MKTG SR - pasek na kartach artykułów

40 gmin na 40-lecie TO. Małkinia Górna to jedna z największych wsi w kraju

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
„Znamy się mało, więc może ja bym powiedział parę słów o sobie najpierw. Urodziłem się w Małkini w 1937 roku, w lipcu, znaczy w połowie lipca, w drugiej połowie lipca właściwie, dokładnie 17 lipca” - to jeden z kultowych tekstów z legendarnego filmu „Rejs”. Nie wszyscy wiedzą, że grający w nim kaowca Stanisław Tym w tej akurat kwestii mówi autentycznie o sobie.

Ten znakomity satyryk, aktor, literat i rysownik dziś jest honorowym obywatelem gminy Małkinia Górna. Gminy, której siedziba znajduje się w jednej z największych... wsi w Polsce.

- W Małkini Górnej mieszka ponad 5000 mieszkańców. Mamy tu dwie parafie, dwie spółdzielnie mieszkaniowe i aż pięć... sołectw. Kiedyś było jedno, ale wieś jest tak duża, że potem utworzono aż pięć sołectw. Można powiedzieć, że Małkinia Górna to wieś, ale charakter ma typowo miejski - mówi Bożena Kordek - wójt gminy.

Funkcję tę sprawuje od 2014 roku, czyli już drugą kadencję.

- Małkinia Górna jest gminą o charakterze rolniczo-przemysłowym (co odróżnia ją od sąsiednich, typowo rolniczych gmin - przyp. red.). W znajdującej się na naszym terenie podstrefie Suwalskiej Strefy Ekonomicznej działają trzy potężne firmy: Rockwool, Ajinomoto oraz B.D. Art - wymienia pani wójt. - Jeśli chodzi o rolnictwo w gminie, to są tu głównie producenci bydła mlecznego oraz ubojowego. Sporą część rolnictwa w naszej gminie stanowią uprawy warzywne oraz ogrodnicze, a także uprawa kwiatów wiosennych i bylin.

Wiele osób z regionu, ale nie tylko, ma prawo kojarzyć Małkinię Górną z dużym węzłem kolejowym. Mieszkańcy całego regionu z pewnością mogą zazdrościć mieszkańcom Małkini bezpośredniego połączenia kolejowego nie tylko z Białymstokiem czy Warszawą, ale także Suwałkami, Łodzią, Szczecinem czy Wrocławiem.

- Kolej w gminie Małkinia Górna odgrywa bardzo dużą rolę. I w historii i w dniu dzisiejszym - mówi wójt Bożena Kordek. - Stacja kolejowa w Małkini to olbrzymi węzeł, dzięki zaangażowaniu środków PKP został on bardzo zmodernizowany. Cieszę się niezmiernie z tych wszystkich remontów, które sprawiły, że to jest naprawdę miejsce na miarę XXI wieku, ale przede wszystkim cieszę się, że wkrótce w pobliżu stacji kolejowej będzie zbudowany dla mieszkańców dworzec kolejowy z prawdziwego zdarzenia.

To będzie inwestycja PKP, ale sama gmina też nie zasypia gruszek w popiele jeśli chodzi o inwestycje.

- Od kiedy pełnię funkcję wójta gminy Małkinia Górna, najważniejsze dla mieszkańców sprawy udało się zrealizować. Są to przede wszystkim wodociągi, bo gmina była zwodociągowana w zaledwie kilkudziesięciu procentach. W ciągu tych ostatnich lat wybudowaliśmy około 100 km wodociągów bez dotacji - podkreśla pani wójt. - Ogólnie inwestycji w roku 2021, odniosę się tylko do poprzedniego roku, wykonaliśmy za około 15 milionów, natomiast w 2022 rok weszliśmy z nadwyżką budżetową ponad 11 milionów. Stało się tak, bo udało nam się pozyskać, chyba jedną z najwyższych w Polsce, dotacji rządowych na kanalizację - 15 milionów na trzy projekty, a także środki z urzędu marszałkowskiego w wysokości ponad 4 milionów - tłumaczy Bożena Kordek.

W gminie Małkinia kryje się także potężny - nie do końca wykorzystany, co przyznaje pani wójt - potencjał turystyczny.

Szczególnym walorem przyrodniczo-krajoznawczym jest nasza piękna rzeka Bug. Co prawda mamy jeszcze wiele do zrobienia w zakresie turystyki, ale już dzisiaj zachęcam: kto lubi ciszę, kto lubi spokój, kto lubi piękną przyrodę, w okolicy rzeki, na całym odcinku, który przebiega przez gminę, może odpoczywać w ciszy i napawając się pięknem przyrody

- zaprasza Bożena Kordek.

Gmina Małkinia Górna może być także kojarzona z miejscem, które na trwałe zapisało się, nie jest to przesadne określenie, w historii ludzkości. Mowa o niemieckim obozie zagłady w Treblince, w którym zginęło, jak się szacuje ok. 800 000 osób. To drugi największy niemiecki obóz zagłady po Auschwitz-Birkenau, w odróżnieniu od tego został jeszcze przed zakończeniem wojny zlikwidowany.

Nie ma więc w tym miejscu, poza prochami setek tysięcy ofiar, śladów obozu. Jest jednak muzeum i robiące wrażenie upamiętnienie obozu zagłady. Warto odwiedzić to miejsce.

I choć wieś Treblinka leży w powiecie ostrowskim, w gminie Małkinia Górna właśnie, to owo upamiętnienie w miejscu obozu znajduje się już w sąsiedniej gminie Kosów Lacki. Sama potoczna nazwa „obóz w Treblince” może być myląca, de facto znajdował się kilka kilometrów od tej wsi. W gminie upamiętniona została - symboliczną instalacją - także nieistniejąca już, stacja kolejowa Treblinka, dokąd trafiali Żydzi i skąd byli transportowani do obozu zagłady, specjalnie do tego celu zbudowaną linią kolejową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki