MKTG SR - pasek na kartach artykułów

40 gmin na 40-lecie Tygodnika Ostrołęckiego. Gmina Czarnia: Mała i młoda, ale z dużymi aspiracjami

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Czarnia to najmniejsza gmina w powiecie ostrołęckim. Słynie z kultywowania kurpiowskich tradycji i z unikatowych rezerwatów leśnych. Ale nie tylko pięknem przyrody i umiłowaniem tradycji ludzie tu żyją. Gmina jest mała, ale prężnie się rozwija.

Dochody gminy są dosyć niskie, ale dzięki dobrej współpracy z samorządem województwa i instytucjami rządowymi, pozyskujemy dużo środków zewnętrznych zarówno na inwestycje trwałe, jak też na tak zwane inwestycje miękkie - mówi Marek Piórkowski - wójt gminy Czarnia. - Dużo inwestowaliśmy w zakresie ochrony środowiska, edukacji i pomocy społecznej. Inwestycje trwałe to przede wszystkim budowa dróg, ale także budowa gminnego żłobka w miejscowości Surowe przy publicznej Szkole Podstawowej oraz remont dużego obiektu, w którym znajduje się w tej chwili Centrum Usług Społecznych - mówi wójt.

Wspomniany żłobek jest pierwszym i jedynym w gminie.

- Funkcjonujemy od kwietnia 2021 roku, przy czym cała procedura oczywiście miała miejsce też wcześniej, pozyskiwanie środków, pisanie projektu i oczywiście też budowa tego obiektu - mówi Milena Nalewajk, dyrektorka Gminnego Żłobka w Surowem. - Jako jednostka gminy Czarnia jesteśmy współfinansowani z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa mazowieckiego. Realizujemy tutaj projekt pod nazwą „Pierwszy żłobek w gminie Czarnia. Ułatwienie powrotu do aktywności zawodowej dla osób sprawujących opiekę nad dziećmi do lat trzech” - tłumaczy pani dyrektor. - Jeśli chodzi o kwestię zatrudnienia, to opieka w naszej placówce sprawowana jest przez trzy opiekunki, zatrudniona jet również jedna osoba jako personel obsługowy.

Z środków zewnętrznych korzysta też sąsiadująca ze żłobkiem Publiczna Szkoła Podstawowa w Surowem.

- W naszej szkole realizujemy rządowy projekt nazwany „Laboratorium przyszłości”. Poza tym zrealizowaliśmy program „Poznaj Polskę” gdzie złożyliśmy trzy wnioski i wszystkie zostały zakwalifikowane dzięki czemu wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w poznawaniu naszego kraju. Również realizujemy program rządowy „SKS w szkole” - wylicza Wioletta Samełko - dyrektorka szkoły.

Wyjątkową instytucją w gminie Czarnia jest Centrum Usług Społecznych.

- Powstało ono 1 maja 2021 roku z przekształcenia Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czarni. W centrum realizujemy szereg usług dostosowanych do potrzeb mieszkańców. Mamy usługę terapeuty do spraw uzależnień, usługę psychologa i prawnika, usługi wspomagające dla rodzin wielodzietnych, usługi dla osób niepełnosprawnych i z problemami ruchowymi. Posiadamy wyposażony gabinet fizjoterapii i fizykoterapii - mówi dyrektorka placówki Ewelina Dylewska-Dercz. - Świadczymy też usługi dla osób bezrobotnych, biernych zawodowo, między innymi doradztwo zawodowe i kursy kwalifikacyjne, które będą odbywały się u nas od września bieżącego roku. Współpracujemy też z organizacjami pozarządowymi, część zadań zlecając im do realizacji. Jest to animacja społeczności lokalnej, promocja i ochrona zdrowia a także wolontariat. Centrum Usług Społecznych w gminie Czarnia jest najmniejszym CUS-em w całej Polsce i jedynym w powiecie ostrołęckim - dodaje.

A my dodajmy, że jeden z dwóch działających w gmnie klubów seniora także korzysta z gościnności CUS.

- Mamy u siebie dużą salą, w której panie z Klubu Seniora w Długiem mają warsztaty z rękodzieła i warsztaty kulinarne - dodaje dyrektorka CUS, który znajduje się właśnie w Długiem.

Choć w gminie Czarnia nie ma nawet ośrodka kultury, to kultura tu - oczywiście ta tradycyjna, kurpiowska - ma się znakomicie.

- Największa chyba w tym zasługa zespołu Carniacy, którym kieruje Witold Kuczyński - mówi wójt Piórkowski. - Mamy też świetny zespół, Kapelę Brata Zenona Żebrowskiego.

Znaczną część gminy stanowią lasy.

- To aż 40 procent obszaru gminy - podkreśla wójt. - Mamy na naszym terenie dwa rezerwaty przyrody. To jest ponad 150 hektarów obszaru, który można zwiedzać, na którym można oglądać, jak chyba już nigdzie indziej, jak kiedyś wyglądała prastawa puszcza kurpiowska z imponującymi rozmiarem sosnami.

Dodajmy na koniec, że w tym roku gmina Czarnia obchodzi 40-lecie reaktywacji. Dość zawiłe były bowiem, choć krótkie, jej losy. Powstała w 1931 roku głównie z obszarów zniesionej wówczas gminy Wach. W 1954 została, na skutek reformy administracyjnej zniesiona, by znów wrócić na mapę w 1973 roku. Na zaledwie trzy lata, bo w 1976 została znów zniesiona i włączona do gminy Myszyniec. W obecnym kształcie istnieje ponownie od 1982 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki