Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

60 Sekund Biznesu: Nie boimy się o pracę i nie chcemy jej zmieniać

Maciej Badowski AIP
AIP
Pracownicy są wyjątkowo spokojni o swoją pracę, zaledwie co 9 boi się jej utraty. Jednocześnie niemal 40 proc. firm w najbliższym kwartale planuje rekrutować pracowników. Pracodawcy najczęściej będą zatrudniać pracowników średniego szczebla. Przez ostatnie 2 lata to osoby o niskich kwalifikacjach były najbardziej pożądane na rynku. Plany rekrutacyjne firm i ich rosnące kłopoty z pozyskaniem kandydatów przekładają się na presję płacową – ponad połowa Polaków oczekuje w najbliższym czasie podwyżki.

Niskie wyniki poziomu bezrobocia i rosnące deficyty kandydatów przekładają się na nastroje pracowników. Tylko 11,6 proc. z nich boi się dziś utraty pracy. Jest to wynik o 12,3 p.p. mniejszy niż w analogicznym okresie rok temu i jednocześnie najniższy poziom od ośmiu edycji „Barometru Rynku Pracy”. Największa niepewność jest wśród osób w wieku 55-67 lat, gdzie odsetek ten wynosi 16,9 proc. Najlepiej czują się ludzie młodzi, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy (7,6 proc.).

Polacy coraz mniej obawiają się utraty pracy. Już tylko 11 proc. badanych polaków mówi, że może stracić zatrudnienie. Największe obawy występują w grupie najstarszych pracowników. Natomiast co istotne, to najniższy wynik w historii naszych badań. Widać, że Polacy czują się stabilnie w swoich miejscach pracy i to również jest element, który może wpływać na ich plany konsumpcyjne. Widać, że konsumpcja w Polsce jest na wzrostowych trendach. Właśnie poprawa sytuacji na rynku pracy może być tym elementem gdzie czujemy się stabilnie w miejscu zatrudnienia, wówczas wydajemy więcej pieniędzy na bieżącą konsumpcję. To też przekłada się na to, że relatywnie niewielu Polaków myśli o zmianie pracy. Jedynie co piąty badany mówi, że rozważa zmianę zatrudnienia. Głównie tutaj mamy do czynienia z osobami młodymi. Są to osoby z generacji Y bądź Z- tłumaczy w rozmowie z AIP Andrzej Kubisiak, Work Service.

Pewność siebie pracowników i świadomość tego, co dzieje się na rynku przekłada się na oczekiwania płacowe. 54,5 proc. Polaków spodziewa się w najbliższym czasie podwyżki, a blisko 40 proc. utrzymania go na obecnym poziomie. Największy optymizm widać w grupie najstarszych pracowników, gdzie odsetek ten wynosi 61,6 proc.

Tyle tylko, że pracodawcy nie widzą przestrzeni do tak masowych podwyżek jak jeszcze pół roku temu, kiedy takie plany miało blisko 29 proc. firm. Teraz myśli o tym 11,3 proc., ale warto zauważyć, że jest to wynik o niemal 2 p.p. wyższy niż rok temu i wskazanie dwukrotnie większe niż 2 lata temu. Największą skłonność do wyższych wynagrodzeń mają firmy duże, zatrudniające ponad 249 osób i przedsiębiorstwa z branży produkcyjnej (19,3 proc.) i handlowej (19,1 proc.).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 60 Sekund Biznesu: Nie boimy się o pracę i nie chcemy jej zmieniać - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki