Tadej Pogacar zwycięzcą niedzielnego etapu Giro d'Italia

OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Słoweniec Tadej Pogacar (UAE Team Emirates) wygrał w Livigno w Alpach 15. etap wyścigu kolarskiego Giro d'Italia i umocnił się na pozycji lidera. Jego przewaga nad drugim w klasyfikacji Brytyjczykiem Geraintem Thomasem (Ineos Grenadiers) przekracza już sześć minut.

Królewski etap, z Manerba del Garda do Livigno, długości 222 km, m.in. z trzema premiami górskimi pierwszej kategorii, kończył się wspinaczką do mety wytyczonej na wysokości 2387 m n.p.m. Pogacar doścignął na podjeździe ostatnich uczestników ucieczki, finiszując samotnie wśród tłumów wiwatujących kibiców.

Drugie miejsce, ze stratą 29 sekund, zajął Kolumbijczyk Nairo Quintana (Movistar), a trzeci Niemiec Georg Steinhauser (EF Education-EasyPost) stracił 2.32.

Najgroźniejsi rywale Pogacara - Thomas i Kolumbijczyk Daniel Felipe Martinez (Bora-hansgrohe) - stracili do niego blisko trzy minuty.

Rafał Majka, który przygotowywał atak Pogacara, rozciągając grupę faworytów wyścigu przed finałowym podjazdem do mety, zajął 13. miejsce, tracąc 3.44. Drugi z polskich kolarzy, Stanisław Aniołkowski (Cofidis), stracił ponad 47 minut.

- To jeden z najpiękniejszych dni w mojej karierze. Myślałem o tym etapie od grudnia. Dałem z siebie wszystko na ostatnich 15 kilometrach i jestem szczęśliwy, że wygrałem ten królewski odcinek do Livigno, jednego z moich ulubionych miejsc we Włoszech - powiedział Pogacar, który odniósł czwarty etapowy sukces w tegorocznym wyścigu.

Wydaje się, że jeśli Słoweniec uniknie wypadku lub innego wydarzenia losowego, nikt nie będzie w stanie nawiązać z nim walki aż do mety w Rzymie. 25-letni kolarz zrobił w niedzielę wielki krok, żeby wygrać Giro, w którym debiutuje. W lipcu planuje start w Tour de France i może zostać pierwszym zawodnikiem od 1998 roku, który zwycięży w dwóch największych wyścigach w jednym sezonie. 26 lat temu z dubletu Giro-Tour cieszył się nieżyjący już Włoch Marco Pantani.

Na mecie rywale nie szczędzili Pogacarowi komplementów. - On pochodzi z innej planety niż my. To jest po prostu inny poziom - przyznał Thomas, zwycięzca Tour de France z 2018 roku.

Poniedziałek będzie dniem odpoczynku przed sześcioma ostatnimi etapami.