Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

17 listopada ogólnopolskim dniem bez długów. Co drugi Polak spłaca kredyt

red
Maciej Jeziorek / Polskapresse
17 listopada z inicjatywy Grupy KRUK SA obchodzony jest Dzień bez Długów. Jak podaje Biuro Informacji Kredytowej prawie co drugi dorosły Polak (48,8%) spłacał na koniec czerwca 2018 r. zobowiązania kredytowe. Jak wynika z danych BIK, w grupie 15,36 mln dorosłych kredytobiorców przeważają kobiety (51,1%).

Najwięcej kredytów zaciągają osoby w wieku 35-44 lat, jednak największe opóźnienia w spłacie rat kredytowych odnotowują najmłodsi do 24 roku życia.

W liczbie kredytów na liczbę kredytobiorców przoduje Wielkopolska. Natomiast najwyższe średnie zadłużenie do spłaty w wysokości 61 542 zł przypada na mieszkańców województwa mazowieckiego. Wartość wszystkich spłacanych kredytów względem PKB wynosi 30,7%.

Na koniec czerwca 2018 r. BIK odnotował 15,36 mln osób aktywnych kredytowo. Oznacza to, że prawie co drugi dorosły Polak (48,8%) spłacał kredyt lub pożyczkę. Łącznie spłacanych było w czerwcu 2018 r. 28,34 mln zobowiązań kredytowych na kwotę 608,26 mld złotych. Polacy solidnie spłacają swoje kredyty, biorąc pod uwagę fakt, że tylko 7,9% kredytobiorców spóźnia się z regulowaniem rat powyżej 90 dni, co stanowi 6% łącznej kwoty pozostającej do spłaty.

W tym dniu warto zastanowić się nad tym, jaki bagaż długów ciągniemy za sobą każdego dnia. Przy dużej ilości kredytów same odsetki, które generują są w stanie zablokować naszą wypłacalność. Większość zaciągających zobowiązania zapomina, że kwota kredytu, który muszą zwrócić zawsze będzie większa od pierwotnej.

Warto więc posiadać prywatną rezerwę oszczędnościową, która pozwoli nam na zakup takich dóbr jak sprzed RTV, czy AGD bez konieczności zadłużania się i pożyczania na procent.

Można samemu wcześniej zaplanować budżet domowy na kolejny miesiąc. Możemy w ten sposób uniknąć uciekania gotówki na cele, których nie przewidzieliśmy. Musimy oddzielić wydatki konieczne od okresowych zachcianek. Przeciętny palacz puszcza z dymem 5.5 tyś. zł rocznie. Dużym wyzwaniem dla domowego budżetu są nieplanowane wydatki. W chwili gdy portfel świeci pustkami najczęściej zwracamy się o pomoc do rodziny.

Pod względem liczby posiadanych kredytów mieszkaniowych liderem jest województwo mazowieckie (18% wszystkich spłacanych kredytów należy do mieszkańców tego województwa). Najmniej takich kredytów, bo tylko po 2% wszystkich spłacanych kredytów mieszkaniowych, mają osoby z województw opolskiego, podlaskiego i świętokrzyskiego. Zdecydowanie wyższy poziom aktywności kredytowej możemy odnotować na zachodzie kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki