Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

500 plus pod lupą NIK. Jeden z wymogów programu niekonstytucyjny - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli

mz, Gazeta Wyborcza
NIK przyjrzał się programowi "Rodzina 500 plus".
NIK przyjrzał się programowi "Rodzina 500 plus". Olga Gozdziewska
500 plus to flagowy program rządu PiS. Zasady "Rodziny 500 plus" oraz działanie programu w praktyce przeanalizował NIK. Jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, do którego dotarła "Gazeta Wyborcza", jeden z wymogów przyznawania 500 plus dla rodziców samotnie wychowujących dzieci mógł być niekonstytucyjny.

500 plus: raport NIK

Najwyższa Izba Kontroli przeanalizowała zasady oraz realizację programu 500 plus. Efektem prac kontrolerów jest pierwszy tak szczegółowy raport na temat tego rządowego programu.

To musisz zrobić, aby nie stracić 500 plus. Poznaj kluczowe informacje i ważne daty w dalszej części galerii >>>

Uwaga! To musisz zrobić, aby nie stracić 500 plus. Zobacz ważne daty

Funkcjonowanie działania programu "Rodzina 500 plus" sprawdzano w szesnastu gminach na terenie czterech województw:

  • małopolskiego,
  • mazowieckiego,
  • pomorskiego,
  • warmińsko-mazurskiego.

Do szczegółów raportu NIK dotarła "Gazeta Wyborcza". Jakie wnioski z kontroli zawiera?

Realizacja programu "Rodzina 500 plus" nie budzi zastrzeżeń pod kątem czysto technicznym - raport NIK

500 plus - niekonstytucyjny wymóg

Kontrolerzy NIK stwierdzili, że realizacja programu "Rodzina 500 plus" nie budzi zastrzeżeń pod kątem czysto technicznym.

Czytaj także: 600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących - to propozycja ekonomisty. Będą zmiany w programie 500 plus?

Zauważono jednak nieprawidłowości na etapie dokumentów wymaganych przy składaniu wniosku o 500 plus. Sprawa dotyczy sytuacji, w której o świadczenie starał się rodzic samotnie wychowujący dziecko. Od 2017 roku przepisy wymagały, by do wniosku dołączył on wyrok sądu zasądzający alimenty od drugiego rodzica, względnie – dokumenty świadczące o tym, że podjął próbę uzyskania takiego wyroku. W efekcie, tysiące rodziców, których dzieci z różnych powodów nie miały do tej pory zasądzonych alimentów, zaczęło składać pozwy do sądów. Miesiącami czekali na dokument, niezbędny do złożenia wniosku o 500 plus, co opóźniało jednocześnie wypłatę przynależnego im świadczenia.

NIK dopatrzył się tutaj naruszenia zasad równości i proporcjonalności, co mogło świadczyć o niekonstytucyjności tych przepisów.

Więcej o wnioskach z kontroli NIK i szczegółach raportu w materiale "GW": NIK: Jedna z zasad przyznawania 500+ niekonstytucyjna.

Przypomnijmy, że od 1 lipca 2019 roku program "Rodzina 500 plus" został rozszerzony. Od teraz wnioski o 500 zł można składać na każde dziecko w rodzinie (nie obowiązuje już kryterium dochodowe). Z programu od 1 lipca 2019 roku będzie mogło skorzystać 6,8 mln dzieci. Jak wynika z wyliczeń, w 2020 roku "Rodzina 500 plus" ma kosztować ok. 41 mld zł.

Trwa głosowanie...

Popierasz obecne zmiany w programie 500 Plus?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 500 plus pod lupą NIK. Jeden z wymogów programu niekonstytucyjny - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli - Gazeta Pomorska

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki