Najczęściej wskazywaną przyczyną pracy „na szaro”, było zbyt wysokie opodatkowanie legalnej pracy. Jest to szczególnie odczuwalne dla osób o najniższych dochodach i to właśnie one najczęściej przyznawały się do pracy „na szaro”. Proponowane obecnie podniesienie płacy minimalnej będzie przykładem działania wypychającego osoby najsłabsze na rynku pracy do szarej strefy.
Drugim istotnym problemem w Polsce - czytamy w analizie- są źle zaprojektowane świadczenia socjalne, które zniechęcają odbiorców do poszukiwania legalnej pracy.
Zdaniem Aleksandra Łaszka głównego ekonomisty FOR aktualnym przykładem ustawy, która będzie zachęcała do ukrywania części dochodów przez polskie rodziny, jest forsowany aktualnie przez PiS projekt 500 zł na dziecko. W przypadku pierwszego dziecka, świadczenie będzie zależało od dochodów, co będzie stanowiło silny bodziec do ukrywania zarobków przekraczających ustawowy próg.
-Ponieważ zasiłek ma być skokowo wycofywany po przekroczeniu progu dochodowego, będzie to tworzyło silną pokusę by zarobki powyżej progu ukryć przed fiskusem - uważa Łaszek z FOR.
To co sprzyja patologiom na rynku pracy, w efekcie hamując rozwój firm, przedsiębiorcy wymienili przede wszystkim zmienność i skomplikowanie przepisów podatkowych. Wiele z najmniejszych przedsiębiorstw jest mało wydajnych i dla nich ukrycie części działalności w szarej strefie, jest jedną z metod utrzymania się na rynku.
Autorzy raportu przywołują też dane GUS. W 2012 r. aż 57 proc. pracowników mikroprzedsiębiorstw zarabiało oficjalnie płacę minimalną, podczas gdy w firmach zatrudniających powyżej 9 osób odsetek ten był poniżej 5 proc. Tak duże rozbieżności wskazują, zdaniem autorów raportu na wypłatę części wynagrodzenia w mikrofirmach „pod stołem”.
Według FOR sytuacje niewątpliwie poprawiłaby redukcja wszelakich obciążeń administracyjnych. W Polsce są one wyjątkowo wysokie (ponad 5 proc. PKB, znacznie więcej niż w innych krajach), niepotrzebnie podnosząc koszty funkcjonowania firm.
FOR proponuje m.in.redukcję obciążeń administracyjnych do 3,5 proc. PKB i określenie instytucji odpowiedzialnej za realizację. Innym postulatem jest obniżenie opodatkowania pracy. FOR proponuje dokonanie tego przez istotny wzrost kwoty wolnej od podatku dla osób pracujących (czyli zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodu). Efekt można dodatkowo wzmocnić, uproszczając przepisy dotyczące rozwiązywania umów o pracę i tym samym zwiększając popyt na pracowników.
Niestety postulaty przedsiębiorców pozostają te same, jednak politycy zajęci od 25 lat walką o słupki wyborcze poozstają głusi na głosy biznesu w Polsce. Badanie objęło Litwę, Polskę, Estonię, Łotwę, Szwecję i Białoruś.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?