MKTG SR - pasek na kartach artykułów

52. batalion lekkiej piechoty w Komorowie. Ile kobiet służy w Wojskach Obrony Terytorialnej w Komorowie?

OPRAC.:
Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
W Polsce w WOT służbę pełni ponad 27 000 żołnierzy (żołnierze zawodowi oraz ponad 23 300 ochotników). W pierwszym roku funkcjonowania formacji w szeregi WOT zaciągnęło się 650 kobiet. Zainteresowanie kobiet formacją rosło, by do 2020 roku wzrosnąć siedmiokrotnie i osiągnąć liczbę 4372 żołnierek.

W 5. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej na blisko 2000 żołnierzy ochotników kobiety stanowią 12,6%. Kobiety najliczniej zasilają 51. batalion lekkiej piechoty. Na blisko 450 żołnierzy służą tu 74 kobiety. Drugim pododdziałem 5 MBOT pod względem liczby kobiet jest 52. blp z Komorowa.

Do wojska aspirują kobiety wykształcone, które w cywilu często realizują się zawodowo. Są jednak ambitne i niesłychanie zdeterminowane, a nadto prócz chęci zdobycia nowych doświadczeń, kieruje nimi potrzeba niesienia pomocy. Poziom wykształcenia kobiet jest wyraźnie wyższy niż w przypadku wskaźnika poziomu wykształcenia żołnierzy-mężczyzn. Widoczne jest to głównie w przypadku osób posiadających wykształcenie wyższe. Wśród żołnierzy-kobiet posiada je 56%

- mówi Aneta Szczepaniak, rzecznik prasowy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W sobotę, 6 marca 33 żołnierzy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę wojskową, rozpoczynając tym samym trzyletni cykl szkolenia żołnierza OT.

Wśród żołnierzy, którzy dołączyli do żołnierskiej społeczności 5. Brygady OT jest szer. Anna Melchner-Komor, mieszkanka powiatu ostrowskiego. Podczas uroczystości szer. Anna Melchner-Komor, szer. Sebastian Piotrowski pochodzący z powiatu pułtuskiego oraz szer. Rafał Grądzik z powiatu wyszkowskiego odebrali z rąk dowódcy brygady listy gratulacyjne za osiągnięcie wysokich wyników podczas szkolenia podstawowego.

Batalion w Komorowie zasilili żołnierze pochodzący z powiatu makowskiego, pułtuskiego, ostrowskiego, ostrołęckiego oraz wyszkowskiego. Łącznie 11 nowych terytorialsów, z których 8 złożyło przysięgę wojskową (1 ochotnik z powiatu makowskiego, 2 z ostrołęckiego, 2 z ostrowskiego, 1 z pułtuskiego i 2 z wyszkowskiego).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki