4 maja Krajowy Plan Odbudowy w Sejmie. Tomczyk: Bez debaty i tradycyjnego głosowania

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
4 maja Krajowy Plan Odbudowy w Sejmie. Tomczyk: Bez debaty i tradycyjnego głosowania
4 maja Krajowy Plan Odbudowy w Sejmie. Tomczyk: Bez debaty i tradycyjnego głosowania Adam Jankowski
Udostępnij:
- Wczoraj pani marszałek Witek w sprawie Krajowego Planu Odbudowy i Sejmu zwołanego naprędce na 4 maja, zdecydowała, że nie będzie debaty – oświadczył poseł PO Cezary Tomczyk. Wskazał także, że głosowanie będzie przebiegało za pośrednictwem tabletów, a nie w sposób tradycyjny. PO i PSL chcą by KPO został ratyfikowany większością 2/3 głosów. Na słowa Tomczyka odpowiedział Andrzej Grzegrzółka z Centrum Informacyjnego Rządu. W piątek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przedstawiło najważniejsze zmiany w KPO.

Ważą się losy Krajowego Planu Odbudowy. Po tym jak posłowie Lewicy porozumieli się z rządem w sprawie pozyskania unijnych funduszy, prawdopodobnie KPO zostanie w Sejmie przegłosowany.

– Jest absolutnie przesądzone, że te pieniądze trafią do Polski. Jest absolutnie jasne, że wszyscy tego chcemy. Dzisiaj najważniejsze jest to, żeby te pieniądze były bezpieczne, żeby nie trafiły do ludzi, którzy kupią wolne media, ludzi, którzy te pieniądze ukradną, żeby nie trafiły do różnych Obajtków i innych Misiewiczów, tylko żeby trafiły do Polaków – mówił poseł PO Cezary Tomczyk w Sejmie.

Tomczyk: Bez debaty i tradycyjnego głosownia nad KPO

Tomczyk przedstawił czwartkowe ustalenia Konwentu Seniorów. - Wczoraj pani marszałek Witek w sprawie Krajowego Planu Odbudowy i Sejmu zwołanego naprędce na 4 maja, zdecydowała, że nie będzie debaty – oświadczył polityk.

Dodał, że „Sejm będzie przeprowadzony na tabletach, że nie będzie można głosować na sali sejmowej w sposób do tej pory przewidziany, czyli kartami, że Sejm będzie zrobiony w jakiś inny sposób”. - I nie jest to przypadek. To pierwszy Sejm w historii, który ma się odbyć w tak ważnej sprawie, w sprawie tak ważnego głosowania bez debaty, tylko z wystąpieniami klubowymi, a wszyscy posłowie mają głosować na tabletach. Ten walec pisowski został uruchomiony po decyzji klubu Lewicy. To wszyscy wiemy. Dzisiaj jest czas na refleksję. Dzisiaj wszyscy widzą do czego to doprowadziło. Nie byłoby tego Sejmu 4 maja, gdyby nie decyzja Lewicy – mówił polityk.

PO i PSL chcą ratyfikacji większością 2/3 głosów

– Dzisiaj prezentujemy po raz pierwszy publicznie uchwałę, którą złożyliśmy do laski marszałkowskiej, do pani marszałek Witek. To jest uchwała, która mówi o tym, że zgodę na ratyfikację może wyrazić Sejm, większością kwalifikowaną 2/3 głosów – mówił Cezary Tomczyk.

Parlamentarzysta dodał, że „ta uchwała jest kluczowa i jest po konsultacjach z PSL”. - Tę uchwałę składamy razem – podkreślił.

Grzegrzółka: Są zaplanowane wystąpienia klubów, kół, a także kilkadziesiąt pytań

- Warto sprostować. Podczas posiedzenia Sejmu 4 maja są zaplanowane wystąpienia klubów, kół, a także kilkadziesiąt pytań. Po drugie, głosowanie za pomocą tabletów odbywa się od 14 miesięcy, co jest bezpośrednio związane z pandemią Cocid 19 – napisał na Twitterze Andrzej Grzegrzółka z Centrum Informacyjnego Rządu.

Od 26 lutego do 2 kwietnia trwały konsultacje Krajowego Planu Odbudowy. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przedstawiło najważniejsze zmiany w KPO.

Zmiany w KPO

Dokument został między innymi uzupełniony o pożyczki i obecnie składa się z dwóch uzupełniających się części – dotacyjnej i pożyczkowej.

W części grantowej:

 • Większa pula na inwestycje dla przedsiębiorstw w produkty, usługi i kompetencje pracowników oraz kadry, związane z rozszerzeniem działalności z kwoty 300 mln euro na 500 mln euro
 • Większa pula na inwestycje dotyczące skracania łańcucha dostaw w przetwórstwie rolno-spożywczym z 500 mln euro na 1,2 mld euro. Wsparcie rozszerzono również na projekty związane ze sprzedażą bezpośrednią z gospodarstwa rolnego, dofinansowaniem zakupu niskoemisyjnych środków transportu, włączenie do grupy beneficjentów rolników prowadzących sprzedaż artykułów żywnościowych.
 • Organizacje pozarządowe będą mogły ubiegać się o wsparcie na inwestycje związane z doposażeniem pracowników umożliwiającym im pracę zdalną
 • Uzupełniono reformę związaną z likwidacją barier dla OZE o ułatwienie możliwości realizacji inwestycji w zakresie lądowych elektrowni wiatrowych.
 • Zaplanowano stworzenie sieci liderów rozwoju cyfrowego, którzy wesprą samorządy oraz wskazane przez nie placówki, a także instytucje najbardziej potrzebujące wsparcia i poszczególne grupy obywateli w zakresie podnoszenia kompetencji cyfrowych i doposażenia w sprzęt informatyczny. Lokalni liderzy zostaną przeszkoleni, tak aby stanowili wsparcie dla społeczności lokalnej, w szczególności osób wykluczonych cyfrowo.
 • Większa pula pieniędzy na wsparcie i modernizację placówek leczniczych. Na ten cel w sumie trafi 2,1 mld euro. 700 mln euro trafi na wsparcie szpitali powiatowych.
 • Więcej pieniędzy na rozwój i zwiększenie liczby kadr medycznych do 700 mln euro.
 • Większa pula na wymianę taboru autobusowego na nisko lub zeroemisyjny do 1,1 mld euro.
 • Więcej środków na linie kolejowe z 2,09 mld euro na 2,3 mld euro.
 • Większa kwota na wsparcie zakupu pasażerskiego taboru kolejowego z 399 mln euro na 965 mln euro.
 • Podkreślono możliwość finansowania infrastruktury rowerowej w zakresie budowy spójnych sieci dróg rowerowych w miastach wraz z parkingami rowerowymi.

W części pożyczkowej:

 • Dodano inwestycje dotyczące rozwoju przemysłu kosmicznego (150 mln euro).
 • W ramach rozwoju sieci przesyłowych i inteligentnej infrastruktury elektroenergetycznej dodano 200 mln euro na budowę magazynów energii elektrycznej.
 • Zwiększono środki na wsparcie rozwoju morskich farm wiatrowych do 3,2 mld euro
 • Dodano inwestycje w zakresie zielonego budownictwa wielorodzinnego o wartości 1,2 mld euro.
 • Dodano nową inwestycję dotyczące zwiększenia potencjału zrównoważonej gospodarki wodnej na obszarach wiejskich do 667 mln euro.
 • Wzmocniono inwestycje w zakresie wykorzystania cyfrowych rozwiązań w edukacji. Dodano 700 mln euro.
 • Wskazano, że dodatkowe 150 mln euro trafi na wsparcie szpitali powiatowych w zakresie infrastruktury.
 • Dodano inwestycje w transport szynowy w miastach (200 mln euro).
 • Dodano inwestycje dotyczące zakupu pasażerskiego taboru kolejowego szczebla regionalnego - 500 mln euro.
 • Wprowadzono też zmiany dotyczące systemu wdrażania. Rozszerzono skład Komitetu KPO o przedstawicieli samorządów terytorialnych, partnerów społecznych i gospodarczych oraz organizacji pozarządowych, związków zawodowych, branżowych. Opisano rolę samorządu terytorialnego w systemie realizacji KPO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: 4 maja Krajowy Plan Odbudowy w Sejmie. Tomczyk: Bez debaty i tradycyjnego głosowania - Polska Times

Komentarze 11

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
1 maja, 10:59, Gość:

Inflacja największa w Europie.

Szalony wzrost cen.

Najwięcej w Europie zmarłych na covid.

Wzrost cen energii na poziomie nie notowanym dotychczas.

Propozycja wydłużenia wieku emerytalnego.

Wzrost na liscie nowobogackich związanych z pislamem.

Jaki to kraj ?

Ach, tak nacjonalistyczna republika pislamu.

Te dane z TVN-u

W
Wiwatujący tłum Polaków
1 maja, 15:37, Gość:

Mateusz Morawiecki najlepszym premierem w powojennej Polsce !

Zwyciężymy !

G
Gość

Inflacja największa w Europie.

Szalony wzrost cen.

Najwięcej w Europie zmarłych na covid.

Wzrost cen energii na poziomie nie notowanym dotychczas.

Propozycja wydłużenia wieku emerytalnego.

Wzrost na liscie nowobogackich związanych z pislamem.

Jaki to kraj ?

Ach, tak nacjonalistyczna republika pislamu.

J
Jakub Mora

Polacy krytyczni wobec Jarosława Kaczyńskiego, który pełni funkcję wicepremiera do spraw bezpieczeństwa. Ankietowani ocenili działanie prezesa PiS "zdecydowanie źle" w 39 proc. przypadków. "Raczej źle" to opcja, na którą zdecydowało się 23 proc. respondentów. Oznacza to, że negatywna ocena Jarosława Kaczyńskiego wyniosła łącznie aż 62 proc.

Dlaczego mnie to nie dziwi ???

G
Gość

Ile dostanie Rydzk i Obajtek ?

G
Gość
1 maja, 7:46, Karolina:

Na te zakazane zdradzieckie mordy z PO już nie da się patrzeć !

Da , da - tawariszcz Antoni .

G
Gość

My wieku emerytalnego NIE PODNIESIEMY !!!!!

Kłamali jak zwykle pislamiści .

Buhahaha

Ciemny lud to kupi.

K
Karolina

Na te zakazane zdradzieckie mordy z PO już nie da się patrzeć !

G
Gość
30 kwietnia, 14:46, Hajs:

Kwiii kwiii, żeby nie wziął Obajtek ani Misiewicz. Kwiii, Grodzki powinien to wziąć i inne Gawlowskie i Kropiwnickie. Będziecie przy korycie to będziecie dzielić jak kiedyś. Nie jesteście to goofnoo macie do gadania. Tomczyk sprawiedliwy się znalazł myślalby kto wy już k.u.r.w.y dzieliliscie Polakom kiedyś i tylko dokradali co chwilę i nigdy na nic nie było. By wstydu mieli w tym PO trochę to by ryja nie pokazali. Ale wyborca PO ma to do siebie że jest jak w sekcie, coś tam trybi że go walą ale strach przed złem opisanym przez guru skłania do szaleństwa i popierania guru.

30 kwietnia, 19:19, Gość:

Takich squrwysynów jak to bydło z platformy już dawno nie powinno być w polskiej polityce !

hahahahaha . pisobolszewickie kanalie w swych goebbelsowskich rutynowych propagandowych akcjach . Nie ma to jak być ziobrem , do końca swych posranych dni .

cyt"Tutaj nie chodzi o sprawiedliwość i prawo, lecz o nękanie i inwigilacje. To są metody wzięte rodem z reżimu Łukaszenki - tak do procesu, w który o. Tadeuszowi Rydzykowi wytoczyła Sieć Obywatelska Watchdog Polska, odniósł się w Radiu Maryja Zbigniew Ziobro. Jak przypomina Onet, polityk nie jest jedynie biernym obserwatorem tej sprawy, ponieważ podległa mu prokuratura włączyła się do procesu, kiedy tylko pojawiła się taka sposobność."

G
Gość
30 kwietnia, 14:46, Hajs:

Kwiii kwiii, żeby nie wziął Obajtek ani Misiewicz. Kwiii, Grodzki powinien to wziąć i inne Gawlowskie i Kropiwnickie. Będziecie przy korycie to będziecie dzielić jak kiedyś. Nie jesteście to goofnoo macie do gadania. Tomczyk sprawiedliwy się znalazł myślalby kto wy już k.u.r.w.y dzieliliscie Polakom kiedyś i tylko dokradali co chwilę i nigdy na nic nie było. By wstydu mieli w tym PO trochę to by ryja nie pokazali. Ale wyborca PO ma to do siebie że jest jak w sekcie, coś tam trybi że go walą ale strach przed złem opisanym przez guru skłania do szaleństwa i popierania guru.

Takich squrwysynów jak to bydło z platformy już dawno nie powinno być w polskiej polityce !

H
Hajs

Kwiii kwiii, żeby nie wziął Obajtek ani Misiewicz. Kwiii, Grodzki powinien to wziąć i inne Gawlowskie i Kropiwnickie. Będziecie przy korycie to będziecie dzielić jak kiedyś. Nie jesteście to goofnoo macie do gadania. Tomczyk sprawiedliwy się znalazł myślalby kto wy już k.u.r.w.y dzieliliscie Polakom kiedyś i tylko dokradali co chwilę i nigdy na nic nie było. By wstydu mieli w tym PO trochę to by ryja nie pokazali. Ale wyborca PO ma to do siebie że jest jak w sekcie, coś tam trybi że go walą ale strach przed złem opisanym przez guru skłania do szaleństwa i popierania guru.

Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie