Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów
2 z 22
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Aleksandra Chromik...
fot. ARC

20 odważnych kobiet z woj. śląskiego. One nie boją się mówić i działać. Poznajcie śląskie kobiety

Aleksandra Chromik

Pochodzi i mieszka w Świętochłowicach. Jest prezesem stowarzyszenia wspierającego OGA, które pomaga dorosłym niepełnosprawnym, współpracuje z Ośrodkiem Wsparcia w Chorzowie, a także wspiera walkę o równe prawa kobiet i działa rzecz schronisk.
Świętochłowiczanka od lat nagłaśnia temat niepełnosprawnych dorosłych upośledzonych umysłowo. Mówi także głośno o problemie matek, które są zamknięte w domu, bo nie ma dla nich pomocy. Brakuje bowiem ośrodków wsparcia. Od lat angażuje się także w sprawy kobiet, współorganizuje m.in. Śląską Manifę oraz strajki na rzecz osób niepełnosprawnych. Następny taki strajk będzie 23 maja o godz. 16 na katowickim rynku. Z kolei XI Śląska Manifa będzie już 9 marca o godz. 12 na placu Teatralnym w Katowicach.

Aleksandra Chromik od dziecka była aktywna. Była harcerką. Prawdziwym motorem napędowym do działań stała się jednak jej córka Patrycja. Pani Aleksandra ma troje dzieci - Patrycję, Julię i najmłodszego Łukasza. Patrycja jest już dorosła, ma obecnie 32-lata. Od urodzenia jednak jest niepełnosprawna intelektualnie w stopniu głębokim.

- Patrycja urodziła się niepełnosprawna. Nie załamało mnie to, a wręcz wyzwoliła we mnie podwójne siły do działania. Od czasu bowiem, gdy Patrysia ukończyła edukację była zamknięta w domu. Taki los spotyka większość dorosłych dzieci i ich matek. Mówimy na dorosłe dzieci - doroślaki – mówi Aleksandra Chromik.

- Na szczęście stojąc w kolejce do rzeźnika dowiedziałam się o Ośrodku Wsparcia w Chorzowie. Zobaczyłam, jak córce spodobało się to miejsce, jaka tam jest wspaniała atmosfera i ludzie. Niestety była też bieda. Brakowało wszystkiego. Dlatego postanowiłam działać, nagłośnić problem i pokazać doroślaki innym. Ludzie nie wiedzą na czym polega niepełnosprawność dorosłych osób upośledzonych umysłowo. Mówię głośno też o problemie matek. Doroślakiem trzeba cały czas się zajmować. Nigdy nie będzie w stanie samodzielnie funkcjonować. Matki zajmują się więc 30, 40, 50 i 60-letnim dorosłym dzieckiem. Często nie mają już siły, nie mówiąc już o czasie dla siebie – dodaje.

Ośrodek Wsparcia w Chorzowie pomaga osobom z głęboką niepełnosprawnością intelektualną. To dzienny dom pobytu. Patrycja zostaje tu na kilka godzin w ciągu dnia. W tym czasie jej mama, tak jak i inni rodzice osób z głębokim upośledzeniem umysłowym, mają czas dla siebie. Mogą wtedy spokojnie zrobić, zakupy, posprzątać lub po prostu odetchnąć i wyjść z domu. Jak podkreśla Aleksandra Chromik po zakończeniu edukacji, czyli po 24. roku życia społeczeństwo zostawia matki z niepełnosprawnym dzieckiem same sobie. Wiele matek i dzieci nie ma możliwości skorzystania z takiego ośrodka, jaki jest w Chorzowie. To niestety oznacza, że przez lata zostają w domu.

Pierwszym przedsięwzięciem Aleksandry Chromik na rzecz osób niepełnosprawnych był grudniowy kiermasz charytatywny. Sama wyciągnęła z piwnicy stare stoły, przykryła je firankami i oferowała rękodzieło oraz ładnie zapakowane figurki. Wtedy nie sprzedawała tych rzeczy, tylko prosiła, by w zamian do puszki wrzucić datek na rzecz doroślaków. Kiermasz okazał się sukcesem. Teraz Aleksandra Chromika organizuje wiosenne i zimowe kiermasze, a rękodzieło stało się jej pasją.

Wcześniej Aleksandra Chromik współtworzyła inne stowarzyszenie, z którym wspólnie zorganizowała m.in. pierwszy dzień dziecka doroślaków w Parku Śląskim, przemarsz dorosłych upośledzonych umysłowo przez Katowice i wiele innych akcji.

- Zawsze działamy na zewnątrz, na ulicy. Chcemy pokazać ludziom doroślaków, tak by do nas podeszli, porozmawiali z nami i przede wszystkim przestali się nas bać. To pierwszy krok do tego, by ludzie nas poznali i nam pomogli – dodaje Aleksandra Chromik.

Aleksandra Chromik wspólnie z zaufanymi ludźmi założyła w minionym roku stowarzyszenie wspierające OGA. Wciąż chce nagłaśniać temat dorosłych dzieci oraz problem ich matek. Wkrótce zorganizuje m.in. wernisaż zdjęć z doroślakami. Głośno mówi też o Ośrodku Wsparcia w Chorzowie. Tam wciąż brakuje wielu rzeczy, a przede wszystkim środków czystości. Każdy może pomóc.
Notowała: Olga Krzyżyk

20 odważnych kobiet z woj. śląskiego. Przeglądaj galerię zdjęć dalej:




















Zobacz również

Kandydat na prezydenta Suwałk bez tajemnic. Poznaj Jacka Juszkiewicza

Kandydat na prezydenta Suwałk bez tajemnic. Poznaj Jacka Juszkiewicza

Msza Krzyżma Świętego w Archikatedrze Oliwskiej

Msza Krzyżma Świętego w Archikatedrze Oliwskiej

Polecamy

Wybory 2024. Kandydaci na burmistrza Gminy i Miasta Koziegłowy w wyborach

Wybory 2024. Kandydaci na burmistrza Gminy i Miasta Koziegłowy w wyborach

Bartłomiej Marszałek po raz pierwszy w Wietnamie. Szansa na kolejny dobry wynik

Bartłomiej Marszałek po raz pierwszy w Wietnamie. Szansa na kolejny dobry wynik

Nie żyje Tadeusz Modrzejewski. Bielski skryba przepisujący klasyków

Nie żyje Tadeusz Modrzejewski. Bielski skryba przepisujący klasyków