Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

100 lat już ma… (zdjęcia)

P. Nowak
Sybiracy wyrazili ogromną wdzięczność dyrektorowi Adamowi Jabłonce (w środku) za utrwalanie pamięci o Nich.
Sybiracy wyrazili ogromną wdzięczność dyrektorowi Adamowi Jabłonce (w środku) za utrwalanie pamięci o Nich. P. Nowak
… i wciąż tętni życiem. Można by nawet rzec, że z wiekiem ma się coraz lepiej. Mowa o Szkole Podstawowej w Kalinowie, która właśnie dołączyła do grona dostojnych jubilatek. Jako trzecia w powiecie po ostrowskim Liceum Ogólnokształcącym i Szkole Podstawowej w Komorowie skończyła 100 lat. Jubileusz istnienia uroczyście świętowano w sobotę 18 czerwca.
100-lecie Szkoly Podstawowej w Kalinowie

100-lecie Szkoły Podstawowej w Kalinowie

Tak wyglądał pierwszy, drewniany budynek szkoły, oddany do użytku w 1911 roku.
Tak wyglądał pierwszy, drewniany budynek szkoły, oddany do użytku w 1911 roku. P. Nowak

Tak wyglądał pierwszy, drewniany budynek szkoły, oddany do użytku w 1911 roku.
(fot. P. Nowak)

Uroczystości rozpoczęły się w remizie OSP w Kalinowie od mszy świętej, którą odprawili ks. prałat dr Jan Okuła, proboszcz parafii Jasienica Piotr Kapelański oraz ks. Tadeusz Chyra, który przed laty nauczał w tej miejscowości religii. Po modlitwie uczniowie w części artystycznej przedstawili zebranym gościom dorobek swojej całorocznej pracy. Wśród słuchających byli przedstawiciele lokalnych władz ze starostą Zbigniewem Kamińskim i wójtem Waldemarem Brzostkiem na czele. Nie mogło zabraknąć absolwentów tej szkoły, do których zaliczają się m. in. pierwszy starosta ostrowski Bogumił Brzózka czy wójt gminy Lelis Stanisław Subda. W uroczystościach udział wzięli również byli nauczyciele, przedstawiciele placówek oświatowych i mieszkańcy Kalinowa. Szczególny wydźwięk miała jednak obecność żywych patronów szkoły - Zesłańców Sybiru, których imię szkoła przyjęła w 2005 roku.

Bóg, honor i ojczyzna. Te hasła są doskonale znane uczniom i absolwentom szkoły w Kalinowie, która kładzie ogromny nacisk na wychowanie w duchu patriotyzmu i czczenie pamięci o tych, którzy walczyli w imię ojczyzny. Za to właśnie mnóstwo gratulacji, słów uznania i życzeń przyjął od zebranych gości dyrektor szkoły Adam Jabłonka. Wcześniej gospodarz placówki przypomniał 100-letnią historię szkoły.

- Nie sposób w krótkim rysie historycznym omówić wszystkich działań i osiągnięć naszej społeczności - mówił dyrektor szkoły w Kalinowie Adam Jabłonka. - Dzisiejszy wygląd i atmosfera tej szkoły świadczą o tych wszystkich latach pracy. Wiemy, że nie były to lata stracone. Wiele pokoleń mieszkańców Kalinowa, a obecnie także Gut - Bujno, Prosienicy i Podborza, kształtowało tu swoje postawy, zdobywało wiedzę i doświadczenie życiowe, które pomogło im znaleźć swoją drogę w życiu. Wielu absolwentów naszej szkoły sprawuje dziś wysokie stanowiska i pracuje w różnych dziedzinach życia. Tym wszystkim, którzy zostawili w tych murach jakąś cząstkę swojego życia - nauczając i wychowując, ucząc się, bądź pracując na rzecz polepszenia warunków tej szkoły należy się dziś hołd i wdzięczność - podkreślał Adam Jabłonka.

Jednym z ważniejszych punktów tego dnia było przyznanie odznaczeń. Zarząd Główny Związku Sybiraków w uznaniu zasług dla Związku Sybiraków uhonorował Odznaką Honorową Sybiraka Sztandar Szkoły oraz: Stanisławę Ziemak, Mariana Kacprzaka i Pawła Rybińskiego. Pierwszą część uroczystości zakończono wspólnym odśpiewaniem przez zebranych hymnu nauczycielstwa.

Następnie uroczystości przeniosły się do budynku szkoły. Pod symbolicznym pomnikiem Zesłańców Sybiru złożono kwiaty i uczczono minutą ciszy pamięć tych, którzy już odeszli do wieczności. Później był już czas na część mniej oficjalną. Zebrani gości mogli zwiedzić szkołę, zapoznać się z archiwalnymi źródłami i kronikami szkoły czy wpisać się do pamiątkowej księgi gości. Był to również doskonały czas na dyskusje i wspomnienia.

