51 projektów z regionu ostrołęckiego ze wsparciem samorządu województwa

Materiał informacyjny Województwa Mazowieckiego
Gmina Andrzejewo otrzyma w sumie ponad 3,3 mln zł na realizację 5 projektów drogowych. Umowę z władzami gminy podpisały członkinie zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska i Elżbieta Lanc (fot. arch. UMWM)
Gmina Andrzejewo otrzyma w sumie ponad 3,3 mln zł na realizację 5 projektów drogowych. Umowę z władzami gminy podpisały członkinie zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska i Elżbieta Lanc (fot. arch. UMWM)
Udostępnij:
Budowa żłobka w Kadzidle, kanalizacji sanitarnej w gminie Małkinia Górna, stadionu sportowego w Jednorożcu, biblioteki i centrum kultury w Rzewniu, a także zagospodarowanie nabrzeży Narwi w Ostrołęce czy poprawa atrakcyjności terenów inwestycyjnych w Wyszkowie to tylko wybrane z 51 inwestycji, które dzięki środkom z budżetu województwa będą lub są już realizowane w regionie ostrołęckim.

Zadania ważne dofinansowane z budżetu Mazowsza

Instrument zadań ważnych dla równomiernego rozwoju Mazowsza to autorski program samorządu województwa mazowieckiego. Podczas październikowej sesji sejmiku radni województwa mazowieckiego zdecydowali o przyznaniu kolejnego wsparcia dla lokalnych samorządów - zaznacza marszałek Adam Struzik.Okazało się, że potrzeb jest znacznie więcej niż przewidywaliśmy, stąd decyzja o przeznaczeniu dodatkowych środków w ramach naszego instrumentu wsparcia. Powstał właśnie po to, aby pomagać gminom i powiatom z Mazowsza w realizacji inwestycji. Samorządy mogą ubiegać się o środki na różnego rodzaju projekty infrastrukturalne m.in. remonty dróg, budynków użyteczności publicznej czy tworzenie miejsc rekreacji. Doskonale wiemy, że są to inwestycje wielomilionowe i bez naszego wsparcia gminy i powiaty nie mogłyby sobie na nie pozwolić – dodaje marszałek.

249 projektów na całym Mazowszu

Jak podkreśla Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego, wnioski o dofinansowanie wpływają do urzędu cały czas. – To pokazuje jak duża jest skala potrzeb inwestycyjnych gmin i powiatów z Mazowsza. Gdy tylko sytuacja finansowa województwa na to pozwala, uruchamiamy kolejne wsparcie dla samorządów, aby w jak największym stopniu zaspokoić te potrzeby – zaznacza.

W tym roku na całym Mazowszu dofinansowanie otrzymało już 249 projektów. Samorząd województwa przeznaczył na ten cel ponad 460 mln zł. Zdaniem Janiny Ewy Orzełowskiej, członka zarządu województwa mazowieckiego to właśnie samorządowcy najlepiej znają potrzeby społeczności lokalnych. – Dofinansowane przez nas inwestycje to projekty, o których rozmawiamy z wójtami, burmistrzami i starostami podczas naszych wizyt w regionie. To najpilniejsze potrzeby lokalnych społeczności i projekty, dzięki którym poprawią się jakość i komfort życia mieszkańców.

Ponad 72 mln zł dla regionu ostrołęckiego

W tym roku, już po raz czwarty, sejmik województwa przyznał wsparcie na realizację zadań ważnych w gminach i powiatach z Mazowsza – informuje radny województwa Mirosław Augustyniak, przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska. – Do regionu ostrołęckiego trafi w sumie ponad 72 mln zł na 51 projektów. Zdecydowana większość tych środków przeznaczona zostanie na przebudowy lub modernizacji dróg powiatowych, gminnych czy ulic w miastach, np. ul. Natury w Ostrołęce czy ul. Wodnej w Andrzejewie – wymienienia radny. – Są też inne ważne dla mieszkańców projekty, np. budowa punktu przedszkolnego w Białobieli, mostu na rzece Orzyc czy termomodernizacja budynków socjalnych w Przasnyszu – dodaje.

Tereny inwestycyjne bardziej dostępne

Jednym z dofinansowanych projektów jest trzeci etap rozbudowy drogi powiatowej Chudek – Gleba – Kierzek – Zawady. Realizowana przez powiat ostrołęcki inwestycja otrzyma z budżetu województwa 4 mln zł wsparcia. Jak podkreśla Stanisław Kubeł, starosta ostrołęcki, w powiecie ostrołęckim najlepiej na całym Mazowszu rozwinięte jest przetwórstwo rolno-spożywcze, a w regionie ciągle powstają nowe inwestycje. – To generuje ogromne potrzeby transportowe. Dzięki dofinansowaniu z budżetu województwa możemy kontynuować rozbudowę bardzo ważnej dla nas drogi osiowej – z Ostrołęki do Czarni, która biegnie przez pięć gmin: Lelis, Baranowo, Kadzidło, Myszyniec i Czarnię. Ma ona połączyć drogę krajową nr 53 z wojewódzką nr 614 w gminie Czarnia – wyjaśnia starosta. – To połączenie jest także istotne, dlatego, że w Baranowie znajduje się największy na Mazowszu zakład mleczarski, czyli SM Mlekovita. Rozbudowa drogi poprawi również dostępność terenów inwestycyjnych – dodaje starosta.

Dodaj ogłoszenie