2019 r.] - Gazeta Pomorska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1,959

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Uważam ,że 500 powinno być tylko dla osób, które naprawdę tego potrzebują , nie dla wszystkich ,gdyż stworzyło to patologie ,a 600 to już następną patologią, brak slow przecież wszystko to trzeba będzie oddać

P
Pacjent

600 dla pracujacych 200 dla nie pracujacych, narobicie sobie kaszojadow pod dostatkiem i nie oplaca sie wam pracować, mops 500 i jakies inne pierdoly i macie po 6tys netto miesiecznie nieroby

T
Tomik

Wg mnie dobry pomysł. A kolejną rzeczą jaką bym zrobił to rodziny które z pita mają roczny dochód wyższy niż np. 500 tyś zł to nie powinny korzystać z 500 . Bogaczowi nie potrzeba. Człowiek ledwo 60 tyś wyciągnie w ciągu roku i ledwo koniec z końcem łączy a taki to nie zauważy nawet tego dodatku.

G
Gość
2019-08-20T15:14:36 02:00, Gość:

500 wprowadzono po to aby rodzić dzieci. A nie po to czy pracujesz czy nie pracujesz.!!!!

Ale ktoś tego po prostu nie rozumie i jeczy jak może

G
Gość

500 wprowadzono po to aby rodzić dzieci. A nie po to czy pracujesz czy nie pracujesz.!!!!

G
Gość
2019-08-20T14:10:32 02:00, Gosc:

500, powinno być odpisywanie od podatku. Jak pracujesz to masz a jak siedzisz w domu to figa z makiem.

Czy to ma się tyczy także osób z niepełnosprawnością które mają całkowity zakaz zakaz pracy na przykład przez ZUS i dolegliwość na całe życie która jest tylko jego krzyżem a podjęcie pracy z tą dolegliwością nie ma niestety sensu ze względu na silne napady epileptyczne życie jest tego człowieka ograniczone czy taki ma nie otrzymać na przykład 300 zł jeżeli ma już renty wysokości nie wiadomo umierać Czy żyć ponieważ leki same i leczenie kosztują tyle ile renta więc za co przeżyć i opłacić czynsz prąd gaz i inne rzeczy o tym że rząd nie pomyślał tylko w gromił 500 plus dla leżących obłożnie lub osób z podobną sytuacją które posiadają grupę 1:00 a przy drugiej grupie też występuje całkowity zakaz pracy tutaj znowu zostały osoby pokrzywdzone więc szanowny pan minister który to ustalał i zastanowi się dobrze co robi A jeśli chodzi o cioci niepełnosprawny opowiem krótko jeżeli przekroczy cie 724 na rodzinnym nie otrzymacie nawet złotówki na obuwie ortopedyczne leczenie dziecka i tym podobne A niestety szpital płacimy pobyt przy dziecku my rodzice tego MOPS lubię się bardzo doczepiać do metrażu mieszkania te dziecko ma orzeczenie stopień niepełnosprawności ale nikt nie zainteresuje się tym aby zamienić to mieszkanie lub jeżeli osoba złożyła o mieszkanie wniosek oczywiście otrzymują pierwsze przydupasy przy urzędowe my jesteśmy pomija ni jak biegunka mnie też będzie taka o to prawda walka w sądzie przeciwko ZUS to tylko 2 lata a orzecznicy już nie mówię Na jakich konowałów trafiliśmy pozdrawiam wszystkich i życzę powodzenia z zusem który buduje za nasze pieniądze sobie pałac eima po kilku naczelników pytanie po co

G
Gość
2019-08-20T14:40:15 02:00, Gość:

Ja nie wiem, czepiacie się tego 500 jakby to majątek był w innych krajach normalnie dostają na dzieci i n nic nie narzekają jak i rodzice jak i pracodawcy..tylko w Polsce musi być taki rozglos, masakra. A co do pracy to na rozmowie kwalifikacyjnej zapytali mnie dlaczego zależy mi na pracy na zmiany nocne odpowiedziałam ze mam dwójkę dzieci i wiecie co odpowiedzieli "dziękujemy, ale my potrzebujemy osoby dyspozycyjne" więc sorry, pisać że poszukują pracowników, ale ja.sie pytam jakich...już że mam dzieci jestem dyskwalifikowana, bo że mogę iść na zwolnienia jak dziecko chore itd...wiec naprawdę denerwuje mnie monotonia w dyskusji o 500

Tu nie chodzi o to że się czepiaja tylko o to że nie pracują a dostają a oni muszą pracować i dostawać. Każdemu się nie dogodzi akurat w Polsce niektórzy nie wyjechali nawet podjąć pracy za granicę tam jest inne życie fakt są dodatki takie jakie na oczy nie widzieli w Polsce dopiero wprowadzają częściowo te dodatki bo jakby mieli przekalkulowac i wprowadzić co mają inne państwa polska by upadła na wejściu to nie nasza wina ze w USA wszystko tak pięknie idzie i można się dorobić to wina historii kiedy to polska walczyła o własne terytorium a inne państwa mieli to w dupie i polska jest jednym z państw które się podnosi od dupy strony kiedy inne państwa już ubijaly niezła kasę.

G
Gość

Ja nie wiem, czepiacie się tego 500 jakby to majątek był w innych krajach normalnie dostają na dzieci i n nic nie narzekają jak i rodzice jak i pracodawcy..tylko w Polsce musi być taki rozglos, masakra. A co do pracy to na rozmowie kwalifikacyjnej zapytali mnie dlaczego zależy mi na pracy na zmiany nocne odpowiedziałam ze mam dwójkę dzieci i wiecie co odpowiedzieli "dziękujemy, ale my potrzebujemy osoby dyspozycyjne" więc sorry, pisać że poszukują pracowników, ale ja.sie pytam jakich...już że mam dzieci jestem dyskwalifikowana, bo że mogę iść na zwolnienia jak dziecko chore itd...wiec naprawdę denerwuje mnie monotonia w dyskusji o 500

G
Gość
2019-08-20T12:57:27 02:00, Gość:

Wiele osób jest za i przeciw. Ale tak naprawdę co nam daje 500 plus=nic. Każdy płaci podatki nie tylko pracujący bo w tych czasach nie patrząc idziesz do sklepu kupujesz picie gdzie podatek od ciągnie ci sklep do tego jeszcze producent i wychodzi tak że mając 2 czy 3 dzieci odczuwasz to po kieszeni. Dla osób tych którzy pracują jestem pelna podziwu. Ale powiedzcie mi ja jako matka mogąca podjąć pracę gdzie moje dzieci mają 7l, 2l i roczek mam zostawić obcej osobie dzieci i iść sobie do pracy gdzie zaznaczę 7letnie dziecko jest niepełnosprawne w stopniu lekkim. Kto się nim zajmie? Sąsiad? A może państwo? Nie, opiekunka no tak która za godzinę liczy sobie 10 zł więc powiedzmy że wyjdę na zero idąc do pracy gdyż mąż pracuje na najniższej krajowej po przeliczeniu i odjeciu wszystkich podatków i składek wychodzi na to że jeszcze z pensji męża musiałabym opiekunce dopłacić czas droga już nie wspomnę. Więc pomyślcie zanim napiszecie coś bo nie każdy ma opcje bądź ułożone życie. Nikt nie powinien patrzeć komuś do portfela ile kto zarabia bądź co robi. Każdy powinien zająć się własnym czubkiem nosa niż wytykanie komuś błędów bez ich racji bądź nie znania przyczyny czemu jest tak a nie inaczej. Pozdrawiam

2019-08-20T13:24:49 02:00, Gość:

Właśnie to co napisałaś obnaża niedoskonałość tego programu, bo po co iść do pracy jak te same pieniądze dostanę za siedzenie w domu? Ja też mogłabym zostać w domu z dziećmi a nie liczyć na żłobek, przedszkole czy opiekunkę...tylko ze jest to myślenie krótkowzroczne bo co dalej? Jak nasze dzieci zobaczą ze tak łatwiej i wygodniej to kto będzie pracował na nasze emerytury i tak głodowe bo ludzi myślących podobnie do Ciebie jest coraz więcej...

2019-08-20T14:01:58 02:00, Mirek:

Ty zamknij jadaczke wkoncu... To pracuj kto ci broni haha

Ja pójdę a ty za mnie będziesz dzieci pilnować i dam ci 5zl na godzinę na 3 dzieci zobaczymy czy po godzinie zrezygnujesz.... To nie Norwegia gdzie dostajesz na wszystko pieniądze na ubiór na mieszkanie na samochód na szkole i dodatki szkolne tu 500 plus jest na to bywspomoc dziecku m. In. ciuszki czy zabawki bądź lepsza edukację w moim przypadku gdzie jak wspomnę jest dziecko niepełnosprawne i po lekarzach jeżdżę gdzie wizyta jedna to koszt 150zl w miesiącu są takie 2 i kto mi wyrówna kiedy na NFZ kolejki są niemiłosiernie skoro pakiet szpitalny czas oczekiwania okolo2lat gdzie koszt 3dniowy pakietu badań dziecka przekracza 4tys złotych bo trzeba jeździć prywatnie. Nie chcę aby ciebie to spotkało aby dziecko było leczone czy podjęte kroki o szkole specjalistycznej. Więc jak masz mazgac proszę bardzo ale uważaj jak i do kogo piszesz.

