Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

40 gmin na 40-lecie Tygodnika Ostrołęckiego: Czerwonka

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Gmina Czerwonka położona jest w centralnej części powiatu makowskiego i w zasadzie w sercu Polski. Jej powierzchnię w 50 procentach stanowią lasy – mówi Paweł Kacprzykowski, wójt gminy Czerwonka. I opowiada o zmianach, jakie zaszły w gminie w ostatnich latach...

- Pierwszą inwestycją, która została zrealizowana podczas mojej pracy na stanowisku wójta, była budowa przedszkola publicznego w Czerwonce. Wcześniej jako jedyna gmina w powiecie makowskim nie mieliśmy tego typu placówki i dzieci z Czerwonki dowożone były przez rodziców do przedszkoli w sąsiednich gminach. To przedszkole zostało pobudowane ze środków unijnych i funkcjonuje oczywiście do dziś (może pomieścić około setki dzieci – przy. red.).

Co ciekawe, przez pierwsze trzy lata rodzice nie płacili za pobyt swoich dzieci w przedszkolu.

- To oczywiście nie jedyna inwestycja oświatowa – podkreśla wójt. - Cały czas inwestujemy w szkołę podstawową – mamy jedną tego typu szkołę w gminie. Po likwidacji gimnazjów składa się z dwóch budynków. Świeżą inwestycją, która została zrealizowana była modernizacja sali gimnastycznej, a wcześniej pobudowaliśmy pierwsze w gminie boisko wielofunkcyjne. Wykorzystywane jest przez uczniów SP, ale też młodzież i dorosłych mieszkańców gminy.

Wszystkie te obiekty znajdują się po sąsiedzku z Urzędem Gminy w Czerwonce. Urzędu, który w ostatnich tygodniach obstawiony był rusztowaniami. Wiązało się to z termomodernizacją.
- Dostaliśmy pieniądze z RPO na termomodernizację tego budynków użyteczności publicznej: Urzędu Gminy, GOPS i świetlicy wiejskiej w Janopolu. Udało nam się też zmodernizować kotłownię (zmiana ogrzewania z olejowego na pompy ciepła), założyć fotowoltaikę – wymienia wójt. - Ostatnią taką inwestycją, którą realizowaliśmy, była termomodernizacja budynku SP z wykonaniem systemów fotowoltaicznych, wymianą okien, usprawnieniem systemu centralnego ogrzewania. Drugim priorytetem w rozwoju naszej gminy było zapewnienie dostępu do wody pitnej wszystkim mieszkańcom. Mamy rozbudowaną w niemal stu procentach sieć wodociągową, ale ostatnie zmiany klimatu spowodowały, że stacje uzdatniania wody stały się słabiej wydajne, przez co w niektórych częściach naszej gminy brakowało wody. Została więc zmodernizowana druga co do wielkości na terenie gminy stacja uzdatniania wody w Jankowie – przy udziale środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. To kosztowało ok. 1,7 mln zł (w tym 900 tys. zł dotacji – red.). Ta inwestycja zapewniła ciągłość dostawy wody dla mieszkańców. Kolejnymi inwestycjami, które zamierzamy zrealizować jest modernizacja SUW w Gutach Dużych, na którą mamy już przyznane środki i ostatni fragment sieci wodociągowej z miejscowości Guty duże do Ponikwi Wielkiej. Po realizacji tych inwestycji, na które już mamy przyznane pieniądze, będziemy mieli w stu procentach załatwiony temat wody. Teraz chciałbym się skupić na poprawieniu infrastruktury drogowej. Duża część tego typu inwestycji już została zrealizowana. Przebudowane zostały drogi w Krzyżewie-Markach, Kałęczynie, Dąbrówce, Budzynie-Bolkach, Budzynie-Walędziętach, Jankowie, Lipnikach (od DK60) i Marianpolu. I oczywiście nie są to ostatnie inwestycje. Mamy już przyznane środki z Polskiego Ładu na przebudowy kolejnych dróg lokalnych, które będą realizowane w 2022 lub 2023 roku.

Inwestycje infrastrukturalne są ważne i oczekiwane przez mieszkańców, ale nie zapominamy też o najmłodszych. Budujemy place zabaw – są już w Janopolu, Gutach Dużych, Budzynie-Walędziętach, Czerwonce, teraz mamy ogłoszony przetarg na plac zabaw w Serwerynowie. Na ukończeniu jest długo oczekiwana inwestycja, do której przygotowywaliśmy się kilka lat. Otóż mieszkańcy Jankowa bardzo potrzebowali świetlicy wiejskiej. Jest ona właśnie budowana. Za świetlicą powstanie boisko wielofunkcyjne. W gminie jest dziewięć świetlic wiejskich, wszystkie zostały w ostatnich latach wyremontowane. Mieszkańcy Budzyna Walędzięt i Budzyna Bolek doczekali na przebudowę mostu od Obiecanowa gm. Karniewo do Budzyna Walędzięt. Te most został na początku mojej kadencji gruntownie przebudowany. Tędy jeżdżą do Makowa Mazowieckiego.

W ostatnich latach rośnie także aktywność mieszkańców, o czym przekonuje Grzegorz Łuniewski – zastępca dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury. Z gminą Czerwonka związany od urodzenia, od 11 lat pracuje w ośrodku kultury.

- Staramy się aktywizować mieszkańców gminy Czerwonka, organizując czy to imprezy sportowe, czy kulturalne, czy zajęcia dla dzieci i młodzieży. W 2011 roku w gminie Czerwonka odbył się pierwszy festyn skierowany do mieszkańców i odbywał się przesz kolejne lata, z wyłączeniem pandemii. Na pewno naszą chlubą jest organizacja imprez sportowych. Odbywają się u nas dwa biegi: Bieg Siedmiu Róż i Bieg Zielonym Szlakiem Niziny Mazowieckiej oraz Duathlon Makowski. To trzy duże imprezy, które cieszą się dużą popularnością wśród uczestników z całej Polski – mówi Grzegorz Łuniewski. Oprócz tego organizujemy turnieje piłki nożnej, tenisa stołowego, staramy się o promowanie zdrowego stylu życia. Cieszymy się także, że świetnie układa nam się współpraca z organizacjami pozarządowymi, bo mamy i KGW, UKS Czerwonka, mamy stowarzyszenie Siedem Róż, LGD Zielony Szlak Niziny Mazowieckiej. Ze wszystkimi staramy się współpracować, pozyskiwać środki zewnętrzne i organizować imprezy ku uciesze naszych mieszkańców.

To co zwróciło naszą uwagę, kiedy wędrowaliśmy po gminie Czerwonka, to bardzo przyjemne miejsca do rekreacji – ze zbiornikami wodnymi (do wędkowania), pomostami, parkingami, ławeczkami, altankami, minisiłowniami plenerowymi, zabawkami dla dzieci, ścieżkami edukacyjnymi. Jedno z trzech takich miejsc jest w Tłuszczu – pozostałe to Dąbrówka i Czerwonka. Miejsce naprawdę urokliwe, polecamy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki