MKTG SR - pasek na kartach artykułów

40 gmin na 40-lecie TO: Andrzejewo. Wójt: Mocno inwestujemy w drogi

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Beata Ponichtera - wójt gminy Andrzejewo
Beata Ponichtera - wójt gminy Andrzejewo Fot. Beata Modzelewska
Gmina Andrzejewo liczy ponad 4 tys. mieszkańców, ma ponad 11 tys. ha powierzchni i 31 sołectw. Ziemie są tu żyzne – III i IV klasy. Jest to gmina typowo rolnicza.

Gospodarka wodno-ściekowa

Składamy wnioski o dofinansowanie, realizujemy inwestycje różnego typu. Jedną z ważniejszych w ostatnim czasie jest przebudowa stacji uzdatniania wody w Królach Małych. Kosztowała ponad 3,4 mln zł – dziś to nowoczesna stacja, która zaopatruje w wodę połowę mieszkańców naszej gminy – Beata Ponichtera, wójt gminy Andrzejewo. – Rozbudowujemy tez SUW w Zarębach-Bolędach. W tym roku dobudowaliśmy nowy zbiornik retencyjny, dostaliśmy też dofinansowanie na 30 przydomowych oczyszczalni ścieków.

Do celów zaopatrzenia w wodę służą trzy ujęcia wody zlokalizowane w SUW Andrzejewo, Króle Małe i Zaręby-Bolędy. Zaopatrują 98,9 proc. mieszkańców.

Drogi

- Duże środki finansowe przeznaczamy na budowę dróg. Gmina i powiat inwestują w rozbudowę, remonty. Wspólnie przebudowaliśmy drogę w Ołdakach Polonii (1,7 km), droga Andrzejewa do Czyżewa (5,2 km), most i droga (830 m) w Mianowie – to są inwestycje powiatowe. Teraz rozpoczęliśmy remont drogi powiatowej Jasienica Parcele – Stara Ruskołęka (ok. 6,5 km). Powiat złożył kolejne dwa wnioski na przebudowę dróg w naszej gminie. My z kolei wybudowaliśmy ulicę Rynek i ulicę Wysocką – to w ub. roku, a w tym roku budujemy ulicę Wodną i przebudujemy drogę Andrzejewo - Olszewo-Cechny (1,5 km). Dostajemy dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego, z Urzędu Wojewódzkiego, z Polskiego Ładu – staramy się przeprowadzać jak najwięcej inwestycji ze środków zewnętrznych. Z Polskiego Ładu, w drugiej transzy dostaliśmy ok. 8 mln zł – na remont szkoły w Andrzejewie (ponad 2 mln), na budowę dróg też ok. 2 mln

Szutrówki

Wójt Ponichtera określana jest przez niektórych mianem „matki szutrówek”.
- Bardzo często miałam prośby o utwardzenie dróg, które wiodą np. do jednej posesji w kolonii. Takich dróg mamy ok. 70 km. Wobec wielu sygnałów od mieszkańców, ale przy tym zbyt skromnego budżetu na inwestycje, zaczęłam szukać sposobu na zabezpieczenie tych właśnie potrzeb mieszkańców. Przyszły mi do głowy szutrów ki (to utwardzanie kamykami i masą asfaltową). W 2020 i 2021 roku wykonaliśmy ich 20, za ponad 570 tys. zł. I też dobyliśmy na nie dofinansowanie, np. w tym roku 250 tys. zł od marszałka Mazowsza. Może nie jest to rewelacja, ale za to doskonała alternatywa dla mieszkańców kolonii. Taka droga nam wystarczy na 15 lat. Mamy już ok. 15 km szutrówek.

Budynki

- Zrobiliśmy generalny remont świetlicy wiejskiej w Królach Dużych, co kosztowało nas ok. 1 mln zł. To nowoczesna, duża remiza, która służy mieszkańcom – mówi wójt Ponichtera.

To oczywiście nie jedyna taka inwestycja. Wójt wspomina o drobniejszych, ale także ważnych dla mieszkańców przedsięwzięciach z dofinansowaniem z Mazowieckiego Instrumentu Aktywności Sołectw, w tym budowy altan w Zarębach-Warchołach, Grodzicku-Ołdakach, wyposażenia placu zabaw przy świetlicy w Kowalówce, montażu bram przy świetlicy w Królach-Dużych.

Będziemy dalej inwestować w budowę dróg, będziemy starali się pozyskiwać jak najwięcej dofinansowania, bo naszym celem jest oczywiście, żeby nasi mieszkańcy dojeżdżali do miejscowości, gdzie są zakłady przemysłowe, bo w naszej gminie ich nie ma

– podkreśla wójt Ponichtera.

- Wszyscy wójtowie starali się coś dla tej gminy zrobić. Główny kierunek to były drogi, w pierwszej kadencji także szkoły. To zawsze był priorytet wszystkich wójtów – mówi Ryszard Skłodowski, radny od 30 lat, wiceprzewodniczący Rady Gminy Andrzejewo.

Działalność społeczna

W gminie działa pięć Kół Gospodyń Wiejskich i stowarzyszenia.
- Staramy się integrować mieszkańców, zależy nam na przede wszystkim na angażowaniu młodych ludzi w działalność społeczną. Nawiązujemy kontakty z przedszkolami, ze szkołami. Zachęcamy młodzież, aby od najmłodszych lat włączała się w działanie na rzecz swojej małej ojczyzny – mówi Wiesława Jastrzębska, nauczycielka, społeczniczka, przewodnicząca KGW w Zarębach-Warchołach.

Naszym zadaniem jest pokazać tę dobrą stronę działalności społecznej, żeby młode pokolenie się włączyło w działalność na terenie naszej gminy, która jest piękna, rozwija się, dużo się w niej dzieje. Myślę, że troszkę to jest także i nasza zasługa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki