Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

-41 stopni w styczniu? To możliwe!

(wjd) / Gazeta Współczesna
Taka temperatura naprawdę mrozi krew w żyłach!

W Polsce rekordowo niska temperatura padła w Olecku w 1929 r. i wyniosła -42 °C.

Termiczny rekord stycznia padł 11 stycznia 1940 r., kiedy to w termometr na stacji meteorologicznej w Siedlcach pokazał dokładnie -41 °C.

Jednak najwięcej lokalnych rekordów termicznych padło w styczniu 1987 r. Ósmego dnia tego miesiąca odnotowano najniższe kiedykolwiek obserwowane temperatury w Kielcach (-33,9 °C), Zamościu (-31,6 °C), Chojnicach (-25,7 °C) i w Warszawie (-30,7 °C), trzynastego padł rekord zimna w Krakowie (-29 °C), następnego dnia zanotowano najniższe znane temperatury w Szczecinie (-30 °C) Słubicach (-28,2 °C) i Poznaniu (-28,5 °C). W styczniu 2006 r. padły rekordy termiczne w Toruniu (-32 °C) i we wspomnianym już Sulejowie (-32,1 °C, obie temperatury odnotowano 23 I 2006 r.).

Rekordy temperatury - zwłaszcza w zimie - wcale nie pokrywają się z temperaturami średnimi - najniższa temperatura, jaką kiedykolwiek zanotowano w uchodzących za polski biegun zimna Suwałkach wynosiła minus 32 °C - tyle samo, co w "ciepłym" (a w każdym razie uważanym za taki) Wrocławiu.

Wydaje się to jednak niewiele w porównaniu z najniższą temperaturą kiedykolwiek zanotowaną na Ziemi. Na Antarktydzie bowiem, 21 lipca 1983 roku odnotowano 89,6 °C poniżej zera!

Może być to pocieszeniem dla tych, którzy na własnej skórze odczuli rekord tej zimy w Białymstoku, czyli "tylko" -25 °C.

Źródło: Gazeta Współczesna - 41stopni w styczniu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki