500 plus tylko dla zaszczepionych dzieci? Jak podaje portal money.pl, opozycja proponuje, by uzależnić wypłaty świadczenia 500 plus od szczepień. Chcą w ten sposób zmobilizować rodziców do szczepienia swoich dzieci. Nieszczepionym dzieciom odbiorą zasiłek? Czy pomysł wypłacania 500 plus tylko dla zaszczepionych dzieci pomoże w rozwiązaniu problemu szczepień obowiązkowych w Polsce?

500 plus tylko na zaszczepione dzieci?

- Obserwujemy bardzo niepokojący trend odmowy szczepień - mówił w "Faktach po Faktach" Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas.

Temat szczepień wciąż wzbudza wiele emocji, jednak wrócił ze zdwojoną siłą po tym, jak na Mazowszu zgłoszono już 18 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na odrę - 17 w powiecie pruszkowskim i jedno na terenie powiatu warszawskiego. Prawdopodobnie wszystkie te osoby nie zostały zaszczepione.

Wrócił więc temat wprowadzenia sankcji dla rodziców, którzy uchylają się od obowiązkowych szczepień dzieci. Jedną z propozycji jest odebranie świadczenia 500+ osobom, które nie chcą szczepić swoje dzieci.

500 plus a szczepienie dzieci

Zdecydowana większość społeczeństwa odnosi się negatywnie do rodziców, którzy nie chcą szczepić swoich pociech. Wiele osób jest za tym, by rodzice decydujący się nie szczepić swoich dzieci, ponosili konsekwencje takich decyzji.

Próba wprowadzenia kryterium zaszczepienia podczas rekrutacji do przedszkoli okazała się nieudana. Ministerstwo Edukacji Narodowej uznało, że wprowadzenia takiego warunku byłoby ograniczeniem konstytucyjnego prawa równego dostępu do nauki.

Odra w Polsce. Czy grozi nam epidemia? [stanowisko GIS]

Padła więc propozycja, by od tego, czy dziecko zostało zaszczepione, uzależnić wypłatę 500 plus w całym kraju. Co zaskakujące, wiele osób jest za pomysłem, by tym, którzy nie chcą szczepić swoje dzieci, odebrać świadczenie 500+.

W Polsce zaszczepionych jest ok. 95 proc. dzieci. Liczba ta zmniejsza się z roku na rok. W Polsce w 2016 roku nie zaszczepiono około 25 tysięcy dzieci.


Główny Inspektor Sanitarny: W kwestii szczepień polegajmy na wiedzy specjalistów

Nie szczepisz dziecka? Możesz stracić 500 plus!

Na świecie wprowadzanych jest coraz więcej sankcji dla rodziców, którzy uchylają się od szczepień. W Australii rodzice sprzeciwiający się szczepieniom tracą prawa do świadczeń wypłacanych na dzieci. We Włoszech do przedszkoli przyjmowane są wyłącznie te dzieci, których rodzice przedstawią uzupełnioną kartę szczepień. W USA nieszczepione dzieci nie mogą chodzić do publicznych szkół.

Czy w Polsce rodzice nieszczepionych dzieci stracą pieniądze ze świadczenia 500+?