G
Gość
2019-08-20T14:04:11 02:00, Nara:

Wy to ludzie glupi jestescie .. Po co wam takie gadanie ... Szkoda wam ze bierzemy kase haha i dobrze daja to trzeba brac a wy robcie na nas glaby haha

W 2017 wyjechałem do USA. Mam ładny dom, sportowy samochód, dwa razy do roku wakacje w egzotycznych krajach i sporą sumkę na koncie. Życie jest piękne, bo tacy jak ty nic z tego nie skorzystają i będą dalej kisić się z konkubentem w Kurwidołkach Małych hahaha

G
Gość

Za 500 zl można poszaleć,np.wyjechać na wczasy,kupić meble,telewizor,samochód

D
Dguh

Wy tu wszyscy dobrzy jestescie co piszecie te chore komentarze. Skoro pracujecie to jak wy pisac mozecie. No glaby jestescie. Kazdy czlowiek placi podatki czy biedny czy bogaty a ten biedny to wiecej pracuje niz bogady bo zapierdala od 4 rano w polu do 24 zeby dzieci wszystko mialy a te 500 plus nawet nie starcza na zycie

G
Gosc

500, powinno być odpisywanie od podatku. Jak pracujesz to masz a jak siedzisz w domu to figa z makiem.

K
Kiiiiuyrf
2019-08-20T09:09:57 02:00, Gość:

Pomysł jest dobry , ale jestem za pewnością czyli tam gdzie jesr trójka i więcej dzieci też ma być po 400 lub nawet 300. Te osoby które mają po 3 lub 4 dzieci przeważnie żyją z dodatków. Ja uwielbiam dzieci Ale myślę rozsądnie wolę zapewnić dwójce wakacje dodatkowe wyjścia wykształcenie niż żyć i liczyć na 500 plus. Proszę przemyśleć dokładnie że ludzie którzy mają duża dzieci i żyją z dodatków to dzieci są nauczone tego samego. Te dzieci nie pójdą do pracy tylko będą szukały pomocy w państwie.Ps. zaznaczam ,że chodzi tutaj o wielodzietne rodziny w których rodzice są bezrobotni.

2019-08-20T10:38:01 02:00, Gość:

Zgadzam się w 100 % żyją ze swiadczen z opieki 500 a na starość jeszcze emeryturę dostaną całe życie żerują na państwie

2019-08-20T11:37:52 02:00, Gość:

Tak oczywiście tylko gdzie jest porównanie dla rodziny gdzie matka ma 3 czy 4 dzieci nie pracuje bo nie może bądź mąż pracuje za najniższa krajowa 1643zl dostaje 100zl rodzinnego na głowę dziecka czyli 300zl to mamy 1943zl dzieląc to na 5osob w rodzinie to chyba wyżyć za to się nie da ? A 500 dostaje tak samo jak wy dostajecie . A to że dostanie emeryturę jestem dokładnie za tym dlatego że musi tyle trudu poświęcić i wychować te dzieci A nie jedno dziecko i mówić jakim jest się przeznaczonym patologia wprost . Ludzie hieny nie wezmą pod uwagę życia z przed 500plus kiedy to matka z ojcem muszą sobie odmówić żeby dziecku kupić to się czepiają . Dostaliscie 500plus to już każdemu trzeba zabrać jakiś dodatek ? ciekawe czy jak wy byście brali dodatki to byście się tak cwaniakowali ? żal i patologia jednym słowem . zastanówcie się co mówicie .

2019-08-20T12:32:33 02:00, Anka P:

Ja mam trójkę dzieci: 7, 7 i 5 lat. Oboje z mężem pracujemy, dzieci chodzą do przedszkola od kont skończył 3 lata, wymówka dla rodziców że nie mogą iść do pracy bo dzieci, to bzdura. 500 tylko dla rodziców pracujących czyli płacących podatki. Pracowników potrzeba, firma budowlana, w której pracuje poszukuje non stop pracowników, zatrudnienia legalnie, na umowy, nawet takich co wymagają doszkolenia. Muszę tylko chcieć pracować. A nie jak PUP podeśle takiego potencjalnego pracownika, a on bez ogródek mówi, że on tylko po podpis na kwestionariuszu, bo on ma zasiłek, 500 , dodatki wszelakiej maści i w d... ma pracę 8-10h na budowie. To hańba by zdrowy człowiek był jak pasożyt. Wstyd że to moi rodacy.

Ty Anka P. Co ty pierdzielisz. Dzieci ktore dostaja kase to i tak beda pracowac wiec zamknij ta morde i glupot nie gadaj ty kurw. .. Nie robisz leni nic tylko piszesz glupie komentarze

N
Nara

Wy to ludzie glupi jestescie .. Po co wam takie gadanie ... Szkoda wam ze bierzemy kase haha i dobrze daja to trzeba brac a wy robcie na nas glaby haha

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3