Rys historyczny szkoły:
- 1854 - wytyczona działka szkolna
- 1900 - niektóre źródła historyczne m.in. Przewodnik po Królestwie Polskim wskazują na funkcjonowanie szkoły, ale nie wiadomo ile liczyła klas i gdzie odbywały się zajęcia
- 1911 - oddanie do użytku drewnianego budynku. Szkoła składała się z jednej sali lekcyjnej i części przeznaczonej na mieszkanie kierownika. Ta szkoła to klasy I-III oraz tzw. wstępniak. Nauka kończyła się egzaminem, który obejmował dyktando, zadania z matematyki oraz pytania ustne z geografii i historii.
- Pierwszym nauczycielem w nowej szkole był Józef Gawrychowski. Bezpośrednio przed wybuchem II wojny światowej szkołą kierował Jan Zakrzewski. W sierpniu 1939 roku został powołany do armii polskiej, w której walczył podczas kampanii wrześniowej. Następnie dostał się, tak jak wielu w tym czasie oficerów polskich, do niewoli sowieckiej i został zamordowany w Charkowie.
- Od 17 września 1939 roku do czerwca 1941 Kalinowo znajdowało się pod okupacją sowiecką. Szkoła pracowała w formie organizacyjnej narzuconej przez okupantów.
- W latach okupacji hitlerowskiej nauka w szkole nie odbywała się.
- W 1945 roku kierownikiem szkoły został Roman Kołowski, a oprócz niego uczyło jeszcze dwóch nauczycieli. Szkoła składała się z 5 klas.
- W 1955 roku kierownikiem szkoły został Józef Dąbrowski. Sprawował tę funkcję do 1969 roku. Szkoła w tym czasie otrzymała status powszechnej szkoły siedmioklasowej (1958 r.). Uczyło się w niej ok. 80 uczniów.
- Następni kierownicy Szkoły Podstawowej w Kalinowie to: Halina Majewska i Władysław Wszołkowski.
- W 1975 roku szkoła przestała funkcjonować w związku z powołaniem tzw. zbiorczych szkół gminnych. Dzieci z Kalinowa i okolic od klasy pierwszej uczęszczały do Zbiorczej Szkoły Gminnej w Jasienicy
- 1 września 1981 roku uczniowie i nauczyciele pojawili się w szkole. Pierwszymi nauczycielami "odzyskanej" szkoły byli Teresa Krupa - kierowniczka i Elżbieta Rzamek (Grynfelder). Funkcjonowały klasy I-III i oddział przedszkolny. Placówka istniała jako punkt filialny Zbiorczej Szkoły Gminnej im. Janusza Korczaka w Jasienicy. W następnych latach dzięki staraniom kierowniczki i Komitetu Rodzicielskiego stopień organizacyjny szkoły był podwyższany aż do osiągnięcia sześciu klas.
- Od 1987 roku dyrektorem już samodzielnej placówki została Zuzanna Han. Obok funkcjonującej szkoły rozpoczęły się działania zmierzające do budowy nowego budynku.
- 1987-1995 - budowa nowego budynku szkoły przy ogromnym zaangażowaniu społeczności Kalinowa
- październik 1991 - szkoła obchodzi jubileusz 80-lecia
- 21 października 1995 roku uroczyste otwarcie nowego budynku i etapu w historii szkoły. Naukę w Kalinowie rozpoczęły również dzieci z Gut-Bujno
- 1994-2000 - funkcję dyrektora sprawuje Edward Urbanowski
- 2000 - do szkoły uczęszczają także uczniowie z Prosienicy, Podborza i Grudzi. Dyrektorem zostaje ponownie Adam Jabłonka, który sprawował tę funkcję również w latach 1991-1994
- grudzień 2001 - szkoła obchodzi 90-lecie istnienia
- 31.08.2005 - uchwała Rady Gminy o nadaniu imienia
- Opracowanie projektu sztandaru szkoły i pamiątkowego pomnika.
- Wrzesień 2004 - czerwiec 2005 - lekcje wychowawcze poświęcone postaci patrona, udział w konkursach patriotycznych, wyjazdy w miejsca pamięci, spotkania z Sybirakami
- 29.09.2005 - nadanie imienia Zesłańców Syberyjskich Publicznej Szkole Podstawowej w Kalinowie
- Za zasługi w utrwalaniu Pamięci Narodowej szkoła została odznaczona medalem "Pro Memoria"
- 2005 - 2011 praca dydaktyczno-wychowawcza z Patronem szkoły - spotkania z Sybirakami, współpraca z Oddziałami ZS w Ostrołęce, Warszawie, Łodzi, coroczne obchody Święta Szkoły połączone z Dniem Sybiraka,
- 15.05.2008 - Posadzenie pierwszego w powiecie Dębu Pamięci, upamiętniającego por. Jana Zakrzewskiego
- 13.05.2009 organizacja finału wojewódzkiego programu "Moja Mała Ojczyzna" Stowarzyszenia Parafiada - pierwsze miejsce w woj. mazowieckim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki