MKTG SR - pasek na kartach artykułów

15 września to Europejski Dzień Prostaty - choroby, która w Polsce rozpoznawana jest u ok. 10.000 mężczyzn rocznie

Redakcja
W Polsce rak gruczołu krokowego (prostaty) rozpoznawany jest rocznie u około 10.000 mężczyzn i plasuje się drugim miejscu - pod względem częstości występowania - wśród nowotworów złośliwych.

Z reguły powstaje z komórek gruczołowych, ale nie zawsze jest związany z powiększeniem gruczołu, dość powszechnie występującym u starszych mężczyzn. Rak czasem daje objawy związane ze zwężeniem dróg odpływu moczu oraz może powodować utrudnienia w oddawaniu moczu, uczucie parcia na mocz, częste jego oddawanie, czy zaburzenia erekcji. Przy czym objawy te nie zawsze oznaczają raka, ale mogą być jego symptomami.

Dlatego każdy mężczyzna powyżej 50. roku życia (lub, gdy w rodzinie występował ten rak, to powyżej 40. lub 45.), jeśli chce zatroszczyć się o swoje zdrowie, powinien pomyśleć i przekonsultować ze specjalistą urologiem pewne badania, na podstawie których można ocenić stan prostaty. Począwszy od najprostszego badania lekarskiego, tzw. per rectum (badania prostaty palcem przez odbytnicę), które przeprowadza urolog lub lekarz innej specjalności, poprzez inne badania takie jak: badanie krwi na PSA lub obrazujące prostatę - badanie ultrasonograficzne przez powłoki brzuszne bądź przez odbytnicę. Coraz bardziej doceniane są też badanie z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego. Wszystko po to, aby bardziej precyzyjnie podejmować decyzję o wykonaniu biopsji, bez której nie można rozpoznać nowotworu.

Zagadnienie wczesnego wykrywania raka gruczołu krokowego jest obecnie szeroko dyskutowane w środowisku medycznym, często ścierają się ze sobą skrajnie przeciwne opinie dotyczące diagnostyki i ewentualnego leczenia.
- Nie mamy dziś prostej odpowiedzi na pytanie, jak ustrzec się zaawansowanej choroby, która może zagrażać choremu. Jednak nie ma wątpliwości, że całkowicie wyleczyć możemy tylko tych chorych, którzy nie dali się zaskoczyć, i u których choroba nie zdążyła wydostać się z pierwotnego narządu - mówi dr Iwona Skoneczna, onkolog z Centrum Onkologii w Warszawie, ekspert kampanii społecznej "Rak. To się leczy!". - Efektywna walka z rakiem prostaty jest możliwa dzięki znacznemu postępowi w skuteczności i dostępności do nowoczesnego radykalnego leczenia, który nastąpił w ciągu ostatnich lat - dodaje dr Iwona Skoneczna.

W przypadku choroby zaawansowanej odpowiednie leczenie może opóźnić jej rozwój i poprawić jakość życia. Przy czym wybór metody leczenia raka prostaty jest uzależniony od kilku czynników i zawsze zależy od wspólnej decyzji lekarza prowadzącego i pacjenta. Bierze się wtedy pod uwagę wiek pacjenta, stadium choroby oraz współistniejące schorzenia. Najważniejsze jednak, by wykryć chorobę jak najszybciej, bo wtedy szansa na wyleczenie jest największa.
- Rak prostaty będzie jednym z "bohaterów" kampanii edukacyjnej "Rak. To się leczy!" w przyszłorocznej odsłonie. Podobnie jak dotychczas, akcji towarzyszyć będzie humor, z którym będziemy przekonywać mężczyzn, że badanie prostaty wcale nie "okalecza" ich męskości i jest naprawdę proste - zapowiada Alicja Zakrzewska, rzecznik kampanii "Rak. To się leczy!".

Z Raportu "Prostata na lata - epidemiologia, profilaktyka i leczenie nowotworu gruczołu krokowego w Polsce" wynika, że największy odsetek zgonów nowotworowych wśród mężczyzn odnotowano z powodu nowotworów złośliwych, wśród których rak gruczołu krokowego zajmuje 3 miejsce (rak płuca 31,3%, jelita grubego 11,5%, gruczołu krokowego 7,6%, pęcherza moczowego 4,8%).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki