Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

12 dębów i tablica ku czci zamordowanych w Katyniu

Milena Uścińska
W piątek, 17 września w Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika zasadzono dwanaście dębów katyńskich.

Sadzenie dębów katyńskich w LO im. M. Kopernika

12 dębów i tablica ku czci zamordowanych w Katyniu
fot. M.Uścińska

(fot. fot. M.Uścińska)

Data uroczystości nie byłą przypadkowa - tego dnia, siedemdziesiąt jeden lat temu, Sowieci napadli na Polskę.

W uroczystości wzięli udział m.in. radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego Danuta Janusz, przedstawiciele powiatu ostrowskiego, miasta Ostrów Mazowiecka, przedstawiciele Lasów Państwowych oraz dowódca jednostki wojskowej w Komorowie, płk Ryszard Kołacz. Oprócz wymienionych gości przyjechała fundatorka corocznej nagrody dla najlepszego absolwenta LO, Janina Smejkal, przedstawiciele stowarzyszeń, szkół powiatu ostrowskiego oraz obecni i byli wychowankowie "ogólniaka", profesorzy: Andrzej Szujecki, Jan Dzieniszewski i Adam Dobroński.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą w kościele pw Wniebowzięcia NMP, która poprowadził ks proboszcz Jan Okuła. Po niej zaproszeni goście, na czele ze sztandarami przemaszerowali na teren szkoły, gdzie odsłonięto pamiątkową tablicę oraz zasadzono dwanaście dębów katyńskich ku pamięci pomordowanych przez NKWD Polaków.

- Zaledwie kilka miesięcy temu obchodziliśmy 70 rocznicę zbrodni katyńskiej - mówił Włodzimierz Kazimierski, dyrektor LO. - NKWD na rozkaz Stalina wymordowało ponad 21 tysięcy oficerów Wojska Polskiego, policji, straży granicznej i więziennej. Katyń to w świadomości Polaków nazwa-symbol kojarzący się z ludobójczą polityka władz sowieckich wobec narodu polskiego.

Program "Katyń - ocalić od zapomnienia" powstał w 2008 i został objęty honorowym patronatem ś.p. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Włodzimierz Kazimierski mówił, że program ten jest wyjątkową okazją, aby zaszczepić młodemu pokoleniu pamięci o tragicznej historii wojny widzianej przez pryzmat losów konkretnego człowieka.

- Te 12 dębów ma upamiętnić 5 oficerów Wojska Polskiego, 5 funkcjonariuszy policji polskiej oraz dwóch leśników powołanych we wrześniu 1939 do armii polskiej - mówił dyrektor "ogólniaka".

Starosta Zbigniew Kamiński, który jest honorowym patronem dębów katyńskich zasadzanych na terenie powiatu nie ukrywał radości z faktu, że wiele szkół włączyło się do tej inicjatywy.

- Z tego miejsca serdecznie dziękuję wszystkim dyrektorom szkół z terenu powiatu ostrowskiego, wszystkim radom pedagogicznym i młodzieży za podjęcie tej inicjatywy - dziękował. - Przyłączyły się do niej też Lasy Państwowe. Serdecznie dziękuję za to nadleśniczemu Piotrowi Uścian-Szaciłowskiemu.

Więcej przeczytasz w jutrzejszym wydaniu Tygodnika Ostrołęckiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki