30. rocznica powołania Trójkąta Weimarskiego. Spotkanie Zbigniew Rau - Heiko Maas - Jean-Yves Le Drian

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Wśród tematów rozmów szefów dyplomacji Francji, Niemiec i Polski znalazły się najbardziej aktualne zagadnienia międzynarodowe.
Wśród tematów rozmów szefów dyplomacji Francji, Niemiec i Polski znalazły się najbardziej aktualne zagadnienia międzynarodowe. Tymon Markowski/MSZ, phototek/Gaertner
Udostępnij:
Wśród tematów rozmów szefów dyplomacji Francji, Niemiec i Polski znalazły się najbardziej aktualne zagadnienia międzynarodowe.

30. rocznica powołania Trójkąta Weimarskiego była okazją do spotkania w tym formacie ministrów spraw zagranicznych Polski prof. Zbigniewa Raua, Francji - Jeana-Yves Le Driana i Niemiec - Heiko Maasa, które odbyło się 10 września 2021 r. w Weimarze. Wśród tematów rozmów szefów dyplomacji Francji, Niemiec i Polski znalazły się najbardziej aktualne zagadnienia międzynarodowe.

Omawiając sytuację w Afganistanie rozmówcy zgodzili się, że przejęcie władzy przez talibów stworzyło nowe uwarunkowania w tym kraju. Wobec niepokojącej sytuacji bezpieczeństwa, szefowie dyplomacji Trójkąta Weimarskiego za kluczową uznali utrzymanie pomocy humanitarnej UE oraz współpracę z partnerami z regionu na rzecz przeciwdziałania dalszej dezintegracji państwa i niekontrolowanej fali migracji. - Potrzebujemy też chłodnej oceny 20 lat zaangażowania Paktu Północnoatlantyckiego w Afganistanie - powiedział po spotkaniu szef polskiej dyplomacji.

Przedmiotem rozmów ministrów Trójkąta Weimarskiego była także sytuacja na Białorusi, w tym w szczególności kryzys na granicy tego kraju z Polską, Litwą i Łotwą. Rozmówcy potępili represje władz białoruskich wobec społeczeństwa obywatelskiego oraz niezależnych mediów. Zgodzili się, że obecna sytuacja na granicy UE z Białorusią została intencjonalnie stworzona przez Prezydenta Łukaszenkę. - Postrzegamy działania Mińska jako składnik działań hybrydowych wsparty elementami dezinformacji, mających na celu destabilizację sytuacji na granicy z UE. Rzeczą ważną w obliczu kryzysu na granicy z Białorusią jest europejska solidarność - stwierdził szef polskiej dyplomacji.

W dyskusji poświęconej sytuacji na Ukrainie polski minister wyraził satysfakcję z przebiegu szczytu Platformy Krymskiej oraz przyjętej w jej trakcie deklaracji. - Należy podjąć wspólnie działania na rzecz wprowadzenia dodatkowych gwarancji, by polityka nieuznawania nielegalnej aneksji Krymu - od lat prowadzona przez UE - stała się polityką ogólnoświatową - postulował w czasie rozmów szef polskiej dyplomacji.

Tematem rozmów ministrów były również zagadnienia globalne oraz perspektywy rozwoju UE. Rozmówcy zgodzili się, że Chiny są partnerem, którego rosnących globalnie wpływów nie można ignorować. - Polska liczy na Francję i Niemcy w promowaniu spójnej strategii unijnych relacji z Chinami - przypomniał polski minister. Szef resortu spraw zagranicznych wyraził także oczekiwanie na owocną współpracę z Francją w ramach nadchodzącej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Dodał także, że istotnym zagadnieniem dla przyszłości Europy pozostaje dyskusja dot. autonomii strategicznej UE. - Uważamy, że pogłębienie jednolitego rynku to najlepsza inwestycja w budowanie odporności UE. Priorytetem UE powinna pozostać dalsza integracja i eliminacja istniejących barier.

Trójkąt Weimarski powołany został w sierpniu 1991 r. w Weimarze przez ówczesnych ministrów spraw zagranicznych Polski, Francji i Niemiec. Jego utworzenie miało na celu przezwyciężenie podziałów Europy poprzez integrację Polski ze strukturami europejskimi i euroatlantyckimi. Cel ten został osiągnięty poprzez przystąpienie Polski do NATO, a następnie do UE.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: 30. rocznica powołania Trójkąta Weimarskiego. Spotkanie Zbigniew Rau - Heiko Maas - Jean-Yves Le Drian - Polska Times

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Trójkąt to figura geometryczna która ma 3 wierzchołki i 3 kąty. Niestety ale polska dyplomacja usadowiła się nie na wierzchołku Trójkąta Weimarskiego , a w kącie.
Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie