21 postulatów do rządowej strategii

Zbigniew Bartuś
Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki fot. Adrian Wykrota
List do Mateusza Morawieckiego. Business Centre Club docenia ogrom pracy włożonej przez rząd w opracowanie Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Ma jednak wiele zastrzeżeń i postulatów, które wyraził w 21 punktach wysłanych wczoraj do firmującego strategię wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

- Dobrze, że taki dokument został stworzony i poddany konsultacji. To próba przełożenia politycznej „filozofii” i deklaracji wyborczych władzy na kierunki działań rządu. Każdy obywatel może teraz oceniać, na ile działania władzy pokrywają się z zapisami strategii - komentuje Marek Goliszewski, szef BCC.

Dodaje, że przedsiębiorcy z sympatią i nadzieją patrzą na odważne stawianie nowatorskich celów, rozmach przedsięwzięć oraz to, że strategia opiera się na dokumentach ONZ i Unii Europejskiej, zwłaszcza Agendy na rzecz Zrównoważonego Rozwoju. W opinii BCC, rząd trafnie zdiagnozował główne zagrożenia dla polskiej gospodarki, takie, jak: słabość instytucji państwowych, niski poziom oszczędności obywateli, niską skłonność do inwestowania i innowacji, słabą jakość prawa i wymiaru sprawiedliwości, skomplikowany system podatkowy, nadmierną biurokrację, zbyt dużą liczbę koncesji i zezwoleń blokujących przedsiębiorczość, zbyt wiele instytucji kontrolnych (40!!!) oraz uciążliwość kontroli i kar, niską efektywność administracji państwowej, brak stosownych zapisów dotyczących domniemania niewinności przedsiębiorcy i jego prawa do błędu.

- Te i inne zagrożenia sygnalizował Gospodarczy Gabinet Cieni BCC od wielu lat - przypomina Goliszewski. Warto dodać, że zbieżne wnioski i postulaty wyrażane były i są podczas konferencji i debat Dziennika Polskiego z udziałem liderów organizacji gospodarczych współtworzących Forum Przedsiębiorców Małopolski (jest wśród nich małopolska loża BCC).

Słowa a czyny

Przedsiębiorców cieszą zapisane w strategii deklaracje dotyczące zwiększenia inwestycji do 25 proc. PKB oraz silnego pobudzenia oszczędności krajowych i eliminowania deficytu finansów publicznych. Pochwalają również zamiar utworzenia centralnego ośrodka studiów strategicznych i poprawienia jakości stanowionego prawa oraz aktywnego uczestnictwa obywateli w jego budowie - z czym na razie nie jest dobrze.

- Zapisy strategii w dużym stopniu odsłaniają zamiary rządu, redukując tym samym nieprzewidywalność polityki gospodarczej i zmniejszając ryzyko złych decyzji przedsiębiorców - podkreśla Goliszewski. I dodaje, że poważne obawy wiążą się z tym, czy rząd faktycznie zechce te zamiary zrealizować. Bo niektóre dotychczasowe działania władzy wyraźnie temu przeczą.

W swych 21 postulatach do strategii BCC proponuje m.in. precyzyjne określenie źródeł finansowania zapisanych w niej zadań, przygotowanie i wdrożenie pakietu uproszczeń dla małych i średnich przedsiębiorstw, reformę kształcenia wyższego i zawodowego, aktywną politykę demograficzną (by zapobiec prognozowanej przez naukowców katastrofie), gruntowną reformę systemu ubezpieczeń społecznych, obniżenie (w znacznej mierze ukrytych) kosztów pracy, likwidację politycznego nadzoru nad spółkami skarbu państwa. Pełną listę postulatów znajdziemy na stronie: bcc.org.pl

Materiał oryginalny: 21 postulatów do rządowej strategii - Dziennik Polski

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie