MKTG SR - pasek na kartach artykułów

20-lecie zespołu BezWianka. Zobaczcie zdjęcia z pięknego jubileuszu, który odbył się 22.04.2023 w Komorowie

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
Wideo
od 16 lat
Zespół Pieśni i Tańca BezWianka ma już 20 lat! Jubileusz zespołu odbył się w sali Klubu Garnizonowego w Komorowie. Było dużo tańca, śpiewu i wzruszeń, a na koniec pyszny tort.

Członkami zespołu BezWianka są dorośli miłośnicy tańca i śpiewu, których mimo różnic wieku połączyło zamiłowanie do kultury ludowej i folkloru. Oprawą muzyczną przez wiele lat zajmował się akordeonista Waldemar Jaszczak, natomiast prowadzeniem zajęć i organizacją pracy od początku do dzisiaj - Bożena Jakubczyk. Obecnie zespołowi akompaniuje Roman Szydlak.

od 16 lat

Jubileusz poprowadzili Urszula Równa i Remigiusz Danelczyk. Na scenie prócz Zespołu Pieśni i Tańća BezWianka gościnnie wystąpili: Kapela i Zespół Ludowy „Kurpianka" z Kadzidła, laureaci Gminnego Festiwalu Piosenki Ludowej w Dudach: Laura Kłos i Michał Lewandowski, a także Hubert Zadroga i Jadwiga Danelczyk.

Zespół BezWianka zaprezentował bogaty program artystyczny, w którym znalazły się tańce i pieśni narodowe, „Zieluno stecka do łogródecka”, czyli fragment suity łowickiej, „Tam pod borem” – piosenki i tańce kurpiowskie Puszczy Białej oraz „Stare podwórze” - folklor miejski starej Warszawy i tańce okresu międzywojnia. Oczywiście, każdy występ odbył się w innych strojach.

Zespół podzielił się też z publicznością krótkim, pamiątkowym nagraniem ze swojego występu w Albanii kilka lat temu. Zespół BezWianka wystąpił w Albanii gościnnie na Festiwalu Folkloru Krajów Bałkańskich. Konkurs odbywał się na zasadach Eurowizji: każdy kraj wybrał jednego wykonawcę, który go reprezentował. Cały konkurs, łącznie z występem polskiego zespołu był transmitowany w albańskiej telewizji.

Ostatnim muzycznym wystąpieniem było wspólne odśpiewanie piosenki, którą specjalnie na urodziny ułożyła Dorota Białkowska i Bartłomiej Łochnicki - instruktorzy śpiewu w zespole.

Szanowni państwo, ta ciężka praca, te późne godziny prób, ćwiczeń, tyle godzin poświęconych po to, żeby móc się państwu zaprezentować. Bo my robimy to dla naszej kochanej publiczności. To wy jesteście naszym motorem, naszą siłą napędową, to wy nas mobilizujecie. A mnie mobilizuje zespół: do kolejnych nowych wyzwań, nowych projektów, nowych pomysłów

- rozpoczęła swoje wystąpienie Bożena Jakubczyk.

Bożena Jakubczyk jest instruktorką tańca i promotorką kultury ludowej. Przez 40 lat spełniała się zawodowo w Miejskim Domu Kultury w Ostrowi Mazowieckiej. Jest założycielką Zespołu Pieśni i Tańca BezWianka i prowadzi go nieprzerwanie już 20 lat.

Bożena Jakubczyk powiedziała też, że spełniło się jej marzenie, bo dla zespołu zagrała kapela - zazwyczaj zespół pracuje tylko z akordeonem. Tym razem na scenie pojawiła się prawdziwa kapela w składzie: Roman Szydlak, Paweł Andruszkiewicz, Miłosz Danelczyk i Bartłomiej Łochnicki.

Następnie podziękowała burmistrzowi Jerzemu Bauerowi:

Panie burmistrzu bardzo dziękujemy, bo to dzięki panu mogliśmy być w Albanii, w Tiranie, przeżyć swoją największą przygodę, wystąpić w albańskiej telewizji i być na pierwszym Festiwalu Folkloru Krajów Bałkańskich. Ale dziękuję nie tylko za to, bo pan nas zawsze wspiera, kultywuje tradycję ludową, folklor, a my staramy się nie zawieść. Staramy się być ciągle "do przodu" i się rozwijać

- mówiła instruktorka tańca.

Następnie Bożena Jakubczyk podziękowała obecnej dyrektor MDK Marcie Molskiej za pomoc w organizacji jubileuszu oraz śp. dyrektor ostrowskiego MDK Bożennie Rostkowskiej - to dzięki niej powstał zespół BezWianka. Podziękowania popłynęły również do zespołu "Kurpianka", który przyjął zaproszenie i uświetnił jubileusz zespołu.

Burmistrz miasta Jerzy Bauer powiedział, że niedawno odbyło się spotkanie z udziałem pani Bożenki oraz członków zespołu, na którym omówiono najważniejsze sprawy dotyczące zespołu BezWianka. Nie ulega wątpliwości, że aby zespół mógł się rozwijać, potrzebuje wsparcia:

Z tego miejsca potwierdzam to, co już zostało między nami ustalone, że to wparcie będzie większe i będzie wychodziło na wprost oczekiwaniom, które przez państwa są formułowane. To dotyczy akompaniamentu, strojów, ale też wyjazdów szkoleniowych, wyjazdów, które reprezentują nasze miasto. (...) W imieniu samorządu deklaruję, że to wsparcie będzie większe, a żeby nie brzmiało to gołosłownie chcę powiedzieć, że na marcowej sesji - bez cienia sprzeciwu - państwo radni przegłosowali pierwszą transzę 30 tys. zł wsparcia przez budżet domu kultury dla zespołu. Bardzo państwu dziękuję. Jesteśmy wam wdzięczni i szanujemy państwa obecność, wysiłek i zaangażowanie. Wszystkiego najlepszego

- wystąpienie burmistrza spotkało się z ogromnymi brawami.

Jubileusz to urodziny, a skoro urodziny - wspólnie odśpiewano "Sto lat", a goście przygotowali i wręczyli kilka prezentów dla zespołu. Natomiast zespół poczęstował wszystkich pysznym, urodzinowym tortem.

Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem burmistrza miasta Ostrów Mazowiecka oraz honorowym patronatem starosty ostrowskiego.

Sponsorzy jubileuszu:

  • Miasto Ostrów Mazowiecka
  • Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej
  • Zakład Gospodarki Komunalnej w Ostrowi Mazowieckiej
  • Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej
  • Gmina Ostrów Mazowiecka
  • Gmina Wąsewo
  • Gmina Zaręby Kościelne
  • Gmina Stary Lubotyń
  • Gmina Małkinia Górna
  • Gmina Szulborze Wielkie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki